Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý je v prvom rade zodpovedný za primárne a sekundárne pohlavné znaky samcov. V obmedzenej miere ho však produkuje aj ženské telo, v ktorom má niekoľko dôležitých funkcií. U nežnejšieho pohlavia má vplyv na rast a pevnosť kostí či libido. Jeho nadbytok aj nedostatok sa môže odzrkadliť na fyzickom i mentálnom zdraví. Zistite, prečo ženy potrebujú testosterón a ako sa prejavuje jeho zvýšená a naopak znížená hladina!
Testosterón v tele ženy - prečo ženy potrebujú testosterón?
Testosterón patrí medzi najdôležitejšie hormóny mužského tela. To však neznamená, že sa v ženskom organizme nevyskytuje. Ženy tento hormón potrebujú tiež, len sa u nich produkuje v podstatne nižších množstvách. U mužov je testosterón zodpovedný, okrem iného, za vývin pohlavných orgánov, tvorbu spermií, rast ochlpenia v oblasti tváre či hrubnutie hlasu. Rovnako vplýva na sexuálnu výkonnosť, rast svalov či schopnosť udržiavať pozornosť. Spomínaný hormón je v ich tele tvorený prevažne semenníkmi a v malej miere aj nadobličkami.
Aký je význam testosterónu v ženskom tele?
V ženskom tele je časť testosterónu tvorená taktiež nadobličkami a zvyšok vaječníkmi, prípadne počas tehotenstva aj placentou. U nežnejšieho pohlavia tento hormón vplýva na libido, sexuálnu túžbu a pocity vzrušenia, podobne ako u mužov. Taktiež je dôležitý pre rast kostí a svalovej hmoty, reguláciu tuku či mentálne zdravie ženy. Podieľa sa i na udržiavaní optimálnej hladiny energie v tele. Správna hladina testosterónu u žien zabezpečuje tiež zachovanie hormonálnej rovnováhy v organizme.
Pozri aj: Zahoď žehličku na vlasy do koša! Skús prírodné vyrovnanie vlasov
Tieto faktory ovplyvňujú tvorbu testosterónu u žien
Na tvorbu testosterónu, či už v tele ženy alebo muža, vplýva viacero rozličných faktorov. Môže ísť o vek či množstvo pohybu, ktoré jedinec vykonáva.
Spravidla hladina spomínaného hormónu rastie napríklad pri silovom tréningu a pri vytrvalostných cvičeniach zase klesá. Na produkciu testosterónu môže mať ďalej vplyv aj zloženie stravy, telesná hmotnosť, spánok či lieky, ktoré jedinec pravidelne užíva.
U žien hrá rolu taktiež menštruačný cyklus. Za zvýšenou alebo naopak zníženou tvorbou testosterónu stojí množstvo rozličných príčin - príčiny vysokej hladiny testosterónu a jeho nadbytok u ženy sú teda rôzne.
POZOR na nadbytok testosterónu - toto sú signály jeho nadbytku + príčiny vysokej hladiny testosterónu
V ženskom tele môže úroveň vysokej hladiny testosterónu nastať kvôli zlej funkcii vaječníkov. Vinníkom môže byť i narušená činnosť nadobličiek, ktoré hormón sčasti produkujú. Niekedy býva príčinou zlá strava a vplyv má aj genetika. Nadbytok testosterónu môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov, najmä kortikoidov alebo tých zo skupiny antiestrogénov. Nesprávna hladina testosterónu u žien niekedy súvisí aj s inými zdravotnými problémami. Môže byť napríklad príznak hormonálne aktívneho nádoru v tele, napríklad v spomenutých vaječníkoch.
Odporúčame: Recept na domáci chlieb bez kysnutia: Lepší než z obchodu!
Príznaky nadbytku testosterónu neignorujte!
Testosterón ženám prospieva len v obmedzenom množstve. Jeho nadbytok negatívne vplýva na celý ženský organizmus. V prvom rade mávajú ženy, ktoré trápi vysoká hladina spomínaného hormónu, problém s pravidelnou menštruáciou. V niektorých prípadoch ju dokonca môžu stratiť úplne. Dlhodobo zvýšené hladiny testosterónu sa prejavujú aj na vzhľade ženy. Častý je výskyt akné. Zvyšuje sa tvorba mazu a dochádza k upchávaniu pórov. Typické je tiež najmä nadmerné ochlpenie.
Výraznejší rast ochlpenia môžu ženy spozorovať na rukách alebo v oblasti tváre, pupka či genitálií. Niekedy sa objaví i hrubší hlas. Nadbytok testosterónu má negatívny vplyv aj na vlasy. U niektorých žien dochádza k vypadávaniu a rednutiu vlasov až plešiveniu. Medzi ďalšie príznaky patrí zväčšenie klitorisu a zvýšené potenie či rast svalov. Prejavy nadbytku testosterónu možno badať i na duševnom zdraví ženy. Niekedy dochádza k poruchám spánku či zvýšenej agresivite.
Neprehliadnite: Recept: Broskyňový krehký koláč
Ženy môže trápiť aj opačný problém - úbytok testosterónu a príznaky nízkej hladiny testosterónu
Na ženské telo negatívne vplýva aj príliš nízka hladina testosterónu. Často sa vyskytujúcim príznakom nedostatku tohto mužského hormónu je najmä pokles libida a strata chuti na sex. Pri pohlavnom styku môže tiež žena pociťovať nižšie uspokojenie. Keďže sa testosterón podieľa v tele aj na akomsi hospodárení s energiou, jeho deficit spôsobuje stále pocity únavy, zhoršenie kondície, depresívne nálady, úzkosť a letargiu.
Nízka hladina testosterónu
Ďalšími prejavmi sú problémy s váhou a chudnutím. Nízke hladiny spomínaného hormónu môžu mať vplyv na ukladaní tuku najmä v oblasti pásu. Taktiež dochádza k úbytku svalovej hmoty. Niektoré ženy môžu mať ťažkosti so sústredením sa i pamäťou. Niekedy sa objavuje suchá pokožka či bolesť kĺbov a svalov.
Odporúčame: Najlepšie ingrediencie do šalátu: Tejto netradičnej chuti neodoláš!
Aktualizované na 07.07.2024
Aktualizovaný článok: 07.07.2024