Tradičná slovenská svadba - ako by mala vyzerať? Asi pre každého človeka nastáva v živote mnoho mimoriadnych situácií a svadba je nepochybne jedna z tých udalostí, ktoré nám najviac zmenia život.
Tradičnú svadbu na Slovensku trvajúcu i niekoľko dní tvorilo už v dávnych dobách množstvo obradov, zvykov, magických úkonov a veštieb, obradové jedlá, odevy, predmety, obradový folklór. Obsah a následnosť jej zložiek boli regionálne i lokálne rôzne, takže celkovo sa dá povedať, že jeden typ slovenskej svadby nejestvuje. Ako však vyzerá približná schéma následností na svadbe?
Odporúčame aj: Keď svadobné črievičky nahradia čižmičky a tenisky
Tradičná slovenská svadba - následnosti
- zisťovanie súhlasu so svadbou v dome rodičov dievčaťa
- zásnuby
- ohlásenie sobáša
- pozývanie na svadbu
- rozlúčka so slobodou
- príchod ženícha po mladuchu na sobáš a odobierka od rodičov
- cesta na sobáš – svadobný sprievod
- sobáš
Nádherné tradície, zachované symboly minulosti, môžete zažiť iba na slovenskej svadbe. Pred odobierkou od rodičov musí nevesta svojmu vyvolenému pripnúť na hruď svadobné pierko. Po pytačkách nastupujú spolu do auta vyzdobeného najčastejšie kyticou, vencom v tvare srdca alebo bábikou. Všetko by malo byť dopredu poriadne naplánované a ideálne je, keď priebeh svadby synchronizuje starejší. Po celý čas dohliada na dodržiavanie zvykov, ovláda slovenské obyčaje i ľudové piesne. Sprevádza svadobčanov a budúcich manželov do kostola aj na svadobnú veselicu.
Odporúčame aj: Svadobné účesy so živými kvetmi vo vlasoch
Tradičná svadobná veselica
Ešte pred oficiálnym začiatkom svadobnej hostiny však musí ženích preniesť svoju vyvolenú cez prah. Tento zvyk patrí medzi najstaršie a najzaužívanejšie na Slovensku. Prečo sa však robí? Má zabezpečiť ochranu nevesty pred zlými silami a duchmi.
- privítanie mladomanželov - rozbíjanie taniera
- prenesenie nevesty cez prah
- usadenie hostí
- začiatok svadobnej hostiny - príhovory, prípitok a trojchovová večera
- novomanželský tanec
- tanec s rodičmi
- naplánovaný program (tombola, fotenie sa, vystúpenia, sťahovanie podväzku, hádzanie kytice, skúška súladu či iné aktivity) - strieda sa s tanečnými časťami
- záverečné delenie svadobnej torty či svadobného koláča medzi všetkých účastníkov
-
čepčenie - o polnoci
-
mladomanželia sa prezlečú do pohodlnejších šiat a tanečná zábava pokračuje do rána
Pravdou však je, že priebeh každej svadby je iný v závislosti od konkrétneho páru a času, kedy začína obrad. Podľa toho sa potom mení aj harmonogram, ktorý daný pár zostaví. Nie vždy sa však podarí všetko naplánovať správne, preto ak aj niečo nevyjde - nezúfajte! Koniec koncov aj vzniknuté komplikácie často prinášajú úsmevné spomienky.
Odporúčame aj: Špička v svadobných výzdobách - predstavujeme Tantawan Bloom
Spomínate si na priebeh Vašej svadby?
Vznikli nejaké komplikácie, na ktoré si teraz už len s úsmevom spomínate?