Dôležitosť hry u detí: Prečo a ako by sa malo hrať KAŽDÉ dieťa?

Hra. Tri písmenká, ktoré sú pre rodiča často úplne nepodstatné, zbytočné či dokonca otravné, no pre dieťatko znamenajú tieto tri písmená už od narodenia veľmi veľa. Dôležitosť hry u detí síce dospelí podceňujú, no netušia však, ako veľmi svojej ratolesti odopieraním rôznych hracích aktivít ubližujú. Hrať by sa malo podľa odborníkov každé dieťa, najmä dieťa v rannom veku. Prečo je to podľa nich tak veľmi dôležité?

Hra pre zdravý vývoj

Rodičia si to často neuvedomujú, no hra u malých detí nie je ani zďaleka len obyčajnou hrou. Je to doslova spôsob, akým spoznávajú svet a teda i spôsob, akým sa učia. Práve preto sa sila hry v detskom svete nesmie podceniť. Spája sa totiž so správnym vývojom dieťaťa v mnohých smeroch, dokonca i s vývojom a rastom mozgu, s rozvojom inteligencie aj kreatívneho myslenia. Práve hra je ten pravý spôsob, ako podporiť reč u dieťaťa, ako ho naučiť socializácii či dokonca empatii. Asi sa zhodneme na tom, že benefitov hry u detí je mnoho. Aké typy aktívít by mali otestovať všetky bábätká, batoľatá a detičky v skorom rannom veku?

Inšpiruj sa: Vyberavosť v jedle u detí: Čo s ňou robiť podľa nových štúdií?

Galéria: Tipy na aktivity pre správny rozvoj dieťaťa

Nerušená hra

Najzákladnejším a najmä prvým typom hry, ktorú by vaše dieťatko malo spoznať ihneď po narodení a v najbližších mesiacoch, je nerušená hra. Obdobie, kedy sa dieťatko rozhliada, samé si kope a rozhadzuje ručičkami, prípadne sa otáča a mierne pohybuje do priestoru. Je dobré naň dávať pozor, no nechajte ho robiť to svoje. Spoznáva totiž intenzívne nový svet, do ktorého sa narodilo. V tomto type hry sú nápomocné prvé detské hračky alebo predmety z domácnosti, s ktorými si dieťatko nemôže ublížiť.

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.09.2020 06:03

Hra u malých detí nie je skutočne ani zďaleka len obyčajnou hrou.

Vaše meno:

Ivana Hlôšková

Ivana Hlôšková

03.10.2020 05:16

Inšpiratívny článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE