Autá sú dnes viac ako len prostriedok na presun z bodu A do bodu B. S pokrokom v automobilovej technológii teraz poskytujú zábavu a užitočnosť ako nikdy predtým. Existuje však niekoľko funkcií, ktoré uľahčujú náš život v rámci každodenného dochádzania, ale aj tie, ktoré sa zdajú byť trochu zbytočné.
Odporúčame: Ako si vybrať ekologické auto? Sú hybridy a elektromobily správnou voľbou?
Zrkadlenie obrazovky smartfónu
Zrkadlenie vášho smartfónu na televízor doma môže mať zmysel vtedy, ak si pozeráte fotky z dovolenky alebo si púšťate hudbu, ale v aute to nie je to isté. Zrkadlenie smartfónu v aute totiž nepomôže ani pri zábave, ani pri obsluhe a môže pôsobiť viac než rušivo. Na prácu so „zrkadlom“, teda s druhou obrazovkou, musíte použiť vlastný smartfón, čo je pri jazde autom značne nebezpečné.
Držiak na slnečné okuliare
Ruku na srdce, koľkokrát ste ich tam mali? V prvom rade si treba uvedomiť, že nie každé slnečné okuliare sa tam zmestia. Aj keby sa však zmestili, väčšina ľudí by radšej ponechala svoje drahé okuliare vo svojom pôvodnom puzdre a nezabudli by ich v aute vždy, keď vystúpia. Alebo by sa mohlo stať, že stratia puzdro úplne.
Automatické otváranie dverí
Automatické svetlá – skvelé. Automatické dvere – úplne zbytočné, aj keď automatické otváranie kufra je fantastické, keď máte plné ruky. Ale automatické otváranie dverí vodiča a spolujazdca predstavujú vrchol ľudskej lenivosti. Táto inovácia je zbytočná až trápna. To, že majú ľudia pocit, že nepotrebujú používať kľučky a ešte si za to aj zaplatia, je veľmi smutná realita dnešnej spoločnosti. Tu platí – hoci sa to dá, ešte neznamená, že sa to tak musí robiť.
Pozri aj: Vieš, ako sa správne zipsovať na ceste? Tu sú zásady radenia sa!
Kompas
Ak by mal ísť niekto autom na Severný pól, kompas by bol nevyhnutnosťou. Ale všetci bežní ľudia majú mapy v telefóne či navigáciu už zabudovanú v aute, aby sa dostali cez tú betónovú džungľu plnú asfaltu, áut a ľudí.
Radiace páky pod volantom
Toto bol vraj kompromis, ktorý dá vodičovi pocit ručného radenia rýchlostí, ale iba ak má automat. Až na to, že je to trošku zbytočné, lebo vodič musí preradiť v tom správnom okamihu. V opačnom prípade auto jednoducho toto radenie ignoruje. Nakoniec sa však dospelo ku konsenzu, že tí, ktorí si kúpili automat, pravdepodobne nechcú radiť prevodové stupne, no a ľudia, ktorí to chcú, si kúpia auto s manuálnou prevodovkou.
Nočné videnie
Keď sa termálne systémy nočného videnia začali objavovať v automobiloch, všetci technici boli nadšení, kým si rýchlo uvedomili, že je to nanič. Nočné videnie by mohlo byť užitočnou vecou, ak by bolo súčasťou head-up displeja a bolo premietané na čelné sklo, ktoré by zvýrazňovalo skryté nebezpečenstvá, ale tam táto technológia ešte nie je. Teraz sa totiž musíte pozerať mimo vozovky, ale na druhej strane dokážete vidieť skryté nebezpečenstvá, ako napríklad srny alebo diviaky v tme.
V poslednej dobe sa s technológiami akoby roztrhlo vrece a nie je to inak ani v automobilovom priemysle. Niektoré sú naozaj pokrokové a významné, hlavne pokiaľ ide o bezpečnosť, niektoré nám uľahčujú život, ale iné nám pod rúškom luxusu vyťahujú zbytočné eurá z peňaženky. Ktoré technológie v aute máme, je viac-menej naším rozhodnutím, prioritou však vždy musí zostať bezpečná jazda.