Mnohé z nás počas svojho života nosia nesprávne zvolené vložky či tampóny. Podľa prieskumov je to dokonca viac ako polovica žien na svete. Prečo si volíme nesprávne hygienické vložky? Častokrát siahame po tých najhrubších vložkách v presvedčení, že zabránia nechcenému úniku.
Prípadne volíme vložky s parfumovanou a farebnou vrstvou, ktoré nám koniec koncov spôsobia viac nepríjemností, ako úžitku. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása a to platí aj v prípade dámskych vložiek. Okrem správne zvolenej veľkosti a tvaru však musíme jednoznačne dávať pozor aj na výber zloženia a materiálu, z ktorého sú dámske vložky vyrobené. Ako si však vybrať, keď ich je na trhu tak veľa?
Pozri aj: Máš alergiu na peniaze? Niklová alergia a jej prejavy!
Podľa amerického marketingového centra existujú overené fakty týkajúce sa dámskych vložiek. Tu je niekoľko z nich:
- Až tri štvrtiny žien dostanú prvú menštruáciu medzi dvanástym a štrnástym rokom.
- Osemdesiattri percent žien menštruuje štyri až šesť dní.
- Šesťdesiatdeväť percent používa vložky s krídelkami. Údajne lepšie držia na svojom mieste a udržujú bielizeň čistú.
- Osemdesiatjeden percent žien si kupuje tenké vložky s označením ultra.
- Asi tri štvrtiny preferujú vložky pred tampónmi. Tampóny používa každá piata žena a len tri percentá nosia počas menštruácie slipové vložky.
- Takmer tretina žien používa spolu s tampónom aj vložku.
- Väčšina žien nakupuje hygienické produkty v supermarketoch, hypermarketoch a drogériách.
Odporúčame: Termický efekt potravín: Ktoré suroviny ťa dokážu v zime zahriať?
Ako na to?
Pri výbere dámskych hygienických vložiek je potrebné držať sa niekoľkých pravidiel. V prípade, že vás trápia kožné alergie, mali by ste zabudnúť na vložky s umelými vláknami. Možno sa javia ako absorpčné, no vrstva, ktorá ich pokrýva, vám môže spôsobiť nepríjemnosti v podobe ekzému či infekcie. Samozrejme by ste mali obchádzať aj vložky s parfumáciou a farbivami.
Zabudnite na hrúbku vložiek. Výber je potrebné zamerať na absorpčnú schopnosť vložiek, nie na ich veľkosť. Práve tenšie dámske vložky zvyknú obsahovať špeciálne jadro, vďaka ktorému tekutina nepretečie.
O veľkosti sa môžeme rozprávať v prípade výberu vložiek na noc. Spokojný spánok vám vedia poskytnúť špeciálne predĺžené vložky.
Pri silnej menštruácii je samozrejme potrebné zvoliť vložky s krídelkami, ktoré držia na svojom mieste a chránia vaše oblečenie. Počas bežného cyklu vám však postačia vložky bez krídelok či klasické slipové vložky.
Pozri aj: Paleo spánok: Dôvody, prečo sa oplatí spať na zemi!
A čo tak extrakt z liečivých bylín?
Vedeli ste o tom, že menštruačné vložky sú u nás vyrábané z odpadových materiálov? Prikladať si na citlivé miesta materiál z odpadov napustený chémiou nie je pre naše telo jednoznačne vhodné. Riskujeme tým vznik zápalov, alergických reakcií či iných ochorení.
Niektoré hygienické vložky na trhu sa našťastie vyrábajú pomocou špeciálnej technológie, napríklad aj spracovaním čerstvo rezaných bylín. To zaručuje oveľa vyššiu koncentráciu aktívnych látok. Telo tak príjme z týchto vložiek 70-80% účinných látok, čo je niekoľkonásobne väčšia koncentrácia ako napríklad pri pití bylinných čajov. Extrakty z bylín telo detoxikujú, teda dochádza k vylučovaniu toxínov von z tela.
Povrchy prírodných a zdravých vložiek sa skladajú z prírodnej bavlny a tá má najvyššiu mieru absorpcie vody, ktorá zabraňuje vzniku podráždenia, pálenia a svrbenia. Skúste sa pri najbližšom nákupe hygienických pomôcok zamyslieť aj nad ich materiálom a zložením. Uvidíte, že to neoľutujete.
Odporúčame: Muškát ružový: Nielen okrasa balkónov, ale aj liečivá bylina!