Trasenie rúk je najčastejšie spájané so starobou alebo Parkinsonovou chorobou. Niekedy však týmto stavom môže trpieť i mladý človek, ktorý vôbec nemusí mať žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Čo všetko teda môže spôsobiť nepríjemné chvenie horných končatín?
Dôvodom môže byť i stres či presilenie rúk po namáhavej práci. Taktiež však existuje celý rad závažnejších príčin. Prečítajte si, čo všetko môže stáť za trasením rúk, čo sa s tým dá robiť a kedy je už vhodné navštíviť lekára!
Čo spôsobuje trasenie rúk? Nemusí ísť o chorobu
Tras, alebo inak, tremor je stav, ktorý je charakteristický pravidelne sa opakujúcim pohybom nejakej časti tela. Triasť sa pritom môžu i samostatné prsty, taktiež väčšie oblasti tela ako celé ruky a nohy, či dokonca celé telo. Tras sa u ľudí objavuje za rôznych okolností.
Môže sa vyskytovať v pokoji, no chvenie rúk býva tiež fyziologickou reakciou na veľmi chladné prostredie. Z času na čas sa však tras môže v závislosti od situácie objaviť skutočne u každého, pričom tento stav môžeme brať do istej miery za normálny.
Iné príčiny trasenia rúk
Trasenie rúk často začína v stresových situáciách, kedy je nadmerne zaťažovaný nervový systém. Tento nepríjemný stav môže spôsobiť nervozita, hnev, rozčúlenie, napätie, úzkosť, strach či zvýšený hlas.
Ďalšou, nie veľmi závažnou príčinou býva presilenie rúk. Ak v práci často manipulujete, napríklad s ťažkými predmetmi alebo nadmerne vykonávate tie isté úkony, môže sa tras z času na čas objaviť.
Rovnako býva trasenie rúk sprievodným javom nadmernej konzumácie kofeínu. Predávkovanie sa touto látkou totiž výrazne stimuluje organizmus, čo vedie okrem spomínaného javu aj k búšeniu srdca či bolesti hlavy.
Odporúčame: Ako prať vankúše v práčke? Čistotu a sviežosť získaš jedine takto!
Príčiny trasenia rúk bývajú aj vážnejšie
Za trasením rúk niekedy stoja aj o niečo závažnejšie príčiny. Najmä, ak sa tras objavuje i v pokoji, stále častejšie, a zdanlivo nie je reakciou na negatívne vplyvy okolia ako stres či zima, môže byť príznakom vážnejšieho problému.
Chvenie rúk býva napríklad prejavom abstinencie od alkoholu či cigariet. Tento jav teda môže signalizovať, že telu chýba látka, na ktorú je zvyknuté. Ak ste sa rozhodli skončiť s fajčením, trasenie rúk môže byť sprievodným javom tejto fázy, ktorý sa časom vytratí.
Tras býva niekedy aj vedľajším účinkom vybraných liekov. Tento stav môže ďalej signalizovať aj niektoré ochorenia, napríklad zvýšenú funkciu štítnej žľazy. Rovnako nám dáva telo týmto spôsobom najavo nízku hladinu cukru v krvi. Tras býva veľmi často spájaný aj s Parkinsonovou chorobou. Toto ochorenie má však celý rad ďalších prejavov, ako je sťažená hybnosť, stuhnutie svalov či tras celého tela. Objavujú sa i nemotorické príznaky, napríklad potenie, slinenie či bolesť ramien.
Najčastejšie príčiny trasenia rúk
-
Stres a stresové situácie
-
Parkinsonova choroba
-
Hypertyreóza - zvýšená funkcia štítnej žľazy
-
Nízka hladina cukru v krvi
-
Nadmerné užívanie kofeínu
-
Abstinenčné príznaky
Príznaky tremoru:
-
rytmické trasenie rúk, hlavy, trupu, nôh,
-
problémy s písaním,
-
poruchy hlasu,
-
problémy s jedením či pitím,
-
chvenie a slabosť končatín.
Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Čo s neslobodou?
Dá sa „chvenie rúk" zastaviť? Ako bojovať s trasením rúk
Ak chcete problém s trasením rúk odstrániť, najdôležitejšie je poznať príčinu. V prípade, že tras nie je prejavom vážnej choroby, je možné tento nepríjemný stav obmedziť. Pomôcť by malo vyhýbanie sa a lepšie odolávanie stresu a negatívnym emóciám. Na upokojenie vyskúšajte bylinné čaje, napríklad z kamilky, šalvie, valeriány alebo medovky.
Skúste sa poprechádzať a zhlboka dýchať. V prípade, že svoje ruky nadmerne zaťažujete, doprajte im trochu cvičenia. Aj jednoduché cviky, ako stláčanie antistresovej loptičky, môže veľmi pomôcť.
Dbajte tiež na to, aby mal organizmus dostatočný prísun všetkých dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Ak vás trápi trasenie rúk, zvýšte prísun vitamínu B, ktorý napomáha správnej funkcii nervov a svalov.
Rovnako doprajte telu dostatok horčíka a omega 3 mastných kyselín. Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu i kofeínu. Nezabúdajte, že kofeín nie je len v káve, ale napríklad i v čiernom čaji. Ak sa však domnievate, že trasenie vašich rúk spôsobuje niečo vážnejšie, vhodné je prediskutovať tento problém s lekárom.
Aktualizovaný článok: 8.9.2023