Patríte medzi ľudí, ktorí nosia okuliare takmer denne? Škrabance a ryhy na okuliaroch pre vás teda nie sú ničím neznámym. Pri každodennom nosení sa im vyhnete len ťažko, ale my máme pre vás zaručené triky, ako sa drobných škrabancov či rýh zbaviť! Existuje viacero spôsobov. Stačí len vyskúšať, ktorý bude fungovať a vyhovovať práve vám. Hľadáte účinné riešenia na povrchové škrabance na okuliaroch? Čítajte ďalej!
Prečo vznikajú škrabance na okuliaroch?
Škrabance na okuliaroch vznikajú najčastejšie nesprávnym zaobchádzaním alebo ich nevhodným skladovaním. Napríklad, ak okuliare pokladáte šošovkami priamo na tvrdý povrch, vystavujete ich riziku drobných poškodení. Podobne môžu škrabance vzniknúť pri čistení nasucho alebo použitím nevhodných materiálov, ako je oblečenie či papierové obrúsky, ktoré môžu obsahovať jemné čiastočky prachu alebo špiny poškodzujúce povrch šošoviek.
Ďalším dôvodom je absencia ochranného povlaku na šošovkách, ktorý znižuje ich odolnosť voči poškriabaniu. Okuliare bez ochranného obalu v kabelke, batohu alebo na miestach, kde sú vystavené treniu s inými predmetmi, sú oveľa náchylnejšie na poškodenie. Starostlivé zaobchádzanie a správne čistenie s použitím mäkkej mikrovláknovej handričky a čistiacich prostriedkov na okuliare môžu výrazne predĺžiť ich životnosť a zachovať čistý povrch šošoviek.
Odporúčame: Pískanie v ušiach môže signalizovať ochorenie! Dá sa odstrániť?
Shutterstock®Jednoduché triky na odstraňovanie šrabancov na okuliaroch:
1. Detský olej
Škrabance v skutočnosti nie je možné odstrániť zo skla úplne. Väčšina z týchto tipov je zameraných hlavne na vyplnenie malých rýh či škrabancov. Napríklad kvapka detského oleja či detského šampónu vám dokáže zaplniť tieto malé nedokonalosti. Záleží len na ich hĺbke.
2. Zubná pasta
Zubnú pastu aplikujte na sklá pomocou vatového čistiaceho tampónu. Následne pastu po skle rozotrite krúživými pohybmi. Sklá nakoniec poutierajte a prezrite, či škrabance zmizli. Ak to ešte nie je podľa vašich predstáv, postup ešte raz zopakujte. Za svoj účinok vďačí zubná pasta prevažne vysokej abrazívnosti, pomocou ktorej zahladí ostré hrany a tiež odstráni škvrny a sklá krásne vyčistí.
Zaujme ťa: Máš alergiu na peniaze? Niklová alergia a jej prejavy!
Shutterstock®3. Prášok do pečiva
Skvelá prísada vám nielen pomôže upiecť chutný nadýchaný koláč, ale pomôže vám aj so škrabancami na okuliaroch. Zmiešajte vodu a prášok na pečenie a vytvorte hustú pastu. Tú následne krúživými pohybmi naneste na okuliare a opláchnite studenou vodou. V prípade potreby tento postup urobte znova.
4. Sóda bikarbóna
Rovnaký postup ako pri prášku do pečiva. Ide o približne totožnú konzistenciu, čiže ak momentálne nemáte doma prášok do pečiva, použite sódu bikarbónu.
Opäť naneste vytvorenú pastu na bavlnený tampónik a krúživými pohybmi ju rozotrite po sklách. Následne sklá opláchnite vodou a usušte papierovou servítkou alebo utierkou.
5. Vosk na auto
Vosk na auto je skvelým pomocníkom na vyplnenie drobných škrabancov na sklách. Stačí naniesť malé množstvo vosku na vatový tampón alebo mäkkú handričku a jemne ho vmasírovať do škrabancov krúživými pohybmi. Po nanesení vosk opatrne zotrite mäkkou handričkou a sklá dôkladne prezrite. Tento trik je vhodný najmä na plastové šošovky, no odporúčame ho vyskúšať najskôr na menej viditeľnom mieste.
6. Leštiaci krém na kovové povrchy
Niektoré leštiace krémy určené na kovové povrchy (napríklad na čistenie šperkov) dokážu zahladiť drobné škrabance na okuliaroch. Naneste malé množstvo krému na handričku, jemne rozotrite po škrabancoch a následne dôkladne opláchnite vodou. Pred použitím si však prečítajte zloženie krému a overte, či je vhodný pre materiál vašich šošoviek, aby nedošlo k ich poškodeniu.
Odporúčame: Ako sa prejavuje predávkovanie kávou? Telo ti dáva jasné signály
Shutterstock®Čo určite nepoužívajte na odstraňovanie škrabancov na okuliaroch!
Určite nepoužívajte chemikálie, ktoré obsahujú acetón! Niekto by vám možno poradil klasický odlakovač na nechty. Na okuliare ho však nikdy neaplikujte, pretože by ste mohli s ním odstrániť aj ochranné vrstvy, ktoré sa nachádzajú na sklách okuliarov.
Prevencia poškodenia škrabancov na okuliaroch
- Používajte ochranné puzdro: Vždy ukladajte okuliare do pevného puzdra, keď ich nepoužívate, aby ste ich ochránili pred nárazmi a treniami.
- Pokladajte okuliare správne: Nikdy nekladajte okuliare šošovkami na tvrdý povrch – vždy ich uložte nožičkami nadol.
- Čistite ich správne: Používajte mäkkú mikrovláknovú handričku a čistiaci prostriedok určený na okuliare. Vyhnite sa papierovým obrúskom, oblečeniu alebo iným drsným materiálom.
- Vyhnite sa drsným chemikáliám: Nepoužívajte čistiace prostriedky obsahujúce alkohol, amoniak alebo bielidlá, ktoré môžu poškodiť ochrannú vrstvu na šošovkách.
- Vyhnite sa extrémnym teplotám: Nevystavujte okuliare vysokým teplotám (napríklad v aute na slnku) alebo prudkým teplotným zmenám, ktoré môžu oslabiť povrch šošoviek.
- Ruky umývajte pred manipuláciou: Pred čistením alebo manipuláciou s okuliarmi si umyte ruky, aby ste odstránili mastnotu a drobné častice, ktoré môžu poškodiť šošovky.
- Investujte do kvalitného povlaku: Požiadajte o antireflexný a ochranný povlak proti poškriabaniu pri výbere šošoviek.
- Udržujte ich na bezpečnom mieste: Pri skladovaní okuliare nenechávajte voľne v taške, kabelke alebo vrecku – vždy použite ochranný obal.
- Používajte okuliare opatrne: Vyvarujte sa hrubému manipulovaniu, ako je časté posúvanie po stole alebo poškrabanie nechtami.
Aktualizovaný článok: 25.12.2024