Podľa mnohých magický vrchol Kôprovského štítu svojím tvarom pripomína orlie hniezdo. Výhľady z neho je možné zaradiť k tým najkrajším v Tatrách, no napriek tomu tu nenájdete obrovské masy turistov podobné tým na Rysoch.
Preto ak v hlavnej sezóne hľadáte skôr pokojnejšiu turistiku, avšak s rovnako nádhernými výhľadmi, vyberte sa v rázcestí značiek s názvom Nad Žabím potokom radšej doľava, na Kôprovský štít.
Ako sa naň dostať?
Turistiku s jasným cieľom zdolať Kôprovský štít sme začali zo Štrbského plesa. Samozrejme ako sa v Tatrách patrí o 5:00 ráno. Po červenej turistickej značke sme vošli do lesa, na cestičku, ktorá otvárala výhľady na zjazdovku. Kedysi táto cestička viedla hustým lesom, ktorý však padol za obeť víchrici. Mierne stúpanie nás pripravilo na ďalší priebeh túry. Červenou značkou sme sa dostali až na križovatku pri Popradskom plese, kde sme odbočili vľavo na značku modrú smerom na Rysy. Prešli sme hustým lesom kde nám ticho spríjemnil žblnkot Hincovho potoka a štebot vtákov. Postupne sme sa dostali až nad pásmo lesa, ktoré vystriedala kosodrevina.
Odporúčame prečítať: Dovolenka v prekrásnom prostredí južných Čiech
Ocitli sme sa na križovatke Nad Žabím potokom, kde bola možnosť odbočiť na Rysy. My sme však pokračovali po modrej turistickej značke smerom na Veľké Hincovo pleso, kde sa nám otvorili pohľady na okolité štíty, ako sú Satan, Hlinská veža a Mengusovský Volovec. Ako je v Tatrách vo zvyku, cestou sme stretli osamelé kamzíky, ktoré si vychutnávali teplé lúče ranného slnka.
Bude vás zaujímať: Spoznajte Nórsko, jednu z najbohatších krajín sveta. I. časť
Po hodine stúpania sme sa dostali k Veľkému Hincovmu plesu, najväčšiemu a najhlbšiemu karovému jazeru v slovenskej časti Vysokých Tatier s jeho úctyhodnou rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 53,7 m. Veľké Hincovo pleso bolo ideálne miesto pre dobitie energie, načerpanie síl, a teda naše prvé občerstvenie. Po načerpaní síl sme pokračovali po modrej značke strmým stúpaním na Vyšné Kôprovské sedlo, odkiaľ je krásny výhľad do Hlinskej doliny.
Vydali sme sa červenou značkou na Kôprovský štít. Chodník viedol cez morénu a z času na čas sa nám podarilo stratiť značku. Je preto dôležité značku neustále sledovať. O ďalších 40 minút sme už sedeli na vrchole Kôprovského štítu (2 363 m.n.m.) a kochali sa okolitým 360 stupňovým výhľadom. Pod nami boli Vyšné a Nižné Temnosmrečínske plesá, pred nami Furkotský štít, spoza ktorého vykukoval Kriváň. Na druhej strane sa v diaľke týčili Rysy, najobľúbenejší kopec poľských turistov.
Odporúčame prečítať: Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek
Kôprovský štít nie je veľmi frekventovaný vrchol, a preto sme si ho mohli vychutnať takmer osamote úplne do sýta. Po zhruba 45 minútach sme sa vydali tou istou cestou cez Hincovo pleso naspäť na Štrbské pleso.
Bude vás zaujímať: Turistika po Slovensku: Po hrebeni Veľkej Fatry
Na tejto túre sme prešli vzdialenosť 19 km pri prekonaní stúpania a klesania 1283 m. Približná časová náročnosť tejto trasy je 8 hodín. Na turistiku tohto typu rozhodne odporúčame zabezpečiť turistické poistenie do hôr a dobre si pozrieť predpoveď počasia.