Medovku vám asi veľmi predstavovať nemusíme. Táto liečivá aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité, ktorej domovinou je oblasť Stredozemného mora, je veľmi podobná mäte, no keď jej listy pošúchate medzi prstami, ucítite sviežu citrusovú vôňu a nie chladivú mentolovú.
Medovka lekárska je trváca bylina so štvrohrannou chlpatou stonkou a svetlozelenými vajcovitými listami. Z pazúch horných listov jej vyrastajú drobné, zvyčajne biele alebo jemne ružovkasté, kvety, a to prevažne počas júla a augusta.
Táto známa liečivá bylinka má rozličné využitie. Uplatnenie nájde aj v kuchyni. Jej čerstvé lístky sa používajú pri príprave ovocných a zeleninových šalátov či v sušenej forme pri varení a pečení. Medovka sa tiež používa ako prírodný liek. Pripravujú sa z nej liečivé čaje, odvary na vonkajšie použitie aj tinktúry.
Čo tak si z nej však pripraviť niečo naozaj lahodné, po čom si budú oblizovať pery aj najväčší maškrtníci? Sladučký sirup z medovky je skvelý napríklad na prípravu osviežujúcej limonády, ktorá počas horúcich letných dní padne každému vhod. Tak poďme sa spolu pozrieť na to, ako si úžasný medovkový sirup pripraviť v pohodlí domova.
Účinky medovky
Vedeli ste, že listy medovky lekárskej ukrývajú vitamíny C aj B, flavonoidy či kyselinu rozmarínovú? Vďaka obsahu mnohých účinných látok majú antioxidačné aj antiseptické účinky. Medovka je známa predovšetkým svojím upokojujúcim vplyvom na nervovú sústavu.
Zmierňuje pocity napätia, stresu či podráždenosti. Rovnako má pozitívny vplyv na spánok. Pomáha pri nespavosti a stavoch vyčerpanosti. Okrem toho má blahodarný vplyv aj na tráviacu sústavu človeka. Medovka zmierňuje nadúvanie aj kŕče v bruchu. Rovnako môže podporiť i uvoľňovanie hlienov. To sú všetko dobré dôvody na to, aby sme si z medovky pripravili napríklad aj spomínaný sirup.
Pozri aj: Inšpirácia na letnú manikúru: Toto na nechtoch tento rok frčí!
Ako pripraviť medovkový sirup?
Medovku je možné bez väčších problémov pestovať i vo vlastnej záhradke, prípadne doma v kuchyni či na balkóne v črepníkoch. Tejto bylinke prospieva hlboká pôda bohatá na živiny. Ak ju vysádzate do záhrady, umiestnite ju napríklad k strukovinám.
Na liečebné či iné účely sa zberajú jej listy, ktoré je možné nechať pri teplote do 35 °C vysušiť a uskladniť do zásoby na tmavom a chladnom mieste. Na prípravu medovkového sirupu sú však potrebné čerstvé listy. Pripravte si:
- 20 až 30 olistených stoniek medovky lekárskej,
- 0,5 kg cukru,
- 2 citróny aj 2 limetky,
- 500 až 700 ml vody.
Postup: Vodu najskôr necháme zovrieť a takmer vychladnúť. Potom do nej vložíme nakrájané listy medovky s kolieskami z citrusov a necháme do druhého dňa lúhovať. Ďalší deň zmes zlejeme cez kus látky a z častí rastlín a ovocia vytlačíme všetku šťavu. Do výluhu z medovky pridáme cukor a dáme variť.
Cukor sa bude postupne rozpúšťať a keď zmes začne vrieť, necháme ju pár minúť variť až do požadovaného zhustnutia. Odstavíme z ohňa, porozlievame do sklenených fliaš a tie necháme naležato do druhého dňa odstáť pod dekou. Následne fľašky s chutným medovkovým sirupom môžeme uskladniť.
Odporúčame: Rutín – zázrak pre cievny systém. V ktorých potravinách ho hľadať?
Ako využiť domáci medovkový sirup?
Medovkový sirup je možné využiť rozličnými spôsobmi. Počas leta je skvelý na prípravu úžasnej limonády. K sirupu a vode môžete pridať kocky ľadu, plátky limetky alebo citróna a pokojne aj ďalšie čerstvé lístky medovky alebo mäty.
Taktiež padne vhod pri príprave rozličných alkoholických a nealkoholických drinkov. V zime vám zase osladí ovocný alebo bylinný čaj. Okrem toho ho môžete využiť aj pri pečení či príprave zákuskov.
TIP na miešaný drink s medovkovým sirupom pre dospelých
Ingrediencie:
- 150 ml šumivého vína (Prosecco)
- 30 ml medovkového sirupu
- 40 ml sódy
- pár lístkov medovky (alebo mäty)
- plátok citrónu
- ľad
Postup: Lístky medovky si trochu podrvíme a dáme ich do vychladeného pohára. Pridáme aj pár kociek ľadu. Potom prilejeme medovkový sirup, šumivé víno aj sódu. Zamiešame a do pohára vložíme plátok citrónu. Ako dekoráciu ešte môžeme pridať lístok medovky. Podávame so slamkou.
Aktualizovaný článok: 19.7.2023