Prírodné recepty sú k telu jemné, no účinné. Pritom sú dostupné pre každého a nestoja až tak veľa ako lieky z lekárne. Skúste aj vy nejaký ten recept našich starých mám. Mnohé potraviny totiž skrývajú veľkú liečivú silu.
Pozri aj: Aké sú najlepšie diéty pre rok 2020? Odborníci to vidia takto!
Maliny pri horúčke
Ak máme nízku horúčku, väčšinou to neriešime a necháme, aby si telo poradilo samé. Ak ale horúčka rýchlo stúpa a vyšplhá sa nad 38,5 až 39 stupňov, začneme sa naozaj cítiť slabo a mdlo. Vtedy nám pomôže šťava z malín. Vyvoláva totiž potenie, čo začne ochladzovať našu pokožku a teplota sa zmierni. Maliny majú aj vysoký podiel vitamínu C, čo ocenia naše obranné látky.
Recept: 250 g malín roztlačiť a prepasírovať. Šťavu rozrieďte vodou, v prípade potreby oslaďte. Denne vypite 2 poháre takto pripravenej šťavy.
Banány pri nevoľnosti
Pri infekciách žalúdka a čreva či pri iných nevoľnostiach, kedy nás preháňa, alebo žalúdok posiela všetko späť von, strácame veľa vody a elektrolytov. To znamená, že sa zabrzdia dôležité životné funkcie. Vysycháme, cítime sa slabí, máme závrate, bolesti hlavy, búšenie srdca. Aby ste telu dodali potrebné látky späť, urobte si nasledovný recept, ktorý odporúča Svetová zdravotnícka organizácia.
Recept: 1 liter prevarenej a vychladnutej vody, 2 roztlačené banány, 2 PL hroznového cukru, 1 ČL soli a 1ČL prášku do pečiva – toto všetko zamiešať a vypiť, čo možno najviac z tohto nápoja.
Odporúčame: Céline Dion: Naozaj vlastní viac ako 10 000 párov topánok?!
Šalvia pri infekcii hrdla a úst
Éterické oleje šalvie nám pomáhajú, aby sa vírusy, baktérie a huby ďalej nerozmnožovali. Sú účinné pri zápale ďasien a pri zápale hlasiviek.
Recept: 10g listov šalvie prelejte 150 ml vriacej vody, zakryte a nechajte lúhovať 8 minút. Potom zlejte, nechajte vychladnúť a s týmto roztokom kloktajte alebo vyplachujte ústa, podľa toho, aký máte problém. Ak chcete ešte účinnejšiu zmes, zmiešajte šalviu s kamilkou v rovnakom pomere (10g).
Odporúčame: 3 recepty na zdravé maškrty: Sladkosti, pri ktorých nebudeš mať zlé svedomie
Zemiaky na hrdlo
Pri škriabaní v hrdle, zapálených mandliach alebo pri zachrípnutí pomôžu veľmi dobre obklady zo zemiakov. Uľavia od bolesti a znížia zápal v hrdle.
Recept: 2 až 3 zemiaky uvarte v šupke, nechajte krátko vychladnúť, roztlačte, naplňte bavlnenú látku (najlepšie plienku), dobre rukou postláčajte a oviňte si ju okolo hrdla. Nato suchý uterák alebo iná bavlnená látka a ako tretiu vrstvu si oviňte teplý šál. Ľahnite si, zamotajte sa do deky a užívajte si teplo. Dajte pozor, aby zemiaky neboli príliš horúce, otestujte ich teplotu na vnútornej strane ramena, ak ich tam vydržíte mať viac ako 15 sekúnd, je to v poriadku.
Horčica pri bolestiach chrbta
Horčičné semienka pôsobia zázračne na naše svaly. Krásne ich dokážu uvoľniť, čo pri boľavom chrbte určite oceníte. Aj keď s týmto receptom bude viac námahy, výsledok však stojí zato.
Recept: Potrebujeme 2 až 3 PL zomletých alebo rozmixovaných horčičných semienok, zalejeme ich 3 litrami vody (cca 45 °C). Zamiešať a nechať 10 minút napučať. Bavlnenú plienku alebo ľanový uterák namočíme do roztoku, zľahka vyžmýkame a položíme na boľavé miesto. Oviňte teplými uterákmi a nechajte pôsobiť 15 minút.
Odporúčame: Čo dokáže spôsobiť zubný kaz a zapálené ďasná? Tu je pravda o fatálnych následkoch