Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?

škodlivosť údenín

Vianoce sú sviatky mieru a pokoja. Je to čas, kedy si konečne môžeme vydýchnuť, sadnúť si s rodinou k televízii a pozrieť si v nej obľúbené filmy, ktoré sme videli už aspoň dvadsaťkrát. Okrem týchto milých tradícií patrí k Vianociam aj jedlo. Veľmi veľa chutných pochutín, väčšinou z maminej domácej kuchyne, ale aj kupované dobroty. 

K dobrotám, ktoré počas akýchkoľvek sviatkov nemôžu chýbať na stoloch vo väčšine slovenských domácnosti patria určite aj údeniny. A keďže hlavnými predstaviteľmi údených jedál sú slanina a klobása, poďme si prezradiť niečo o týchto väčšinou zatracovaných jedlách. 

Slanina – najväčší nepriateľ človeka. Alebo?

Kto z nás by pohrdol chutnou slaninkou? Slanina sa skladá predovšetkým z tukov a práve kvôli nim je taká nenávidená. Údajne obsahuje veľa nezdravých nasýtených mastných kyselín (tukov), čo ale nie je celkom tak. Po prvé, nasýtené tuky sú do istej miery prospešné. Veď k hlavným predstaviteľom reprezentujúcim zdroje nasýtených mastných kyselín patria maslo, kokosový olej a avokádo.

A po druhé, zhruba polovicu slaniny tvoria mononenasýtené mastné kyseliny. Len tak mimochodom. Práve vďaka mononenasýteným tukom je olivový olej taký ospevovaný. Čo k nej ešte dodať? Už snáď len to, že zvieratá si väčšinu toxických látok ukladajú do tukov. Preto je veľmi vhodné zháňať si slaninu z overených zdrojov.

Odporúčame tiež: Prečo týchto 5 druhov masáží musíš určite vyskúšať?

Údená slanina
Shutterstock®

A čo mäsové výrobky ako klobásy?

Do takmer všetkých klobás, ktoré sú predávané v obchodoch sa pridávajú stabilizátory, múka a rôzne druhy všakovakých nezdravých chemických záležitostí. Takže ak si dokážete zaobstarať domácu klobásu zo zdravého zvieraťa, urobenú z poctivých potravín, nemáte dôvod ničoho sa obávať. Ak viete o nejakom dôvode, prečo by mala byť poctivá klobása zlá, tak sa, prosím, vyjadrite v komentároch.

Ďalší argument

Tak ako? Presvedčili sme vás o neškodnosti, ba dokonca o prospešnosti týchto dvoch lahôdok? Možno by ste ešte mohli argumentovať, že nitráty v údeninách spôsobujú rakovinu. Okrem zeleniny, ktorá ich obsahuje niekoľkonásobne viac a všetci vieme, že je zdravá, ju obsahujú aj naše sliny. Telo si totižto dokáže s nadbytkom nitrátov dobre poradiť a vylúčiť ich, takže toto nie je nič, čo by nás malo trápiť.

 Pozri aj: Ako môžu vyzerať Vianoce so zvieratami? Bohužiaľ, niekedy aj takto!

Údené klobásy
Shutterstock®

Ktoré spracované mäso je problémom? Aké má riziká?

Nie všetky druhy spracovaného mäsa sú rovnaké a niektoré môžu predstavovať väčšie zdravotné riziká ako iné. Problémom sú najmä údeniny s vysokým obsahom soli, pridaných konzervantov a stabilizátorov, ako sú dusitany a dusičnany, ktoré môžu pri dlhodobej konzumácii zvyšovať riziko niektorých zdravotných problémov, vrátane vysokého krvného tlaku, srdcových ochorení či rakoviny tráviaceho traktu.

Nadmerná konzumácia spracovaného mäsa môže byť tiež spojená so zvýšeným rizikom obezity a metabolických porúch. Riziko sa však výrazne znižuje, ak si vyberáte kvalitné výrobky z poctivých zdrojov, ktoré neobsahujú umelé prísady a sú vyrobené tradičnými metódami. Ako vždy, kľúčom je vyvážená strava a striedmosť, ktorá umožňuje si tieto pochúťky vychutnať bez negatívneho dopadu na zdravie.

Preto ak máte možnosť, uprednostnite domáce údeniny alebo produkty od miestnych farmárov, kde poznáte pôvod surovín a spôsob ich spracovania. Tým nielenže podporíte svoje zdravie, ale aj lokálnu výrobu.

Tipy na výber kvalitných údenín

  • Pôvod mäsa: Všímajte si, odkiaľ pochádza mäso použité v údeninách. Uprednostnite výrobky zo slovenských fariem alebo od lokálnych dodávateľov, kde poznáte spôsob chovu zvierat.
  • Zloženie: Vyberajte údeniny s minimálnym obsahom prídavných látok, ako sú dusitany, stabilizátory či konzervanty. Ideálne je, ak obsahujú iba mäso, soľ, koreniny a prírodné dymové arómy.
  • Obsah mäsa: Kvalitné údeniny by mali mať vysoký podiel mäsa – ideálne nad 90 %. Vyhýbajte sa produktom s nízkym obsahom mäsa a pridanými náhradami, ako sú múka či sójové bielkoviny.
  • Farba a textúra: Pri nákupe sledujte farbu výrobku – príliš jasná červená farba môže naznačovať vysoký obsah chemických farbív. Textúra by mala byť prirodzená, bez prehnanej mäkkosti alebo gumenosti.
  • Vôňa a chuť: Kvalitné údeniny majú prirodzenú vôňu po údení a mäse, bez prenikavého chemického zápachu. Chuť by mala byť jemná a harmonická, nie prehnane slaná.
  • Overené zdroje: Nakupujte údeniny od dôveryhodných výrobcov alebo na miestnych trhoch, kde máte možnosť sa opýtať na spôsob výroby a zloženie.
  • Certifikáty a označenia: Sledujte označenia ako BIO alebo produkty so značkou kvality, ktoré garantujú dodržiavanie prísnych noriem pri výrobe.

Aktualizovaný článok: 15.12.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

17 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.12.2017 08:01

do vianočnej kapustnice som použila klobásy od nášho známe mäsiara, ktorý si ich vyrába sám, ja osobne klobásu konzumujem možno 2krát do roka, manžel častejšie, myslím si, že je to taký domácky vyrobený produkt, práve minule sme boli uňho v predajničke zastavení, keď tieto pochutiny vyrábal...tieto klobásy sú v dedine veľmi obľúbené a sú na ne poradovník, hlavne pred sviatkami...a ešte, práve tento týždeň som si uňho po dlhých rokoch objednala slaninku na vytápanie, nie veľa, len asi 3 kg, mám 4 sedemdeckové poháre krásnej biele masti, oškvarky, urobila som aj pomazánku...masť budem pomaličky pridávať na vyprážanie rezníkov, akurát ich pôjdem ochvíľočku robiť, pretože prídu deti...kamarát mäsiar hovoril, že ľudia sa pomaly k tomuto opäť vracajú...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.12.2017 09:23

my kupujeme len domace vyrobky priamo od masiara, ktory chova doma aj ine zvierata... najlepsie su vyrobky masove z mangalice..... olej uz nepouzivam velmi dlho.. len mast.... ak tak iba na zeleninua to olivovy..... niet tak dobru domacu slaninku a oskvarky.. moji rodicia mali prave pred tyzdnom zabijacku, takze sme si pochutnali na cerstvych domacich vyrobkoch... ja im odolat neviem.... ale rozhodne iba domace... v obchode som si ich este nikdy nekupila.... tym vyrobkom neverim a ani masu....

Vaše meno:

benynka

benynka

25.12.2017 10:35

no konečne pekný článok aj o klobáske a slaninke :)

Vaše meno:

Jana Belicová

Jana Belicová

25.12.2017 13:18

Strava má byť pestrá a chutná, a ako sa vraví - odriekaného najväčší krajec. Všetko s mierou a prežijeme. Keď má niekto rád klobásku a slaninu, nech si ju dá - u nás ide slanina s cibuľou. S veľkou kopou cibule...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

25.12.2017 14:49

Je pravda že medzi domácou a kupovanou údeninou je priepastný rozdiel...tiež máme svojho mäsiara, ktorý nám dodáva kvalitu..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.12.2017 15:38

toľko zatracovaná slanina a domáca masť dostali milosť

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

25.12.2017 18:16

Ako sa vraví, všetko s mierou :)

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

25.12.2017 18:33

dobrá domáca slaninka s cibuľou a chrumkavým chlebom je lepšia ako krémeš... :-)

Vaše meno:

Ján Kováčik

Ján Kováčik

26.12.2017 11:01

Cibuľový krémeš...krémeš viete čo je, nejaké upečené cesto ako spodok, nejaká plnka naň a prekryť nejakým upečeným cestom...no a cibuľový krémeš je rovnaký: krajec chleba (upečené cesto), masť, soľ, cibuľa (plnka) a krajcom chleba (upečené cesto) prekryť...veľmi chutná je aj plnka, ak sa do nej pridá cesnak, mleté korenie a mletá paprika...ale to je už cibuľový krémeš špeciál...

Elena Švachová

Elena Švachová

25.12.2017 18:49

slaninka a klobáska sa u nás občas vyskytne v chladničke,ale mám heslo "Všetko s mierou". A prišla som znovu na chuť tak zatracovanej bravčovej masti.Taký omastený chlieb s cibuľou,je najväčšia pochúťka :-)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.12.2017 21:55

Štúdie sa rôznia, no tento článok mi príde dôveryhodný. Závisí ale aj od tráviaceho systému jednotlivca.

Vaše meno:

Ján Kováčik

Ján Kováčik

26.12.2017 10:52

Prečo by mala byť poctivo vyrobená klobása či už domáca alebo od iných výrobcov zlá...?...no ona to už má v povahe, aby bola na nás zlá, priam nás jej vzhľadom a jej "parfémom" núti, aby sme ju zjedli a pochutili si na nej...a keby bola na nás dobrá, tak nás nenúti ju zjesť, ale sa len úlisne ponúka na zjedenie...keď klobásku miluješ, nie je čo riešiť...len ju zjesť a nezabudnúť sa s ňou podeliť aj s inými, nech má aj ona trochu radosti, že toľkým ulahodila..:-)

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

26.12.2017 12:24

vseobecne pestra a vyvazena strava v primeranom pomere vydaja a prijmu energie bez stresu konzumovana je zdrava,ak co je podstatne je chovana a produkovana v prirodzenych pomeroch a postupoch a spracovana normalnymi technologickymi postupmi bez pridavnych latok a prisad,resp z ich minimom

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

29.12.2017 11:13

slaninu používam najviac do varenia k mäsu, klobásky neobľubujem, takže mám po probléme rozmýšľať či sú zdravé a či nie..

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

30.12.2017 17:18

MňAM VšETKO TOTO MáM RáD SLANINU KLOBASU UDENE MäSO ROBIEVAME DOMA

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

31.12.2017 09:03

Tieto zdravé verzus nezdravé potraviny nesmú u nás chýbať v chladničke. Naozaj domáce zabíjačkové pochutiny ináč chutia ako kupované v obchode.

Vaše meno:

Dominika Pňačková

Dominika Pňačková

01.01.2018 20:34

Máme práve po zabíjačke...klobásočky máme pravé domáce MŇAM...a o slaninke som čítala samú chválu....je dobrá najmenej na 20 vecí :o)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

02.01.2018 10:44

Aj keď sú údeniny škodlivé ,ale ta chuť domácej klobásky ,alebo slaninky je neprekonateľná. Treba len aby sme ich nepapali často.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.