Dula - pomôže vám pri pôrode?

Pôrod je jeden z najväčších zážitkov v živote ženy. Privádza na svet svoje dieťatko, ktoré deväť mesiacov rástlo v jej brušku. Na príchod bábätka sa teší. Predstavuje si, aké to bude byť mamou, držať voňavé „klbko“ v náručí.

 

Posuňme sa v čase a predstavme si pôrod, ktorý nás čaká. Aké sú vaše pocity? Tešíte sa? Máte v predstave radosť z toho, že deň „D“ je tu?

 

Alebo naopak máte strach, úzkosť a obavy, ako to celé prebehne? Každá jedna z nás si vypočula niekoľko pôrodných príbehov od svojich mám, kamarátok, či neznámej mamy z internetu. Spravidla prevažujú bolestivé príbehy, niekedy zakomponované v hororovom scenári. Občas sa pritrafí príbeh rýchleho pôrodu, a to nám možno vnesie svetielko nádeje, že ten pôrod naozaj môže byť, no pripusťme, krásny. Môže nám dula dopomôcť k pôrodu, z ktorého budete mať pozitívny pocit?

 

Pozri aj:  Najväčšie mýty o tehotenstve, ktoré sme zistili

stretnutie s dulou

Zdroj: Shutterstock®

Kto je dula?

Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza mamičku v tehotenstve, počas pôrodu a obdobím šestonedelia. Podporuje ženu a poskytuje jej cenné informácie. Je jej oporou emocionálnou, ale aj fyzickou. Stojí pri nej počas pôrodu, pomáha a podporuje ju, čo má pozitívny efekt na celkový priebeh pôrodu.

 

Dula nie je pôrodná asistentka ani zdravotnícky personál. Nezasahuje do ich kompetencií. Nerieši zdravotnícke postupy, aj keď jej znalosti sú na vysokej úrovni. Jej úlohou je podať mamičke ucelené informácie a rešpektovať jej rozhodnutie a podporovať ju v tom.  

 

Zaujme ťa: Masáž pre budúce mamičky

povinnosti duly

Zdroj: Shutterstock®

Hlavné úlohy duly

Ešte počas tehotenstva je úlohou duly poskytnúť budúcej mamičke čo najviac informácií k priebehu pôrodu a obdobiu šestonedelia. Pôrod má svoj fyzický priebeh, ktorý súvisí s hormonálnym nastavením rodičky. Na to vplýva psychický stav ženy počas pôrodu. Pokiaľ je žena v pohode, sústredí sa na seba a dieťatko v brušku, telo vylučuje hormón oxytocín a pôrod môže napredovať. Ak je žena v strese, jej telo vylučuje zvýšené množstvo adrenalínu, a tento stav proces pôrodu spomaľuje.

Dula je s mamičkou počas pôrodu ako sprevádzajúca osoba. Pomáha jej po fyzickej stránke. Je jej nápomocná vo všetkých vzniknutých situáciách. Jej najdôležitejšia úloha je emocionálna podpora maminky. Podržať a podporiť ju, keď jej dochádzajú sily. Povzbudiť, keď má pocit, že to dlho trvá. Pochváliť ju, ako to krásne zvláda, aká je úžasná. Úlohou duly je zabezpečiť všetko tak, aby telo budúcej mamičky produkovalo oxytocín – hormón, ktorý vedie k porodeniu bábätka.  

Odporúčame: Ako ostať aktívnou tehuľkou?

novorodenec po pôrode

Zdroj: Shutterstock®

Dulina podpora pri pôrode má štatisticky dokázateľné výhody. Znižuje sa podanie medikamentov, epidurálu, pôrodov cisárskym rezom či kliešťových pôrodov.

 

Maminky, ktoré rodia s dulou uvádzajú, že v dule cítili oporu, boli menej v strese a vedeli sa dostatočne sústrediť na pôrod a na bábätko prichádzajúce na svet. Pocit z pôrodu si zachovali v pozitívnom vnímaní. A ten pocit je veľmi dôležitý. Robí ženu sebavedomejšou. Skôr zvládne s ľahkosťou obdobie v šestonedelí a starostlivosť o dieťatko. Bude si viac veriť ako matka.  

 

Pozri aj: Čo robí vaše bábätko počas svojich prvých dní života?

novorodička a novorodenec

Zdroj: Shutterstock®

Tento svet potrebuje sebavedomé milujúce matky. Tými sa ženy stávajú pôrodom svojho dieťatka. Na pocit, ktorý zažijú pri jeho narodení spomínajú mnohokrát. Minimálne každé narodeniny sa im vybaví ten pocit v pamäti. Preto sa snažme urobiť čo najviac pre to, aby najkrajší zážitok v živote ženy bol pôrod svojho dieťatka. Dula vás podporí a pomôže vám v tom.

 

Odporúčame: Metličkové žilky na nohách! Ako a prečo vznikajú?

3 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

05.09.2017 08:10

na Slovenku Vám kde pomôžu, v ktorej nemocnice ženy z veľkým "D" ? Tiež si myslím že je Dula je pre ženu veľmi dobrá psychická podpora.... pri každom pôrode by mala sprevádzať budúcu mamičku pri pôrode.....

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

05.09.2017 08:22

...poznám takú pani,ženskú zdravotnú sestru, aj keď sa jej nehovorilo Dula, vždy dobre poradila, pomohla, vybavila, mamičky k nej chodili cvičiť, aj chodila do pôrodnice spolu s nimi, vždy to veľmi pomohlo...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

05.09.2017 17:29

o tejto žene som už niečo počula

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE