Pečenie je tak trochu umenie. Bez praktických skúseností sa však nezaobídeme. Určite má každá žienka svoje kuchynské fígle a odskúšané „vychytávky“, dobrá rada vždy príde vhod.
Ingrediencie si vopred pripravte. Napríklad vajíčka by mali mať izbovú teplotu. Určite je veľmi praktické mať poruke všetko, čo budeme potrebovať, ako počas procesu so zababranými rukami od múky obchytkávať úchytky na kuchynskej linke a kľučku na špajze. Do prípravy môžete zapojiť pomocníka, ktorý vám rád pomôže, keď sa na niečo zabudne.
10 trikov na pečenie, nielen vianočné:
1. Upečené – neupečené - Niekedy sa stáva, že koláč je navrchu upečený dozlata, no pri skúške špáradlom sa ukáže, že vnútro ešte potrebuje nejaký čas. Aby vrch koláča nezhorel, zakryte ho prázdnym obalom od masla alebo kúskom alobalu.
2. Vyschnuté sušené ovocie -Hrozienka alebo brusnice namočte na polhodinu do vody (alebo do rumu) – krásne napučia. Rovnako to platí na orechoviny, figy či datle, ktoré sa chystáte mixovať, tie však treba nechať namočené o niečo dlhšie, aj niekoľko hodín. Ideálne cez noc. Používajte len studenú vodu! Keď nechcete, aby vám napríklad hrozienka, kandizované ovocie či slivky klesli na dno ale zostali rovnomerne rozložene v koláči, obaľte ich v múke.
3. Forma na pečene -Máte novú silikónovú formu na pečenie? Predtým, ako ju prvýkrát použijete, mali by ste dodržať niekoľko zásad. Pred prvým pečením ju dobre umyte saponátom. Po dlhšom používaním ju môžete vymazať olejom a utrieť. Dôležité to je najmä pri komplikovanejších tvaroch. Ak chcete mať krásny koláč, vyberajte ho z formy, až keď je studený, inak vám to pôjde ťažšie a môže sa polámať. Namiesto múkou skúste vymastenú formu na pečenie vysypať strúhaným kokosom. Takto sa aj z obyčajnej bublaniny stane nebíčko v papuľke.
4. Na mriežku! -Mriežku na pečenie sa vyplatí mať poruke. Koláče na nej chladnú rovnomerne zvrchu, zboku aj zospodu. Rovnako dobre ako cukrárska mriežka poslúži aj inak nevyužitá grilovacia mriežka z plechu na pečenie, prípadne zo starej rúry. Ak používate mriežku na polievanie a odkvapkávanie zákuskov od polevy či čokolády, dajte pod ňu papier na pečenie. Zachytenú čokoládu možno opätovne použiť.
5. Šľahačka bez šľahača - Ak máte doma zatvárací pohár na zaváranie, alebo iný zatvárací sklenení pohár použite ho. Smotanu nalejte a už len trepte a šľahajte.
6. Nemáte valček? - Potrebujete valček a žiadny nemáte? Rovnako dobre vám poslúži aj obyčajná rovná fľaša.
7. Príliš tekutá plnka do koláčov - Nie vždy je lekvár do buchiet či koláčov tekutý tak akurát. Slivkový lekvár zahustíte postrúhaným perníkom. Ostatné lekváriky zahustíte napríklad škrobom. Tvarohovú plnku zahustíte akýmkoľvek pudingom. Hustý sneh vyšľaháme, ak bielka trochu osolíme. Na stabilizovanie snehovej hmoty môžete použiť polovicu lyžičky práškovej želatíny alebo jednu lyžičku citrónovej šťavy.
8. Vôňa maku - Milujete čerstvú vôňu maku? Pred zapracovaním do plnky ho niekoľko sekúnd ohrajte na panvici bez tuku. Rozvinie a zvýrazní sa jeho vôňa.
9. Zostali vám bielka? - Čo s nimi? Máte doma silikónový obal na tvorbu ľadu? Všetky bielka tam nalejte a zamrazte. Nepokazia sa a vy ich môžete použiť naozaj kedykoľvek.
10. Tvrdé koláče - Keď ich vytiahnete z rúry, sú neuveriteľné. Na druhý deň by ste nimi mohli zatĺkať klince – tak veľmi stvrdli. Čo s tým? Hneď po vybratí z rúry koláče potrite roztopeným maslom alebo studeným mliekom a prikryte utierkou.
Hrajte o balíčky produktov a pomocníkov
na pečenie Dr.Oetker
1. cena: Vianočná dóza a balíček produktov a pomocníkov na pečenie Dr.Oetker
2. - 3. cena: Balíček produktov a pomocníkov na pečenie Dr.Oetker
Súťažíme od 14.12.2016 do 22.12.2016
GRATULUJEME:
- Gabriela Drgoňová, Smižany
- Júlia Malinčíková, Hlohovec
- Rozália Poláková, Kolárovo
Do súťaže sa zapojilo 136 čitateliek. Vyžrebovaných sme kontaktovali e-mailom.
Súťaž už bola ukončená
Gratulujeme výhercom:
Výhercovia boli kontaktovaní e-mailom alebo telefonicky.