História svadobných obrúčok je stará ako ľudstvo samo. Už v starovekom Egypte sa prstene považovali za veľmi intímne šperky. Prstene boli používané ako talizmany, ako symbol spoločenského postavenia a, samozrejme, aj ako spôsob preukázania náklonnosti. Svadobné obrúčky a ich význam sa menil podľa krajiny, náboženského presvedčenia aj historického obdobia.
Svadobné obrúčky v minulosti
Prešlo už viac ako 5000 rokov odvtedy, čo sa v starovekom Egypte rozdávali prvé „prstene lásky“. Často boli vyrobené z trstiny alebo z kože. Obrúčka symbolizovala nekonečný život a, samozrejme, aj lásku. Zatiaľ čo sa v Egypte prstene vymieňali ako dary symbolizujúce oddanosť, v Grécku si milenci dávali prstene, na ktorých bol boh lásky Eros alebo jeho malí anjelskí pomocníci.
Pozri tiež: 7 základných povinností družičky počas svadobného dňa: Čaká ťa to?
Až Rimania spojili prstene s manželstvom. Na mnohých rímskych obrúčkach sú ruky spojené v láske, gravírované do kameňa alebo priamo do kovu. Niektoré prstene neboli hladké ako naše dnešné obrúčky, ale vytvarované tak, aby vyzerali ako spojené ruky, čo svedčí aj o veľkej technickej zručnosti vtedajších majstrov.
Svadobné obrúčky dnes
Od 15. storočia sa už stretávame s obrúčkami, ktoré nám pripomínajú tie dnešné. Často s vyrytými básničkami alebo mottom vo vnútri prsteňa. Keď sa zhovárame s klenotníkmi, ktorí sa špecializujú na svadobné obrúčky či zásnubné prstene, o tom, aký je súčasný trend, často dostávame tú istú odpoveď. Napriek tomu, že je dnes možné vyrobiť neskutočné množstvo vzorov, tvarov, osadiť akýkoľvek kameň a bohato gravírovať, väčšina snúbencov si sa stále vracia k nesmrteľnej klasike.
Aj pri klasických obrúčkach ale stále možno hovoriť o trendoch. Pôvodné čisto zlaté obrúčky zo začiatku a stredu minulého storočia vystriedalo biele zlato. V posledných rokoch sa však do popredia znovu dostáva tradičná farba zlata a novinkou je ružové zlato, ktoré sa do pánskej obrúčky dopĺňa v menšej miere.
Rovnaké alebo odlišné?
Väčšina párov trvá na tom, aby boli obrúčky čo najpodobnejšie. Dámska obrúčka sa však väčšinou odlišuje osadenými kamienkami, obyčajne drobnými diamantmi, no stále zostáva rovnaký štýl a gravírovanie.
To, že sa vaše obrúčky úplne nepodobajú, neznamená, že vaše manželstvo nebude šťastné. Práve naopak. Znamená to, že dokáže akceptovať svoje odlišnosti, rozumiete kompromisu a navzájom rešpektujete svoje voľby.
Cena svadobných obrúčok
Prečo sú obrúčky drahšie ako klasické prstene? Mnoho neviest sa ponosuje, že všetko s prívlastkom svadobné je drahšie. Nuž. Má to svoj dôvod. Napríklad svadobné obrúčky sú vyrábané tak, aby vydržali desaťročia nosenia. Ani po rokoch nezmenia farbu, odolajú nárazom, škrabancom a ak vám prst „vyrastie“ alebo „sa zmenší“, dajú sa ľahko upraviť.
Prečo prstenník?
Na záver ešte pridáme jeden historický fakt. Určite ste sa stretli s tým, že nie vo všetkých krajinách sa zásnubný prsteň a obrúčka nosia na prstenníku ľavej ruky. V niektorých krajinách to dokonca znamená vdovstvo (u muža alebo u ženy). Odpoveď je vraj znovu ukrytá tisícky rokov v minulosti.
Naši predkovia údajne verili, že štvrtý prst mal v sebe žilu alebo nerv, ktoré boli spojené priamo so srdcom. Aj keď z vedeckého hľadiska na tom nie je nič pravdivé, z tradície či sentimentu si obrúčku stále nastokávame na ten istý prst.
Neprehliadni: Vikingská svadba po 1000 rokoch? Nechýbal ani krvavý rituál!
Výber obrúčok je veľmi intímnou záležitosťou. Najmä ak muži nie sú zvyknutí nosiť žiadne prstene a ženy zase túžia po šperku, ktorý sa bude hodiť ku všetkému ako čierna kabelka. Zhlboka sa nadýchnite a nájdite rozumný kompromis. Určite sa vám to podarí. Príjemné vyberanie.