Vedeli ste o tom, že na varixy končatín, inak povedané kŕčové žily, trpí až 80 % Slovákov? Z toho väčší podiel tvoria ženy. Aj keď v prvotných štádiách nemusia kŕčové žily človeka obmedzovať a vníma ich len ako estetickú nedokonalosť, zanedbanie tohto zdravotného problému sa istotne nevypláca. O príčinách vzniku kŕčových žíl, ale aj o preventívnych opatreniach proti nim sa dočítate viac v článku.
Príčiny vzniku kŕčových žíl
Problémy so žilami, ktorých funkciou je odvádzať krv naspäť do srdca, sa čoraz častejšie vyskytujú so stúpajúcim vekom, ale príčinou môže byť aj genetika, zlá životospráva aj nedostatok pohybu. Kŕčové žily sa objavujú tiež pri nedostatočnej srdcovej činnosti, pri problémoch s obehom, pľúcami či pečeňou.
Primárne varixy spôsobuje vrodená porucha väziva vo vnútri žíl, pri nich teda hovoríme o genetickej predispozícii. Sekundárne varixy však vznikajú ako dôsledok, pričom môže dôjsť k poškodeniu žilovej steny alebo poruche žilových chlopní. Funkciou žilových chlopní je bránenie spätného toku krvi, keď sú však poškodené, dochádza k vnútornému tlaku a žily sa začínajú nepríjemne vydúvať.
Pozri aj: Varovné signály tela – svrbenie či vypuklé oči: Spoznaj chorobu včas!
Čo s už vzniknutými kŕčovými žilami?
Príznaky, akými sú pocity ťažkých nôh, kŕče, opuchy, tlak v lýtkach a ich bolesť či viditeľné zmeny na koži, nemožno podceňovať. Ochorenie žíl sa totiž pri neriešení problému môže stupňovať a vyústiť do zápalu žíl, vredov predkolenia či trombózy. Faktom je, že už vzniknuté kŕčové žily nemožno vyliečiť, ale len odstrániť, či už chirurgicky, sklerotizáciou (funguje na menšie žilky) alebo laserom.
Aká je prevencia kŕčových žíl?
Ak máte genetickú predispozíciu na kŕčové žily alebo ste zbadali, že sa vám tie vaše začali vydúvať, ale zatiaľ je proces ich vzniku len na začiatku, môžete proti nim preventívne zakročiť viacerými spôsobmi. Samozrejme, prevencia je vhodná pre všetkých. A dole spomínané opatrenia by mali aplikovať aj ľudia, ktorí už na kŕčové žily trpia. V prvom rade je však dôležitá liečba stanovená lekárom.
- Veľmi efektívnym preventívnym krokom proti varixom je pravidelný pohyb, a to predovšetkým plávanie, ale aj bicyklovanie, rýchla chôdza, no vyhnúť by ste sa mali silovým športom.
- Riziko hromadenia krvi v žilách zmenšuje aj dostatočný pitný režim a k zdravým žilám napomôže tiež vhodný výber stravy, predovšetkým tej, ktorá je bohatá na vlákninu, vitamíny C aj E, zinok a rastlinné flavonoidy.
- Vyhnúť by ste sa však mali fajčeniu, cukru, alkoholu, dlhému zotrvávaniu v jednej polohe, tesnému oblečeniu či dlhému státiu.
- V lekárni dostanete aj takzvané venofarmaká, ktoré spevňujú steny žíl a zabraňujú zhoršeniu stavu za pomoci látok, akými sú rutín, hesperidín alebo diosmín.
- Na zlepšenie prekrvenia môžete využiť aj striedavú sprchu s teplou a studenou vodou, pričom končiť by ste mali prúdom studenej vody. Pre zdravie žíl je však nevhodné dlhé kúpanie sa v horúcej vode.
- Na úľavu pri ťažkých nohách a na zmiernenie prejavov kŕčových žíl pomôže aj máčanie končatín v odvare z dubovej či vŕbovej kôry.
- Účinné a odborníkmi odporúčané je taktiež nosenie kompresných pančúch, resp. podkolienok, ktoré možno dostať aj bez predpisu v zdravotníckych potrebách. Pri problémoch so žilami by sa mali nosiť denne, a to najmä v lete.
Inšpiruj sa: Zisti, ako krájať cibuľu bez sĺz. Uvidíš, odteraz už nevyroníš ani jednu!