Zápal pobrušnice predstavuje veľmi vážny stav, ktorý môže dokonca ohroziť život pacienta. Okrem iného sa prejavuje najmä bolesťami brucha či akousi stuhnutosťou svalov. Toto ochorenie nie je vhodné podceňovať a je ho potrebné okamžite liečiť. Práve preto by sme o ňom mali vedieť čo najviac. V nasledujúcom článku vám prezradíme najdôležitejšie informácie o tomto zdravotnom stave. Dozviete sa, ako sa toto ochorenie prejavuje aj lieči.
Čo je peritonitída?
Pod pojmom peritonitída rozumieme zápal pobrušnice. Tento stav radíme medzi náhle brušné príhody. Pobrušnica alebo latinsky peritoneum je tenká, lesklá a hladká blana, ktorá vystiela brušnú dutinu a obaľuje orgány, ktoré sa v nej nachádzajú. Poznáme hneď niekoľko foriem tohto ochorenia. Zápal môže byť lokalizovaný, no taktiež ním môže byť postihnutá celá pobrušnica. Taktiež toto ochorenie rozlišujeme podľa príčiny jeho vzniku. Zvyčajne sa hovorí o infekčnej a neinfekčnej peritonitíde.
Príčinou neinfekčnej peritonitídy je podráždenie pobručnice, a to napríklad žalúdočnými šťavami, žlčou či močom. K tomuto stavu môže dôjsť pri prasknutí močového mechúra, žlčníka či iného orgánu. Veľmi častá je však infekčná peritonitída, ktorej príčinou sú baktérie. Tie sa môžu na pobrušnicu dostať zvonka, napríklad kvôli bodnej rane alebo naopak zvnútra, a to napríklad pri prasknutí črevnej steny. Prestup baktérií z krvi je skôr zriedkavejší. Zápal pobrušnice radíme medzi život ohrozujúce stavy.
Odporúčame: Fotky neviest pred a po: Ich premeny v deň D ti vyrazia dych!
Prejavy zápalu pobrušnice
Na tento zdravotný problém môže postihnutého upozorniť niekoľko charakteristických príznakov. Zvyčajne ide o akútny stav, ktorý sa prejavuje pomerne rýchlo, a to najmä náhlou a intenzívnou bolesťou brucha. Bolesť je výraznejšia na pohmat aj pri kašľaní či ohýbaní sa. Brucho je prevažne tuhé a tvrdé ako doska. Celá brušná dutina je často na dotyk veľmi citlivá. Stuhnuté a citlivé sú aj okolité svaly.
Okrem toho sa u postihnutého môžu objaviť aj viaceré vedľajšie príznaky. V mnohých prípadoch sprevádza tento závažný stav horúčka, zrýchlená srdcová frekvencia a sťažené či plytké dýchanie aj pokles tlaku. Postihnutý má nechuť k jedlu a môže byť bledý. Rovnako sa u neho môže objaviť triaška, zvracanie či problém s vyprázdňovaním. Pacient je taktiež vysilený a môže dokonca stratiť vedomie. Medzi ďalšie príznaky zápalu pobrušnice patrí:
- citlivosť brucha,
- triaška,
- zvracanie, mdloby a zmätenosť,
- hnačka,
- nadmerný smäd,
- problémy s močením,
- pocit plnosti.
Liečba zápalu pobrušnice
Pri podozrení na zápal pobrušnice je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ako sme spomenuli už vyššie, ide o vážny stav, ktorý môže spôsobiť i smrť pacienta. Pri tomto ochorení totiž môže dôjsť k rozvoju viacerých komplikácií. Tou najzávažnejšou z nich je sepsa alebo ľudovo povedané otrava krvi. Pri tejto komplikácii dochádza k úniku baktérií z miesta zápalu do krvi a k ich následnému šíreniu po celom tele. Ďalšou komplikáciou pri peritonitíde je vznik brušných abscesov.
Liečba zápalu pobrušnice závisí od príčin jeho vzniku. Pri infekčnej peritonitíde sa často postihnutému podávajú antibiotiká. Tie sú zvyčajne podávané vnútrožilovo a vo veľkých dávkach. V mnohých prípadoch sa tiež pristupuje aj k chirurgickému zákroku, počas ktorého je potrebné odstrániť príčinu tohto závažného stavu. Podľa potreby je opravená perforovaná stena čreva či iného orgánu, prípadne sú tiež odstránené odumreté časti tkanív.
Pozri aj: Ako rozpoznať námesačníctvo? Zisti, či ide o neškodnú poruchu alebo vážne ochorenie!
Aktualizovaný článok: 26.3.2023