Baklažány nepatria práve medzi najobľúbenejšie a v našich kuchyniach najbežnejšie druhy zeleniny. Neraz sa objavujú v jedálničku iba tých jedincov, ktorí dbajú na zdravšie a pestrejšie stravovanie. Cestu k fialovému baklažánu si jednoducho nenašiel každý, a to je veľká škoda. Ide totiž o veľmi zdravý plod, ktorý je zároveň skutočne chutný.
Treba však poznať tie správne spôsoby, ako s ním v kuchyni narábať. Ako pripraviť baklažán? Ciest, ako si vychutnať baklažán, je skutočne mnoho a každý si dozaista nájde tú svoju obľúbenú. Tak sa neváhajte inšpirovať hneď niekoľkými tipmi na prípravu baklažánu, ktoré nájdete v nasledujúcom článku. Skúsite grilovaný baklažán, zapekaný baklažán alebo niečo netradičnejšie, ako je napríklad pečená baklažánová nátierka či syrom plnené baklažány?
Prečo zaradiť baklažán do jedálnička?
Spomenúť vám môžeme hneď niekoľko dobrých dôvodov na to, prečo konzumovať baklažány pravidelne. Prečo je baklažán zdravý? V prvom rade ide o nízkokalorickú potravinu, ktorá je z veľkej časti tvorená len vodou, a tak je skvelou voľbou napríklad pri redukcii váhy.
To však zároveň neznamená, že nemá nášmu telu čo viac ponúknuť. Je zdrojom vitamínov skupiny B, vápnika, fosforu, draslíka a rovnako obsahuje slušný podiel cennej vlákniny. Baklažány podporujú pravidelné vyprázdňovanie a majú priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu. Prospievajú tak i zdraviu kardiovaskulárneho systému. Taktiež napomáhajú hydratovať telo, prečisťovať pečeň a nakoniec podporujú dobrý stav pokožky. Tak, ktoré obľúbené recepty s baklažánom vyskúšate?
Pozri aj: Domáci vývar ako od babičky: Len vďaka tomuto bude neodolateľný!
TOP varianty receptov s baklažánom:
1. Jednoduchý recept na vysmážaný baklažán
Asi najväčšou klasikou je vysmážaný baklažán, ktorý je ľahký a rýchly na prípravu. Navyše hovoríme o skutočnej pochúťke. Ak máte v obľube vysmážaný patizón, zamiluje si i túto verziu s baklažánom. Plod umyjeme a nakrájame ho na kolieska s hrúbkou asi 0,5 centimetrov.
Kolieska následne trochu nasolíme a necháme ich odležať asi 15 minút. Potom z nich pomocou papierovej servítky odsajeme prebytočnú vody a obalíme ich v trojobale, čiže múke, vajíčku a strúhanke. Následne už jednotlivé kúsky vysmažíme v oleji z oboch strán.
Nakoniec necháme z baklažánov ešte stiecť prebytočný olej na papierovej podložke a môžeme podávať. Vysmážané baklažány výborne chutia i samotné, no dokonale so hodia k pyré, vareným zemiakom, šalátu či jogurtovému dipu.
Odporúčame: RECEPT: Hrnčeková bublanina bez mlieka – lepšiu si ešte nejedla!
2. Grilovaný baklažán
Áno, smažené pochúťky by sme si mali dopriať skôr príležitostne. Existuje však i množstvo spôsobov, ako si baklažán pripraviť zdravo a zároveň stále chutne. V tomto prípade môžeme smaženie vymeniť za grilovanie, pričom postup je veľmi podobný. Pripravíme si väčší alebo menší baklažán.
Baklažány nakrájame opäť na kolieska alebo pozdĺžne na oválne plátky. Hrúbka môže byť okolo 0,5 až 1 cm. Následne zeleninu opäť nasolíme, počkáme, kým z nej stečie voda a tú odsajeme servítkou.
Potom už jednotlivé pláty pokvapkajte olivovým olejom s pretlačeným strúčikom cesnaku a okoreníme, prípadne pridáme nejaké bylinky. Grilujeme z oboch strán na grile či grilovacej panvici. Takto pripravený baklažán sa skvelo hodí ku grilovanému mäsu aj čerstvému zeleninovému šalátu.
3. Plnený baklažán
Ak hľadáte zeleninové recepty, toto je skvelá voľba a chutné letné jedlo. Plnený baklažán si zamiluje dozaista každý. Receptov, ako ho pripraviť, je skutočne mnoho. Platí totiž, že naplniť si ho môžete prakticky čímkoľvek. Postup je však zvyčajne rovnaký.
Baklažán si prerežeme na dve polovice a z každej trochu vydlabeme vnútro. Dužinu však nezahadzujeme, len ju nakrájame a použijeme pri príprave plnky. A tu už záleží na vás, čo vám chutí. Vnútro baklažánu je možné orestovať s mletým mäsom a trochou rajčinového pretlaku.
Baklažán však môžete naplniť i kúskami kuracieho mäsa a dokonalá je i kombinácia so slaninkou. Rovnako si môžete pripraviť vegetariánsku verziu. Baklažány totiž môžete naplniť aj inými druhmi zeleniny či tofu. Naplnené baklažány ešte posypeme obľúbeným syrom, dáme na plech a necháme piecť v rúre zhruba pol hodiny. Plnené zapekané baklažány sa dokonale hodia napríklad k opekaným zemiakom.
Odporúčame: Vieš, čo sú karotenoidy? Zisti, aký význam majú pre naše zdravie!
4. Baba ghanoush – pečená baklažánová nátierka
Viete, čo je baba ghanoush? Reč je o nátierke, respektíve dipe, ktorý je veľmi podobný hummusu. Ide o pokrm z Blízkeho východu, ktorý sa pripravuje z pečeného baklažánu a je často podávaný ako predkrm či nátierka. Táto domáca baklažánová nátierka z pečeného baklažánu je skrátka famózna. Umyté baklažány nakrájame. Baklažán pozdĺžne prerežeme na dve polovice, potrieme ho olivovým olejom, osolíme a dáme piecť pri teplote 200 °C asi na 45 až 50 minút.
Zelenina by mala mať až čierne okraje. Keď je baklažán upečený, necháme ho ochladnúť a vydlabeme z neho dužinu. Pridajte baklažánovú dužinu do mixéra a pred mixovaním hmoty ju ešte dochutíme. Existuje mnoho variant, ako dochutiť baba ghanoush.
Tradične sa pridáva cesnak, citrónová šťava aj pasta tahini. K dužine z jedného veľkého baklažánu pridáme soľ, korenie, 2 – 3 lyžice tahini, 2 – 3 lyžičky šťavy z citróna, trochu olivového oleja a 2 – 3 strúčiky cesnaku. Z korenín sa využívajú podľa chuti i sumac korenie, koriander či rasca. Niekedy sa do tejto nátierky pridáva aj cibuľa, chilli či kúsky rajčín. Pri podávaní môžete pridať aj čerstvý zeleninový šalát.
5. Baklažánové kolieska na spôsob pizze
- 2 veľké baklažány
- 200 g paradajkovej omáčky (domácej alebo kúpené)
- 200 g strúhaného syra (mozzarella, parmezán alebo iný obľúbený syr)
- 100 g šunky alebo salámy, nakrájanej na tenké plátky (voliteľné)
- 1 čajová lyžička sušeného oregana
- 1 čajová lyžička sušeného bazalky
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Olivový olej na pečenie
- Čerstvé bylinky na ozdobenie (napr. bazalka, petržlen)
POSTUP: Baklažány umyjeme a nakrájame na hrubšie kolieska, približne 1 cm hrubé. Posolíme ich a necháme odstáť asi 20 minút, aby pustili prebytočnú vodu a horkosť. Potom ich opláchneme a osušíme papierovou utierkou. Predhrejeme rúru na 200 °C. Kolieska baklažánu rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, pokvapkáme ich olivovým olejom a pečieme asi 15 minút, kým nezmäknú a nezískajú jemnú zlatistú farbu. Necháme ich mierne vychladnúť.
Na každé koliesko baklažánu nanesieme lyžicu paradajkovej omáčky a posypeme ho sušeným oreganom a bazalkou. Pridáme plátok šunky alebo salámy (ak používame) a posypeme strúhaným syrom. Kolieska baklažánu vrátime do rúry a pečieme ďalších 10-15 minút, kým syr nezačne bublinkovať a nezíska zlatistú farbu. Hotové zapekané baklažánové kolieska na spôsob pizze ozdobíme čerstvými bylinkami podľa chuti a podávame teplé. Skúsite tento baklažán na taliansky spôsob?
Odporúčame: Zisti, prečo jesť paradajky každý deň! Ako ovplyvnia tvoje zdravie?
6. Zapekaný baklažán s mozzarellou – baklažánové lazane
Lazane sa typicky pripravujú vrstvením tenkých plátov cestovín, nejakej omáčky, či už s mletým mäsom alebo zeleninou, a bešamelu. Samozrejme, chýbať nemôže ani syr. Existuje však množstvo variant, ako pripraviť chutné lazane.
Skúšali ste niekedy i baklažánové lazane? Nie, v tomto prípade zeleninu nevyužijeme na prípravu nejakej plnky, ale nahradíme ňou práve plátky cestovín. Baklažány opäť nakrájame na tenké kolieska, nasolíme ich, necháme odstáť a vytlačíme z nich prebytočnú vodu.
Baklažánové plátky nám pri príprave tohto chutného talianskeho pokrmu nahradia cestovinu, inak zostáva postup rovnaký, teda ako pri pečení klasických lazaní. Čím si naplníte tie svoje, necháme na vás. Výborne budú chutiť baklažánové lazane s kúskami kuracieho mäsa a taktiež s mletým mäsom. Jedinečné sú i špenátovo-smotanové lazane.
7. Plnené baklažánové rolky
- 2 veľké baklažány
- 250 g ricotty alebo iného krémového syra
- 100 g parmezánu, nastrúhaného
- 200 g špenátu (čerstvý alebo mrazený, rozmrazený a vytlačený z prebytočnej vody)
- 2 strúčiky cesnaku, jemne nasekané
- 1 vajce
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- 400 g paradajkovej omáčky (domácej alebo kúpené)
- Olivový olej na pečenie
POSTUP: Baklažány umyjeme a nakrájame na tenké pozdĺžne plátky, približne 0,5 cm hrubé. Posolíme ich a necháme odstáť asi 20 minút, aby pustili prebytočnú vodu a horkosť. Potom ich opláchneme a osušíme papierovou utierkou. Predhrejeme rúru na 200°C. Plátky baklažánu rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, pokvapkáme ich olivovým olejom a pečieme asi 15 minút, kým nezmäknú a nezískajú jemnú zlatistú farbu. Necháme ich mierne vychladnúť.
V miske zmiešame ricottu, parmezán, špenát, cesnak a vajce. Dochutíme soľou a čiernym korením podľa chuti. Na každý plátok baklažánu nanesieme lyžicu náplne a zarolujeme ho. Rolky ukladáme do pekáča alebo zapekacej misy spojom nadol.
Predhrejeme rúru na 180 °C. Na rolky nalejeme paradajkovú omáčku a rovnomerne ju rozotrieme. Pečieme v rúre asi 20-25 minút, kým omáčka nezačne bublinkovať a vrch nebude jemne zlatistý. Syrom plnené baklažány podávame teplé, posypané čerstvými bylinkami ako bazalka alebo petržlen podľa chuti. Plnené baklažánové roládky sú skvelé bezmäsité jedlo.
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock
Aktualizovaný článok: 14.07.2024