Milujete hrušky a ovocie všeobecne? A počuli ste už o exotickej hruške s názvom nashi? Že nie? Tak potom ste na správnom mieste, pretože vám dnes prezradíme, v čom sa odlišuje od hrušiek, ktoré rastú v našich sadoch a záhradách, čo obsahuje, čím nám vie poslúžiť, kde sa dá zohnať a ešte oveľa viac. Snáď vás dostatočne navnadíme tým, keď prezradíme, že táto hruška má vďaka svojmu obsahu výrazné omladzujúce účinky.
Bežne v slovenských obchodoch aj záhradách
Nashi (lat. Pyrus Nashi) je ázijská hruška, konkrétne teda japonská, ale vidieť ju v slovenských záhradách už dnes nie je nič výnimočné. Pochádza zo stromu s názvom hruška hruškolistá (lat. Pyrus pyrifolia). Je mimoriadne šťavnatá, aromatická a výzorom pripomína viac jablko, ako hrušku. Za jej šťavnatosť môže vysoký podiel vody, čo je na jednej strane prínosné, no na druhej strane tejto hruške stačí aj maličký ťukanec, zmäkne ako špongia, zhnedne a stáva sa znehodnotenou. Z tohto dôvodu sa s nashi v obchode stretnete ako s niečím neznámym, čo je zabalené v bielej ochrannej sieťke; samozrejme, každý plod je zabalený jednotlivo.
Zaujme ťa: Domáce masky bez chémie: Jablková, mandľová a šípková, ktorú skúsiš?
Vyzerá ako jablko, chutí ako hruška, povrch má ako dula
Vráťme sa ešte na moment aj k tvaru nashi. Je pomerne guľatý a zaoblený, preto pripomína skôr jablko, hoci po zahryznutí je to stále len hruška. Povrch plodu zase pripomína dulu, pokiaľ ide o farbu, ide prevažne o odtiene žltej. Strom je odolný voči mrazu, preto si ho môžete bez problémov dopestovať aj vy. Vysádza sa od marca do mája alebo od októbra do novembra a rodí v septembri.
Stačí, keď tejto hruške doprajete dostatok slnka a tepla. Je odolná voči škodcom aj spomínaným mrazom. Buď sa pokúste o vypestovanie nashi zo semienka alebo si zakúpte stromček tejto hrušky priamo v záhradníctve.
Prehnali ste to s alkoholom?
Hrušku nashi už dnes zoženiete takmer vo všetkých obchodných reťazcoch, takže ochutnať ju budete môcť aj bez toho, aby ste sa museli vybrať na zber do Japonska. Zaujímavosťou je, že konzumácia hrušky nashi vás odbremení od takzvaných „poopičných“ stavov, ak ste to náhodou prehnali s alkoholom. Okrem toho má pravidelná konzumácia hrušky nashi pozitívny vplyv na pevnosť kostí a trávenie. Dokáže posilňovať imunitu, obnovuje črevnú mikroflóru, výrazne hydratuje bunky, prospieva močovému ústrojenstvu aj obličkám a bude vám dobrým pomocníkom aj pri chudnutí.
Bude sa ti páčiť: Prečo by si mala poznať karbinec európsky? Je liekom na tieto neduhy!
Ako sa dá využiť?
Hruška nashi sa často využíva na prípravu koktejlov, štiav, ovocných šalátov, zmrzlín, koláčov či marmelád. Bežne sa pridáva do jogurtu alebo kaše. Nashi obsahuje veľa vody, vlákninu, vitamíny B, C, E, K, vápnik, horčík, fosfor, selén, meď, mangán, draslík, luteín, cholín, omega-3 a -6 mastné nenasýtené kyseliny a antioxidanty.