Máte radi smoothie? Možno je to zbytočná otázka, lebo asi len málo ľudí odmietne tento osviežujúci mixovaný nápoj zo zeleniny či ovocia alebo v kombinácii oboch. Okrem chuti tohto nápoja si pochvaľujeme aj zdravotné benefity jeho zložiek, ktoré nás dokážu v tejto podobe aj dostatočne zasýtiť. Napriek všetkému spomínanému má však aj smoothie svoju temnú stránku, a to najmä v prípade, ak robíte chyby, ktoré uvádzame ďalej v článku. Poďte si o nich prečítať, aby ste sa im prípadne v budúcnosti vyvarovali.
Nevábne vyzerajúca tekutina
Lahodné smoothie môže byť v niektorých prípadoch aj naším nepriateľom, ba dokonca niekedy ani nemusí byť lahodné, skôr naopak. Stáva sa to v momentoch, keď neuvažujeme nad tým, čo do neho mixujeme a v akom pomere. Pri jeho príprave teda s ingredienciami narábajte opatrne a radšej si zvoľte cestu minimalizmu. Použite menej druhov ovocia a zeleniny, pretože prekombinovaním zložiek a mixom veľkého množstva druhov si môžete vyrobiť nielen nevábne vyzerajúce smoothie, ale tiež jeho chuť nemusí byť ideálna. Nehovoriac o tom, že ani organizmus vám zaň veľmi nepoďakuje.
Pozri aj: Čo spôsobuje zadržiavanie plynov? Môže to byť nebezpečné?
Nevhodné kombinácie
Pri príprave ovocno-zeleninového smoothie platí pravidlo, ktoré by ste si mali zapamätať. K ovociu do mixéru pridávajte zeleninu, ktorá neobsahuje škrob alebo obsahuje len jeho menšie množstvo (napr. zeler, uhorka, mrkva, cuketa, repa). Nezabudnite, že škrob obsahujú aj ovsené vločky a celkovo obilniny, ktoré teda taktiež nie sú ideálnou ingredienciou do čisto ovocného smoothie. Na druhej strane skombinovaním listovej zeleniny a ovocia neurobíte chybu. Do ovocného smoothie taktiež nie sú veľmi vhodné orechy, tie si skôr prihoďte do toho zeleninového, ale len v menšom množstve, pokiaľ vám ide o zachovanie a možno aj zníženie hmotnosti. Ak túžite po kombinovanom ovocno-zeleninovom nápoji, držte sa pomeru 60/40. Viac obsahu (60 %) by malo tvoriť ovocie, no a 40 % zelenina.
Zlé načasovanie a nevhodné množstvo
Konzumáciou smoothie v zlom čase aj v nevhodnom množstve si môžete zbytočne zaťažiť svoje telo, ale predovšetkým tráviace ústrojenstvo. Pamätajte na to, že v smoothie sú ovocie či zelenina so všetkými prospešnými látkami mimoriadne koncentrované. To znamená, že sa tieto látky nedostávajú do tela postupne ako v prípade, keď by ste ovocie a zeleninu konzumovali jednotlivo. Všetky zložky zmixovaných ingrediencií sa tak objavujú v tráviacom trakte okamžite. Práve preto, ak to za deň preženiete s množstvom smoothie (doprajete si ho napr. na raňajky, obed aj večeru namiesto klasického jedla) alebo si ho dáte v nevhodnom čase, môže dôjsť k podráždeniu orgánov podieľajúcich sa na trávení. Za najlepší čas na smoothie nápoj možno považovať ten, keď ste najviac fyzicky aktívni – v období cvičenia aj počas obeda. Vyvarujte sa však konzumácii smoothie pred spaním, nedávajte si smoothie každý deň a doprajte si ho v množstve maximálne 3 dcl počas dňa.
Máte problém s trávením?
Pokiaľ vás trápi nafukovanie a iné žalúdočné problémy, mali by ste príjem smoothie nápojov výrazne obmedziť, ba dokonca sa ich aj vzdať. A prečo vám odporúčame takéto radikálne riešenie? Je to z dôvodu, na ktorý upozorňujú aj odborníci v oblasti výživy. Prípravou smoothie sa totiž do nápoja dostáva veľké množstvo vzduchu, akoby sa do neho všľahá, a to samotným mixovaním. Tento nadbytočný vzduch, ktorý potom do tela dostanete spolu s nápojom, môže spôsobiť nafukovanie a ešte viac zhoršiť problémy s trávením.
Vybrali sme: Čo robiť pri rezaní a pálení očí? Skús tieto spoľahlivé triky!