Nedávno sme vám priniesli článok o potrebe mužského hormónu testosterónu v ženskom organizme. Hladina tejto látky by sa však mala pohybovať v optimálnom množstve. Nadbytok testosterónu v tele ženy totiž môže spôsobiť viaceré zdravotné komplikácie aj nežiadúce účinky. Mnohé ženy trápi, napríklad nepravidelná menštruácia. Medzi ďalšie prejavy vysokej hladiny testosterónu zaraďujeme hrubnutie hlasu, zvýšený rast ochlpenia a vypadávanie vlasov.
Tento problém môžu vyriešiť napríklad hormonálne lieky, predpísané lekárom. Existuje však množstvo prírodných a šetrných metód, ako dostať hladinu testosterónu v ženskom tele do normálu. Pomôžu viaceré potraviny, bohaté na ženské hormóny, byliny i rôzne druhy cvičenia.
Čo by sme mali vedieť o testosteróne v ženskom tele
Testosterón je hormón, ktorý si väčšina ľudí spája najmä s mužmi, no v skutočnosti je dôležitý aj pre ženské telo. Aj keď ho ženy produkujú v podstatne menšom množstve než muži, jeho prítomnosť je kľúčová pre správne fungovanie organizmu. Zohráva úlohu pri udržiavaní svalovej hmoty, kostnej hustoty, libida či energie.
Problém nastáva, keď hladina testosterónu v ženskom tele presiahne prirodzené hranice. Vysoký testosterón môže spôsobiť celý rad nepríjemných symptómov – od nepravidelnej menštruácie až po akné, zvýšené ochlpenie či padanie vlasov. Často ide o dôsledok hormonálnej nerovnováhy, syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS), niektorých liekov alebo porúch nadobličiek.
Je preto dôležité vedieť, ako testosterón v ženskom tele funguje a čo môže spôsobiť jeho nadbytok. Kým pri vážnejších problémoch je nevyhnutné odborné vyšetrenie a liečba, pri miernych výkyvoch môžu pomôcť aj prirodzené metódy. Vyvážená strava, zdravý životný štýl, bylinná podpora či pravidelné cvičenie môžu prispieť k hormonálnej rovnováhe prirodzene a bez vedľajších účinkov.
Shutterstock®Čo zaradiť do jedálnička pri zvýšenom testosteróne:
1. Sója
Snáď najznámejšou potravinou, podieľajúcou sa na zvyšovaní produkcie ženského estrogénu, je sója. Táto strukovina, ale aj ďalšie výrobky z nej, výrazne napomáhajú potláčať množstvo testosterónu v tele. Do jedálnička sa tiež oplatí zaradiť aj ďalšie druhy strukovín, ako napríklad hrášok či zelené fazuľky. Všetky spomenuté potraviny sú navyše zdrojom rastlinných bielkovín, vitamínov skupiny B, vlákniny aj vápnika či draslíka.
2. Ľanové semienka
Dobrým pomocníkom pre ženy, bojujúce s vysokou hladinou testosterónu, sú ľanové semienka. Obsahujú totiž lignany, ktoré sa v tele môžu správať ako antioxidanty aj fytoestrogény. Štúdie ukázali, že tieto látky majú aj vplyv na zníženie celkového množstva testosterónu. Ľanové semienka a výrobky z nich sú zdrojom cenných omega-3 a -6 mastných kyselín, vlákniny i luteínu, horčíka či železa.
Shutterstock®3. Sladké zemiaky
Pri problémoch s vysokou hladinou testosterónu v tele sa môžete spoľahnúť aj na viaceré druhy zeleniny či ovocia. Dopriať by ste si mali zemiaky, najmä tie sladké. Na vašom tanieri by nemala chýbať ani mrkva, cesnak či listová zelenina. Spomedzi ovocia spomenieme najmä jablká, čerešne alebo datle.
4. Pšenica
Pre udržiavanie správnej hladiny spomínaných hormónov by ste do jedálnička mali zaradiť aj rôzne druhy obilnín. Výbornou voľbou je pšenica. Konzumovať sa tiež oplatí jačmeň, ovos, raž alebo proso, respektíve produkty z nich. Zabudnúť nemôžeme ani na ryžu. Všetky uvedené suroviny sú dobrým zdrojom fytoestrogénov, čiže prírodných látok s podobnými účinkami, ako má ženský estrogén.
5. Granátové jablko
Toto výrazne sfarbené ovocie je známe nielen svojím obsahom antioxidantov, ale aj schopnosťou ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu. Granátové jablko obsahuje prírodné zlúčeniny, ktoré podporujú produkciu estrogénu a zároveň môžu znižovať hladinu testosterónu. Okrem toho prospieva srdcu, zlepšuje kvalitu pokožky a má protizápalové účinky. Konzumovať ho môžete ako šťavu, v šalátoch alebo len tak – ako osviežujúce semienka.
Shutterstock®Bylinky vhodné pri zvýšenom testosteróne u ženy:
1. Mäta
Dalo by sa povedať, že v prírode existuje bylinka snáď na každý zdravotný problém. Ak vás trápi vysoká hladina testosterónu, doprajte si mätu! Pomôcť vám pritom môžu rozličné druhy tejto byliny, napríklad mäta klasnatá alebo kučeravá. Všetky majú výrazné anti-androgénové účinky, čiže pôsobia proti skupine hormónov, do ktorej zaraďujeme aj testosterón. Denne si doprajte dve šálky mätového čaju!
2. Koreň sladkého drievka
Ďalším prírodným pomocníkom je koreň sladkého drievka. Ten obsahuje kyselinu glycyrrhizínovú, u ktorej bola zistená schopnosť blokovať produkciu testosterónu. V sušenej forme ho nájdete na internete, v lekárni či špecializovaných obchodoch. Môžete si tak ľahko pripraviť liečivý čaj, ktorý človeku pomôže aj pri tráviacich ťažkostiach či problémoch s pečeňou.
3. Alchemilka obyčajná
Alchemilka je tradičná ženská bylina, ktorá je už stáročia využívaná na podporu reprodukčného zdravia. Pomáha pri nepravidelnej menštruácii, zmierňuje kŕče a podporuje hormonálnu rovnováhu. Vďaka svojim miernym antiandrogénnym účinkom je nápomocná aj pri znížení hladiny testosterónu. Môžete ju užívať vo forme čaju, tinktúry alebo ako súčasť bylinných zmesí určených na ženské zdravie. Vhodná je najmä v druhej polovici cyklu.
Shutterstock®4. Pupalka dvojročná
Obnoviť hormonálnu rovnováhu by vám mohla pomôcť aj bylina, nazvaná pupalka dvojročná. Z nej sa získava známy pupalkový olej, ktorý blahodarne pôsobí na ženský hormonálny systém. Dá sa zohnať v tekutej forme aj ako tablety. Olej z pupalky dvojročnej navyše pomáha znižovať vysoký cholesterol, udržuje zdravé srdce a cievy a pozitívne vplýva na stav pokožky aj vlasov.
5. Angelika čínska
Angelika čínska, často označovaná ako ženský ženšen, je zdrojom fytoestrogénov a taktiež vplýva na obnovu hormonálnej rovnováhy v organizme. Jej sušený koreň, z ktorého sa pripravuje liečivý odvar, opäť zakúpite na internete či v predajniach so zdravou výživou. Čaj si pripravte z jednej malej lyžičky sušenej rastliny a pite ho dvakrát denne. Po tejto byline by však nemali siahať osoby, ktoré majú problém so zrážanlivosťou krvi.
6. Vitex jahňací
Táto rastlina je jedným z najčastejšie používaných prírodných prostriedkov na podporu hormonálnej rovnováhy u žien. Pomáha najmä pri problémoch s menštruačným cyklom, PMS či PCOS, ktoré často súvisia s nadbytkom androgénov. Vitex pôsobí na hypofýzu, a tým reguluje tvorbu pohlavných hormónov. Je vhodný najmä vo forme kvapiek alebo kapsúl, no jeho účinok sa prejavuje postupne, často až po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania.
Shutterstock®Čo viac môžete urobiť, ak vás trápi zvýšený testosterón?
Na znižovanie hladiny testosterónu v tele ženy má vplyv nielen strava, ale aj celková zmena životného štýlu. Pomôcť môže napríklad pravidelné cvičenie. Vyhýbajte sa však silovým tréningom, vhodné sú skôr vytrvalostné športy. Veľmi efektívna je joga či pilates. Skúste eliminovať vo svojom živote stres. Tie odvážnejšie môžu vyskúšať akupunktúru. Zistilo sa, že táto procedúra znižuje v tele množstvo testosterónu a hladinu estrogénu, naopak, zvyšuje.
Nepriateľom testosterónu je aj chmeľ, v ktorom taktiež môžeme hľadať fytoestrogény a ktorý sa používa pri príprave piva. Pohár tohto nápoja má preukázateľný vplyv na zníženie hladiny spomínaného mužského hormónu. V tomto prípade však nemôžeme zabúdať aj na negatívne účinky alkoholu, ktorý by mal byť preto konzumovaný len v primeraných množstvách.
Ako si udržať hormonálnu rovnováhu prirodzene
Udržiavať optimálnu hladinu testosterónu v ženskom tele môže byť výzvou, no rozhodne to nie je nemožné. Dôležité je pristupovať k problému komplexne – úpravou stravy, pohybu, spánkových návykov aj mentálneho nastavenia. Príroda ponúka množstvo šetrných ciest, ktoré môžu telo podporiť bez drastických zásahov.
Ak vás trápi zvýšený testosterón, siahnite po bylinkách s overenými účinkami, obohaťte jedálniček o estrogén podporujúce potraviny a nezabúdajte na každodenný pohyb, relax a duševnú hygienu. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí sa však určite poraďte s lekárom či endokrinológom – každé telo je jedinečné a zaslúži si individuálny prístup.
Aktualizovaný článok: 24.04.2025