Zápal močových ciest: Podpor liečbu týmito prírodnými surovinami!

Niektorí sa s týmto ochorením nestretnú ani raz za život, u iných sa pravidelne opakuje. Reč je o nepríjemnom zápale močových ciest, ktorý dokáže človeka skutočne potrápiť.

 

Zápal močových ciest by mal byť v akútnych prípadoch liečený pod dohľadom lekára. Existuje však aj množstvo prírodných metód, ktoré si dokážu s miernejšími formami zápalu poradiť.

 

Prípadne je mnohé z nich vhodné vyskúšať ako doplnkovú liečbu či prevenciu. V článku nájdete 7 prírodných surovín, na ktoré sa môžete pri liečbe zápalu močového ústrojenstva spoľahnúť! 

 

Kedy vzniká zápal močových ciest?

Zápal močových ciest môžeme zaradiť medzi najčastejšie zápalové ochorenia človeka. Vo väčšej miere ním trpia najmä ženy. Tento zdravotný problém sa zvyčajne objavuje, keď sa v močovom mechúre a trubici usádzajú a rozmnožujú škodlivé baktérie. Medzi najčastejšie príčiny zápalu močových ciest patrí prechladnutie, oslabená imunita či poranenie. Problém môže nastať i po nevhodnom pohlavnom styku, stálom zadržiavaní moču či pri dlhodobom strese. Riziko zápalu sa zvyšuje pri ľadvinových či močových kameňoch, v tehotenstve, pri menopauze či zväčšení prostaty.

 

Prejavy ochorenia sú zvyčajne ľahko rozpoznateľné. Ide o veľmi časté močenie, bolesť a pocity pálenia až bodania pri vylučovaní či bolesť v podbrušku. Niekedy sa môže objaviť aj krv v moči, nevoľnosť a horúčka. Liečbu akútneho zápalu močových ciest by mal mať vždy na starosti lekár. Osoby trpiace opakovaným zápalom močových ciest by nemali zabúdať na prevenciu. Tá v sebe zahŕňa napríklad zvýšenú osobnú hygienu po pohlavnom styku, dostatočný prísun tekutín a vitamínu C, pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra, bavlnenú bielizeň aj udržiavanie podbruška a drieku v suchu a teple.

 

Odporúčame: Ako využiť škoricu v domácnosti? 5 nevšedných spôsobov ťa dostane!

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Spoľahnite sa na tieto suroviny:

1. Voda

Možno vás to prekvapí, ale jednou z najdôležitejších látok pri liečbe zápalu močových ciest je voda. Tá síce neukrýva v sebe nič špeciálne, čím by proti zápalu bojovala, no pri spomínaných ťažkostiach je nenahraditeľná. Dostatok tekutín totiž zvyšuje tvorbu moču, a tým zapríčiňuje aj častejšie vylučovanie. Moč následne napomáha vyplavovať škodlivé baktérie von z tela a dĺžka liečby sa skracuje. Vhodné je piť i ovocné či zeleninové šťavy.

 

2. Brusnice

Snáď najznámejším bojovníkom proti zápalu močových ciest sú brusnice. Z nich sa pripravuje veľmi účinný nápoj, a to brusnicový džús. Ten má blahodarný vplyv na vylučovaciu sústavu a zabezpečuje detoxikáciu močových ciest i obličiek. Rovnako má antiseptické a mierne antibiotické aj močopudné účinky. Nezabúdajte však siahnuť po 100% šťave bez pridaných konzervantov či cukru, ktorá bola získaná lisovaním zastudena.

petržlenová vňať

Zdroj: Shutterstock®

3. Petržlen

Jednou z najlepších prírodných látok podporujúcich liečbu zápalu močových ciest je petržlen. Koreň s vňaťou majú antibiotické a antiseptické vlastnosti a pomáhajú z tela vylučovať nadbytočnú vodu. Dokonca prečisťujú močové cesty. Ak vás zastihne nepríjemná infekcia, pripravte si petržlenový čaj. Štyri polievkové lyžice najemno nakrájanej čerstvej petržlenovej vňate zalejte v hrnci litrom vriacej vody. Pridať môžete malý kúsok petržlenu, najlepšie nastrúhaného. Nechajte lúhovať 20 minút. Počas prvého týždňa užívajte liter čaju denne.

 

4. Jablčný ocot

Na odvodnenie a prečistenie močových ciest je skvelým pomocníkom aj jablčný ocot. Je zdrojom mnohých enzýmov či minerálnych látok, ktoré baktériám sťažujú rozmnožovanie a usádzanie sa vnútri vylučovacej sústavy. Do pohára vody pridajte dve polievkové lyžice jablčného octu, poriadne premiešajte a vypite. Pridať môžete i trochu citrónovej šťavy či medu na dochutenie. Túto zmes pite počas prvých dní liečby zápalu dvakrát denne.

 

Pozri aj: Jesenný makeup tutoriál s novinkami od GOSH Copenhagen

čajovníkový olej

Zdroj: Shutterstock®

5. Čajovníkový olej

Olej z čajovníka austrálskeho je známy svojimi silnými antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami. Účinne ničí baktérie, zápaly, infekcie aj vírusy. Pri zápale močových ciest si pravidelne doprajte kúpeľ s prídavkom čajovníkového oleja. Na celú vaňu vám bude stačiť iba zopár kvapiek. Poobzerajte sa po kvalitnom neriedenom tea tree oleji.

 

6. Žihľavový čaj

Pri zápale močových ciest môžete do pitného režimu zaradiť okrem vody či štiav aj čaje. Najlepšou voľbou sú bezpochyby bylinné. V prírode sa vyskytuje bylinka snáď na každý neduh a nepríjemný zápal v oblasti vylučovacích orgánov nie je výnimkou. Spoľahnúť sa môžete na žihľavu, kamilku, levanduľu, kapsičku pastiersku či dokonca brezové listy. Pri liečbe môžete rôzne byliny i kombinovať. V lekárni či na internete ľahko zoženie zmesi rozličných sušených liečivých bylín, ktoré sú účinné práve pri liečbe zápalu močových ciest.

praslička roľná

Zdroj: Shutterstock®

7. Praslička roľná

Bylinky vám môžu pomôcť nielen zvnútra, ale i zvonka. Z prasličky roľnej sa dá pripraviť liečivý čaj, no vhodné je ju použiť najmä pri príprave sedacieho kúpeľa. Do hrnca s vriacou vodou nasypte približne tri hrste prasličky, nechajte ešte chvíľu variť a následne odstavte a nechajte lúhovať 25 minút. Odvar sceďte a nalejte do vane s vodou. Kúpeľ by mal trvať maximálne pol hodinu. Praslička je vhodná hlavne pri častých zápaloch. V prípade opakujúcich sa zápalov si doprajte tento kúpeľ pravidelne.

 

Odporúčame: Recept na zdravý domáci coleslaw: Príloha, ktorá ťa dostane

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

11 komentárov

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

16.11.2017 08:27

Cez leto je vhodný aj melón. No okrem liečenia problému je dobré si uvedomiť, čo ten problém vyvolalo..psychosomatiku...kvôli kumu sme citovo strádali, zadržiavali emócie v sebe. Vhodná je aj masáž chrbtice povzdĺž stavcov, lebo tadiaľ vedia dráha močového mechúra a treba ju odblokovať. Môže byť stuhnutá aj šija..preto je vhodná masáž palcom na úponoch záhlavia. Bolestivé miesta ukazujú na blok.Každé ochorenie ukazuje na nevyrovnanosť v tele, preto je dobré uvedomiť si svoj postoj a ako si ním ubližujeme...vniesť lásku na to miesto a eliminovať nahromadené emócie.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

16.11.2017 08:30

veľmi nepríjemné ochorenie.... naštastie som sa ešte sním nestretla... preventívne pijem ráno vodu s jablčným octom....cez deň bylinkové čaje .... a najdôležitejšie je dodržiavať správnu hygienu

Vaše meno:

benynka

benynka

16.11.2017 12:37

mala som tento zápal dvakrát a pomohol mi urologický čaj, ktorý zaúčinkoval do pár hodín

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

16.11.2017 15:06

S týmto ochorením sme si užili svoje, keďže dcérka ešte ako batoľa mala problémy s refluxom...takže jeden ťažký zápal obličiek za druhým, nemocnice, operácie...ja už som bola taký expert na toto ochorenie, že som zápal odhalila podľa zmeny moču skôr, ako lekár mikroskopom. Som rada že už to je za nami, výrazne nám pomáhali bylinky a pre každý prípad ich mám v domácnosti stále..no samozrejme,bez operácie by dcéra neprežila, čiže som vďačná skvelým lekárom, ktorí odviedli u tak malého človiečika skvelú prácu..

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

16.11.2017 15:10

Caj z petrzlenovej vnate mate vyskusany, naozaj pomaha velmi rychlo.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

16.11.2017 16:47

s týmto ochorením bojujem už roky, mám chronický zápal, užila som si svoje, na prasličku a brusnice nedám dopustiť

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

16.11.2017 17:57

chvalabohu nemala som s týmto problémy a dúfam, že ani nebudem

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

16.11.2017 20:33

Preventívne pijem Urologický čaj .. Ale vyskúšam aj Prasličku, žihľavový a petržlenový čaj. Jablčný ocot píjavam , zriedený vo vode a pridám med. A samozrejme pitný režim je dôležitý a hlavne nenosiť v zime minisukničky..!!

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

19.11.2017 15:33

tiež mám s týmto bohužiaľ skúsenosť...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 19:19

mám kamarátku, ktorá často trpí týmto ochorením

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.06.2018 20:46

Skvelé a prospešné rady pomáhajú pri tomto robléme

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.