Žiadny rodič nie je šťastný, keď vidí, ako sa jeho čerstvo narodené dieťatko neustále trápi. Nie je to však nič nezvyčajné a budúce mamičky aj tatinkovia by mali už vopred počítať s tým, že niektoré bábätká jednoducho majú tráviace ťažkosti. Nervozita nikomu nepomôže, skôr naopak. Rodičia musia zachovať chladnú hlavu, identifikovať problém a postaviť sa mu čelom. Presne takto by sme sa mali zachovať aj vtedy, keď udrú príznaky novorodeneckého refluxu.
Má ho polovica novorodencov
Niektorí rodičia sa ihneď po tom, ako sa ukážu prvé zažívacie ťažkosti u bábätiek, pýtajú sami seba, prečo sa to muselo stať práve im. V skutočnosti je však veľká šanca, že práve vaše novorodeniatko bude bojovať s kolikami alebo refluxom. Len reflux sa napríklad vyskytuje u viac ako polovice novorodencov. Zväčša sa našťastie nemáte čoho obávať. Reflux alebo inak nazývaný aj Gastroezofageálny reflux (GER) spôsobuje ešte nevyvinutá chlopňa medzi žalúdkom a pažerákom. V praxi sa to prejavuje ako vrackanie mliečka bezprostredne alebo niekoľko minút po jedle.
Viac o detskej kolike: Nie je plač ako plač: Ako zistíš, či tvoje dieťa trápi novorodenecká kolika?
Príznaky refluxu
Ako zistíte, že vaše bábätko trápi práve reflux? Najväčším a jasným indikátorom je opakované vyvrátenie práve vypitého mliečka, či už materského alebo umelého. Toto vyvrátenie si však nezamieňajte s občasným odgrcnutím malého množstva mliečka po jedle, ktoré je celkom bežné a úplne prirodzené. Dieťatko týmto spôsobom z tela vylučuje mliečko, ktoré vypilo navyše. Pri refluxe je to iné, dieťa často zvracia prúdom a ide o väčšie množstvá mlieka.
Popri zvracaní si všímajte aj sprievodné príznaky refluxu:
- plynatosť,
- bolesti bruška, kŕče,
- problémy s pitím (odťahovanie sa od prsníka či fľaše),
- podráždenosť, nervozita, častý plač.
Príznaky nemusíte u bábätka spozorovať všetky. Opakujeme, že reflux nie je dôvodom na paniku, pretože je bežný a bábätko ho musí „prerásť”. Problémom sa stáva vtedy, ak novorodenec chudne a neprosperuje. V takomto prípade vyhľadajte pomoc lekára. S refluxom by ste sa však mali v každom prípade pediatrovi zveriť na poradni.
Kedy reflux zmizne?
Rodičia majú priamo v génoch zakódované svojmu nevinnému bábätku s refluxom pomôcť. Mnohí sa preto obracajú na rôzne umelé mlieka či lieky sľubujúce vyriešenie tohto problému kojenca. Pediatri sa ale zhodujú na tom, že dieťatko jednoducho musí reflux „prerásť”. Reflux sa u novorodencov objaví zvyčajne niekoľko dní či týždňov po pôrode a vymizne sám, a to spravidla do jedného roka života dieťaťa, v ojedinelých prípadoch do roka a pol.
Chce to len trpezlivosť a mierne zvýšenú starostlivosť o bábätko, a to najmä po jedle. Keď sa novorodenec s refluxom napapá, držte ho v zvislej polohe o niečo dlhšie, dávajte ho spať na ľavý bok, prípadne zainvestujte do klinového vankúša s 30-stupňovým sklonom, ktorý je pre bábätko s refluxom ideálny. Veľmi dobrá je aj poloha na brušku. Do tej by sa však novorodenci nemali dávať na celú noc, počas dňa by ale v tejto polohe mali zotrvať niekoľkokrát, a to pre napredovanie v držaní hlavičky.
Pozri aj: Najčastejšie chyby vo vzťahu: Týchto 5 vecí môže znamenať koniec