Vlhkosť v dome je problém, ktorý nielenže spôsobuje nepríjemný zápach, ale môže viesť aj k vzniku plesní, čo má negatívny vplyv na naše zdravie. Plesne totiž môžu spôsobiť alergie, respiračné problémy a iné zdravotné komplikácie, najmä u detí a starších ľudí. Našťastie existuje prírodné riešenie – rastliny, ktoré pohlcujú vlhkosť a pomáhajú vytvárať zdravé a svieže prostredie. Ktoré rastliny vám môžu pomôcť bojovať s vlhkosťou a ochrániť váš domov pred plesňami?
Papraď nefrolepka (Nephrolepis exaltata)
Papraď nefrolepka , nádherne svieža, nádherne strapatá a pôsobivo účinná pri znižovaní vlhkosti v interiéri. Táto elegantná rastlina pohlcuje vlhkosť priamo zo vzduchu svojimi listami. Samozrejme, okrem toho do priestoru ako každá iná rastlina ešte aj uvoľňuje kyslík, čím zlepšuje kvalitu ovzdušia.
Papraď má rada vlhké prostredie, preto je ideálna do kúpeľní, kuchýň alebo iných miestností so zvýšenou vlhkosťou. Papraď svojím bujným rastom a bohatými zelenými listami prinesie do interiéru sviežosť a prirodzenú krásu, a tak triumfujete hneď dvakrát!
Odporúčame: Bylinky podľa znamenia zverokruhu – ktoré bylinky pomôžu tvojmu znameniu?
Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)
Táto rastlina, často nazývaná aj zelenec, je známa svojimi detoxikačnými vlastnosťami. Okrem toho, že absorbuje škodlivé látky zo vzduchu, má aj schopnosť regulovať vlhkosť v priestore. Je nenáročná na starostlivosť a dobre znáša rôzne svetelné podmienky. Zamilujete si jej jemné dlhé listy.
Palma chamédorea úhľadná (Chamaedorea seifrizii)
Chamédorea úhľadná je ďalšou rastlinou, ktorá pomáha absorbovať vlhkosť z miestnosti a zároveň zlepšuje kvalitu vzduchu tým, že filtruje toxíny. Tento druh palmy je obľúbený pre svoj tropický vzhľad a schopnosť rásť aj v slnkom neprežiarených miestnostiach. Má schopnosť regulovať vlhkosť v priestore, a preto je ideálna najmä do domácností, ktoré bojujú proti plesniam.
Dracéna (Dracaena marginata)
Ani dracéna sa medzi izbovými rastlinami nenechá zahanbiť, čistenie vzduchu má v náplni práce hneď po položke dobre vyzerať. Táto rastlina je ideálna aj do tmavších miestností. V polotieni sa jej darí. Dracéna nielen zlepšuje kvalitu ovzdušia, ale vďaka svojmu exotickému vzhľadu dodáva interiéru eleganciu.
Tilandsia (Tillandsia)
Tillandsia, známa aj ako vzdušná rastlina, je fascinujúca pre svoju schopnosť absorbovať vodu a živiny priamo zo vzduchu. Bude vaším verným spojencom v boji proti vlhkosti. Tillandsia nepotrebuje zeminu, preto ju môžete umiestniť prakticky kamkoľvek – na steny, police či závesné kvetináče. Je to nielen funkčná, ale aj zaujímavá dekorácia.
Odporúčame: Izbové rastliny do tmavých miestností: Tieto neuhynú ani v tmavom kúte!
Figovník kaučukový (Ficus elastica)
Fikus (figovník), konkrétne jeho druh Ficus elastica, známy aj ako gumovník, je jednou z najúčinnejších rastlín na znižovanie vlhkosti v miestnostiach. Táto robustná rastlina dokáže absorbovať značné množstvo vody a zároveň čistí vzduch od toxických látok. Fikus je nenáročný na starostlivosť a môže dorásť do impozantnej veľkosti. Spravte si radosť dominantným prvkom interiéru, ktorý je navyše aj praktický!
Levanduľa (Lavandula angustifolia)
Odteraz nebudete milovať levanduľu len pre jej nádhernú farbu či vôňu. Môžete sa ňou kochať v miestnostiach, kde je potrebné regulovať vlhkosť a zabrániť vzniku plesní, ako napríklad v kúpeľniach či na schodiskách. Levanduľa je veľmi dekoratívna rastlina, ktorá do vášho domova prinesie príjemnú atmosféru a krásnu vôňu.
Ako tieto rastliny správne používať?
Aby rastliny efektívne bojovali proti vlhkosti a plesniam, je dôležité ich umiestniť na správne miesta. Najlepšie sa ich schopnosti prejavia v miestnostiach, kde je vlhkosť najvyššia – ako sú kúpeľne, kuchyne alebo práčovne. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby mali rastliny dostatok svetla a primeranú starostlivosť. Pravidelné zavlažovanie a starostlivosť o listy pomôže maximalizovať ich schopnosť absorbovať vlhkosť a čistiť vzduch.
Obklopte sa praktickou zeleňou
Už to u vás doma nemusí zapáchať ako v sterilnom nemocničnom prostredí. Boj proti vlhkosti a plesniam sa dá vyhrať aj bez chemikálií. Príroda nám poskytuje jednoduché a účinné riešenia v podobe rastlín, ktoré prirodzene absorbujú vlhkosť a zlepšujú kvalitu vzduchu. Paprade, zelenec, palmy, dracéna či levanduľa, ale aj brečtan, mierová ľalia, zelená ľalia, svokrin jazyk či dokonca orchidey u vás doma vytvoria zdravšie a zelenšie prostredie. Bojovníci proti plesniam zútulnia váš domov a vy sa budete môcť bez obáv zhlboka nadýchnuť.