13. august je každoročne medzinárodným dňom ľavákov. Vyhlásila ho organizácia Lefthanders International a pripomína sa od roku 1976 s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách i nevýhodách ľavákov. Ľaváci tvoria približne desať percent svetovej populácie. Vo svete väčšiny pravákov sú vystavovaní množstvu nástrojov, ktoré sú pre ich každodenný život nepoužiteľné. A nielen to, „bežnému“ pravákovi ani len nenapadne, koľko nástrah ponúka život ľavákom. Sú naozaj ľaváci cudzincami v našom svete? Čím vynikajú a naopak, čo je pre nich nočná mora? Ako za sinistralitu (ľavorukosť) a dextralitu (pravorukosť) môžu mozgové hemisféry?
Smutná história ľavákov
Už samotné slovo sinistralita pochádzajúce z latinčiny znamená zlovestnosť, nečestnosť a zákernosť. Napríklad v Číne trestali ľavákov veľmi prísne. Ak muž zistil, že jeho žena je ľaváčka, mohol ju s pokojným svedomím zabiť. V stredoveku ľavákov obviňovali zo spriahnutia sa s diablom. V arabských kultúrach je ľavorukosť problémom dodnes. Napríklad pri stolovaní je v Spojených arabských emirátoch nevhodné používať ľavú ruku. Egypťania považovali ľavú ruku za nešikovnú, no z časti ju uznávali vďaka tomu, že je bližšie k srdcu. Jedna z mnohých teórií dokonca vraví, že ľavákov je preto tak málo, pretože kvôli sťaženým podmienkam a diskriminácii v spoločnosti mali málo detí.
Odporúčame:Samozber broskýň: Kde a za koľko si môžeme nazbierať broskyne?
Vplyv mozgovej hemisféry na ľavorukosť
Príčinou uprednostňovania ľavej alebo pravej ruky sú mozgové hemisféry. Hoci jedna je zrkadlovým odrazom druhej, ich funkcie sú veľmi odlišné. Pravá hemisféra riadi ľavú a opačne. V ľavej hemisfére vzniká predovšetkým analytické a verbálne myslenie, pravá hemisféra je zodpovedná za myšlienkovú syntézu – spájanie jednotlivých pojmov, chápanie v širších súvislostiach. Ľaváci však pravdepodobne vo veľkom využívali nielen pravú, ale i ľavú hemisféru. Výskumy dokázali, že až takmer 70 % ľavákov má pre reč dominantnú ľavú hemisféru. Či bude človek ľavákom alebo pravákom sa dá jasne určiť približne v predškolskom veku.
Ľaváci a šport
Ľavorukí ľudia vynikajú najmä v individuálnych športoch ako je tenis, box či šermovanie. Praváci totiž nedokážu tak dobre reagovať na ich údery ľavačkou. Napríklad ľavoruký tenista dokáže spôsobiť svojmu protihráčovi problémy tým, že posiela loptu do nezvyčajných miest na ihrisku. Ľavonohý futbalista môže tiež využiť rôzne finty, ktoré ten pravonohý nedokáže. Lepšie povedané, ľaváci majú lepšiu kontrolu nad svojou pravou rukou ako praváci nad svojou ľavou rukou.
Sú ľaváci iní?
Niektorí odborníci tvrdia, že ľaváci sú oveľa úspešnejší, talentovanejší a kreatívnejší než praváci. No tieto štúdie neboli nikdy na isto potvrdené. Ľaváci sú však vo väčšom riziku psychotických porúch ako napríklad schizofrénia. Hovorí sa tiež, že ľavorukí ľudia sú vo všeobecnosti viac introvertnejší a diletantskí. Môžu byť náchylnejší k poruche pravidelného pohybu končatín, ktorá spôsobuje nedobrovoľné kopanie a šklbanie nohami v spánku. Ľaváci vraj zažívajú nižšiu mieru artritídy a vredov. Dokonca majú vyššiu pravdepodobnosť negatívnych emócií po sledovaní strašidelných filmov či videí.
Ďalšie zaujímavosti
- Ľaváci kreslia ľudí s tvárou otočenou doprava.
- Priemerný ľavák sa naučí 2-krát rýchlejšie písať pravou rukou, ako by sa opačnou rukou učil písať pravák.
- Oči, uši a ruky sú na ľuďoch, ktorí nepíšu pravou rukou charakteristické asymetrickosťou.
- Iba 1 % ľudí dokáže naozaj písať oboma rukami.
- Muži prevažujú v písaní opačnou rukou nad ženami.
- Ženy, ktoré rodia po 40-tke, majú až o 130 % väčšiu pravdepodobnosť, že sa im narodí dieťa, ktoré bude písať ľavou rukou.
- Viac než polovica všetkých potkanov, mačiek a psov sú ľaváci.
Bude vás zaujímať: Tyčinky do uší: Na čo všetko nám vedia poslúžiť?
Slávni ľaváci
Umelci:
Leonardo Da Vinci
Johann Wolfgang von Goethe
Hans Christian Andersen
Franz Kafka
Herci:
Drew Barrymore
Jim Carrey
Charlie Chaplin
Robert De Niro
Angelina Jolie
Nicole Kidman
Osobnosti z histórie:
Albert Einstein
Napoleon Bonaparte
Julius César
Aristoteles
Neil Armstrong
Jana z Arku