Čo môže byť horšie, než keď sa zobudíte do krásneho slnečného dňa a namiesto príjemnej návštevy čerstvého vzduchu na záhrade či balkóne, ostanete nehybne sedieť na posteli?! Bolestivé kolená sú jednou z najnepríjemnejších bolestí, a to nielen kvôli samotnej bolesti, ktorú cítite každý jeden krok, dokonca aj ten, čo ste ešte nespravili, ale hlavne kvôli činnostiam, ktorých sa musíte vzdať. Tento problém trápi mnoho ľudí, bez ohľadu na vek či pohlavie.
Lekári nám často ponúkajú drahé a bolestivé injekcie, ktoré zmiernia bolesť iba minimálne alebo rôzne výživové doplnky s kolagénom. Nájdete však aj rôzne cviky a prírodné „lieky“, ktoré vám pomôžu uľaviť od bolestivých kĺbov. Aký môže byť dôvod boľavých kĺbov a aké sú riešenia? Poradíme vám, ako sa starať o svoje kĺby a už nikdy nimi nebyť obmedzovaný.
Mikrotrhliny vo väze spôsobujú zápal
Kolenný kĺb patrí k najzložitejším a najviac zaťažovaným kĺbom v ľudskom tele. Je tvorený mnohými väzmi a dvoma hlavicami kostí, medzi ktorými sa nachádza chrupavka – meniskus. Či už máte nadváhu, stojíte celý deň na nohách alebo dávate svojim nohám zabrať pri športe, vaše kĺby to zvládnu. Bohužiaľ, vplyvom rôznych vedľajších faktorov, ako je genetika, nezdravý životný štýl alebo ochorenie, môžu naše kolená postupne zvládať menšie a menšie zaťaženie. Aké sú tri najčastejšie príčiny bolestivosti kolien?
Najčastejším dôvodom bývajú zápaly šliach. Spomínali sme, že naše kolená sú na každodennú záťaž celkom dobre uspôsobené a dokážu nás doslova doniesť v dobrom stave až do hrobu. Pokiaľ máte v kolene zápal, bolesť sa prejaví spredu, v dolnej časti kolena, a to po záťaži. Časom, ako bude zápal pretrvávať a zhoršovať sa, budete cítiť bolesť skoro stále, aj keď koleno nebude zaťažované. Vtedy pozorujeme už opuch a cítime teplo. Už pri prvých bolestiach je vhodné zájsť na röntgen, ktorý odhalí, či nemáte poškodené väzy. Práve v nich, pri neprimeranej záťaži kolena, často vznikajú mikrotrhliny, ktoré sa prejavia zápalom. Ak máte väzy v poriadku, lekár vám naordinuje pokoj a ľadové obklady.
Neprehliadni: Vyhýbajte sa dlhému sedeniu: Môže to spôsobiť tieto vážne zdravotné problémy!
Najväčší postrach športovcov
K častým problémom, prečo kolená bolia, patria nepríjemné úrazy. Kolenný kĺb je mimo iného aj dokonale prispôsobený na každý pohyb, ktorý spravíme. Všetky jeho časti do seba dokonale zapadajú a sú dokonca „uzavreté“, vďaka čomu nehrozí žiadne vážnejšie poranenie. V prípade, že spravíte prudký pohyb alebo narazíte tak, že budete počuť výraznejšie prasknutie, máte problém. Pravdepodobne ste si totiž natrhli alebo, v horšom prípade, pretrhli väz. Pri natrhnutom väze ešte ako tak docupkáte domov, no v prípade jeho pretrhnutia sa už zo zeme nepostavíte. V najbližších pár hodinách až dňoch vám koleno celé opuchne a bolesť sa bude zhoršovať.
Tento prípad nepatrí teda k spontánnym bolestiam a preto ani sám neodznie. Jediným riešením je operácia. Výnimka platí, iba ak je natrhnutie malé a vtedy môžete rovnako ako v prvom prípade iba oddychovať a používať ľadové obklady, plus je vhodné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže vhodné cviky. Koleno sa však aj napriek tomuto všetkému musí fixovať ortézou. Pretrhnutý väz sa ale už lieči chirurgicky.
Starnutie kĺbov
Poslednou možnosťou, prečo kolená a celkovo aj kĺby bolia, je vek. Bohužiaľ aj napriek všetkým novodobým možnostiam v rámci estetickej chirurgie, ktorá dokáže zastaviť zub času na vašej tvári, vaše telo prirodzene starne. Aktívne bunky v kĺboch sa postupne prestávajú tvoriť v takom množstve ako v mladosti, rovnako aj pružnosť väzov pomaly klesá. Degeneratívne zmeny postupne úplne nahradia tie regeneratívne. Avšak, toto sa netýka iba starších ľudí, dnes sa často stretávame aj s mladšími ľuďmi, ktorí majú problém s opotrebovanými kĺbmi. Dôvody sú dva – buď to majú dané geneticky alebo si nadmerne, poprípade nesprávne zaťažovali kolená, a to sa prejavilo „predčasným starnutím“ kĺbov, v podobe artrózy.
Všetko to začne pomaly, podobne ako pri zápale šliach. Kolená vás začnú bolieť po námahe alebo ak pôjdete po nerovnom teréne. Časté sú opuchy a zápal. Bolestivosť kolien sa bude postupne stupňovať, a to dosť často v noci. Postupne nebudete môcť vykonávať všetky činnosti, ktoré ste bežne bez problémov zvládali a nastane bezmocnosť. Čo ďalej? Odpoveď vás prekvapí – neprestaňte sa hýbať! Či už to bude chôdza alebo plávanie, hýbte sa, pretože inak bude mať artróza oveľa rýchlejší postup. Okrem toho sú možné rôzne injekcie, či už s kmeňovými bunkami alebo odobratou krvou, ktoré však nie sú pre každého.
Toto kĺbom pomôže:
- Pohyb - na to aby ste mali zdravé kĺby, nesmiete byť pasívny. Postačí vám napríklad obyčajná chôdza, avšak musí byť pravidelná!
- Tabletky – ak pociťujete problémy s kolenami, vyskúšajte tabletky s obsahom chondroitinu alebo glukozamín sulfátu, ktoré sú telu vlastné a pomôžu vám posilniť kĺby.
- Slnko – vitamín D, ktorý sa vám v tele aktivuje pomocou slnka ovplyvňuje metabolizmus kostí a kĺbov.
- Jedlo – znížte množstvo paradajok, paprík, zemiakov, cukru, soli a kofeínu a zvýšte príjem kurkumy. Tá má protizápalový účinok a často sa odporúča pri liečbe bolestivých končatín.
- Voda – pite veľa obyčajnej vody.
- Olej – tak ako sa olelujú vŕzgajuce dvere, tak isto si naolelujte kolená. Ideálne ľanovým olejom, trikrát do týždňa jednu lyžičku.