Hormóny v tele každého človeka sú mimoriadne dôležité. Keď fungujú, všetko je v poriadku, ale keď nefungujú, prípadne sú rozkolísané, nastáva domino efekt a zrazu sa nám valí problém za problémom. My sa však dnes pozrieme na jeden konkrétny hormón s veľmi dôležitou funkciou v organizme, takzvaný hormón mladosti. Viete, ktorý to je? Zostaňte s nami a zistite, ako funguje!
Hormón mladosti DHEA
Dehydroepiandrosterón – že čo sa skrýva za týmto krkolomným názvom? Hormón mladosti, na ktorý si dnes posvietime. Z čisto praktického hľadiska však dnes budeme používať skrátenú verziu jeho názvu, teda DHEA. Je považovaný za otca všetkých hormónov a predsa sa o ňom takmer vôbec nehovorí. Hoci patrí do skupiny mužských pohlavných hormónov, dôležitý je aj pre nás – ženy. Nakoľko je dostupný aj v tabletkách (u nás však len na lekársky predpis), mnohé ženy po ňom siahajú s cieľom predĺžiť si mladosť, keďže prirodzená hladina tohto hormónu s pribúdajúcim vekom rapídne klesá. Je však bezpečné dodávať telu tento hormón, takpovediac proti prírode? Odborníci majú v tomto smere zdvihnutý výhražný prst a niet divu. Čítajte ďalej!
Pozri aj: Ako sa zbaviť nadváhy? Stačí ti lyžička tohto a pneumatika je preč!
Omladzuje, ale...
Zatiaľ čo väčšina látky DHEA pôsobí na organizmus doslova omladzujúco (alebo skôr potláča známky starnutia), zvyšok produkuje spomínaný mužský pohlavný hormón. A tu je kameň úrazu. Po tomto hormóne často siahajú aj ľudia, ktorým záleží na budovaní svalovej hmoty, na zlepšení hustoty kostí a tiež ľudia pri redukčnej diéte. Pri dlhodobom užívaní hormónu DHEA, bez lekárskeho dohľadu, môžu byť na konci „kúry“ nielen mlado vyzerajúci ľudia s vyrysovanou postavou ako lusk a pevnými kosťami, ale, žiaľ, aj s nemalými zdravotnými komplikáciami.
Plusy aj mínusy
U mužov môže dlhodobé užívanie tejto látky spôsobiť rakovinu prostaty, ženám zase môže spôsobiť akné až zvýšenú tvorbu ochlpenia na tvári alebo zhrubnutie hlasu (maskulinizácia). Na svedomí to má práve zvýšená hladina testosterónu, ktorý vzniká z hormónu DHEA. Na druhej strane, hormón DHEA, ak ho je v tele dostatok, odďaľuje proces starnutia. Tvorí sa v mozgu, koži aj v nadobličkách, u žien vo vaječníkoch, u mužov v semenníkoch. Práve z tohto hormónu sa tvoria mnohé iné dôležité hormóny, ako estrogén či vyššie spomenutý testosterón. V prirodzenom množstve má hormón DHEA schopnosť posilňovať imunitu a dokonca znížiť hladinu cholesterolu. Má tiež blahodarný vplyv na zrážanlivosť krvi, libido u žien aj mužov a dokáže predchádzať osteoporóze či depresiám.
Prečítaj si: Hormón oxytocín: Aký je jeho vplyv na priebeh pôrodu (a iné)?
Zaujímavosti o hormóne DHEA:
- Človek – osemdesiatnik má v tele približne desatinu tohto hormónu, v porovnaní napríklad s dvadsaťročným mladým človekom.
- Hladina hormónu DHEA v ľudskom tele začína klesať už v 25. roku života.
- V USA, narozdiel od Európskej únie, sa tento hormón predáva ako potravinový doplnok a to aj bez odporúčania lekára.
Zaujme ťa: Prírodné lieky proti bolesti: Po ružových tabletkách už nesiahneš!