Hra. Tri písmenká, ktoré sú pre rodiča často úplne nepodstatné, zbytočné či dokonca otravné, no pre dieťatko znamenajú tieto tri písmená už od narodenia veľmi veľa. Dôležitosť hry u detí síce dospelí podceňujú, no netušia však, ako veľmi svojej ratolesti odopieraním rôznych hracích aktivít ubližujú. Hrať by sa malo podľa odborníkov každé dieťa, najmä dieťa v rannom veku. Prečo je to podľa nich tak veľmi dôležité?
Hra pre zdravý vývoj
Rodičia si to často neuvedomujú, no hra u malých detí nie je ani zďaleka len obyčajnou hrou. Je to doslova spôsob, akým spoznávajú svet a teda i spôsob, akým sa učia. Práve preto sa sila hry v detskom svete nesmie podceniť. Spája sa totiž so správnym vývojom dieťaťa v mnohých smeroch, dokonca i s vývojom a rastom mozgu, s rozvojom inteligencie aj kreatívneho myslenia. Práve hra je ten pravý spôsob, ako podporiť reč u dieťaťa, ako ho naučiť socializácii či dokonca empatii. Asi sa zhodneme na tom, že benefitov hry u detí je mnoho. Aké typy aktívít by mali otestovať všetky bábätká, batoľatá a detičky v skorom rannom veku?
Inšpiruj sa: Vyberavosť v jedle u detí: Čo s ňou robiť podľa nových štúdií?
Galéria: Tipy na aktivity pre správny rozvoj dieťaťa
Nerušená hra
Najzákladnejším a najmä prvým typom hry, ktorú by vaše dieťatko malo spoznať ihneď po narodení a v najbližších mesiacoch, je nerušená hra. Obdobie, kedy sa dieťatko rozhliada, samé si kope a rozhadzuje ručičkami, prípadne sa otáča a mierne pohybuje do priestoru. Je dobré naň dávať pozor, no nechajte ho robiť to svoje. Spoznáva totiž intenzívne nový svet, do ktorého sa narodilo. V tomto type hry sú nápomocné prvé detské hračky alebo predmety z domácnosti, s ktorými si dieťatko nemôže ublížiť.