Niektoré mestá dýchajú históriou, iné ohurujú svojou architektúrou, no existujú aj také, ktoré vás úplne vytrhnú z reality. Vstúpte do sveta, kde sa mrakodrapy vynárajú zo zlatých pieskov, kde neónové reklamy blikajú celú noc a kde sa z chaosu stáva dokonalá harmónia.
Od futuristických metropol plných technologických zázrakov až po excentrické mestá, ktoré žijú vlastnými pravidlami – svet je plný miest, ktoré sú tak bláznivé, že ich jednoducho musíte zažiť na vlastnej koži.
Predstavte si mesto, kde sú ulice plné mačiek, kde vás taxíkom odvezie loď alebo kde si môžete dať kávu v kaviarni plnej sov. Miesta, kde sa snúbi tradícia s absolútnym šialenstvom a kde je každý deň novým dobrodružstvom. Ak vás lákajú destinácie, ktoré vybočujú zo štandardného turistického zoznamu, vydajte sa s nami na cestu po najbláznivejších mestách sveta!
Coober Pedy – podzemné mesto uprostred austrálskej púšte
Coober Pedy je jedným z najbizarnejších miest na svete – a to doslova pod zemou. Nachádza sa v srdci austrálskeho vnútrozemia, kde teploty cez deň dosahujú extrémne hodnoty, preto sa miestni rozhodli presťahovať do podzemia. Väčšina domov, obchodov, kostolov a dokonca aj hotely sa nachádzajú pod povrchom zeme v takzvaných „dugouts“, ktoré poskytujú dokonalú izoláciu pred horúčavami.
Mesto sa preslávilo aj ťažbou opálov, vďaka čomu tu môžete natrafiť na fascinujúce podzemné bane, ktoré dodávajú miestu ešte surrealistickejší charakter. Okrem neobyčajnej architektúry je Coober Pedy aj mestom, kde sa realita stretáva s pustou mesačnou krajinou. Na povrchu vyzerá ako kulisa zo sci-fi filmu, čo si všimli aj filmári – nakrúcali sa tu filmy ako Mad Max či Pitch Black.
Po uliciach sa prechádzajú obyvatelia, ktorí si vybudovali domovy v bývalých banských tuneloch, a všade okolo sa rozprestiera nekonečná, nehostinná krajina. Ak hľadáte miesto, ktoré je na míle vzdialené bežnému turistickému ruchu, Coober Pedy vám ukáže úplne iný spôsob života – život pod zemou, kde bláznivosť spočíva v jeho jedinečnosti a odolnosti voči extrémnym podmienkam.
Neft Daşları – plávajúce mesto uprostred Kaspického mora
Neft Daşları, alebo „Olejové skaly“, je jedno z najbláznivejších a najextravagantnejších miest na svete – a to doslova postavené na mori. Toto priemyselné mesto, nachádzajúce sa približne 55 kilometrov od azerbajdžanského pobrežia v Kaspickom mori, vzniklo v roku 1949 ako prvá námorná ropná plošina na svete.
Odvtedy sa rozrástlo do obrovského komplexu nad hladinou, s viac ako 300 kilometrami ciest postavených na oceľových plošinách. Je to mesto bez pevniny, kde sa ulice skladajú z mostov medzi plošinami, kde sa pracovníci pohybujú loďami a kde sa každodenný život odohráva v oceľovom bludisku nad vlnami.
Neft Daşları je fascinujúce nielen svojou izolovanosťou, ale aj skutočnosťou, že napriek nehostinným podmienkam tu žijú a pracujú stovky ľudí. Nájdete tu obytné bloky, školu, knižnicu, športoviská či dokonca kino – všetko vybudované na konštrukciách nad morom.
No mesto pomaly upadá, niektoré časti sú opustené a rozpadajú sa, pričom celé miesto má atmosféru post-apokalyptického sveta. Neft Daşları je dôkazom ľudskej vynaliezavosti, ale aj varovným príbehom o tom, ako dokáže ťažba ropy vytvoriť aj zničiť jedinečné miesta. Je to mesto, aké nikde inde na svete nenájdete – plávajúce v mori, izolované od zvyšku civilizácie, zabudnuté v čase.
PINTEREST/baezhijChongqing – megamesto, kde realita prestáva dávať zmysel
Chongqing, jedno z najväčších a najrýchlejšie rastúcich miest Číny, je miestom, kde sa urbanistická džungľa stretáva s absolútnym chaosom. Predstavte si mesto postavené na strmých kopcoch, kde cesty prechádzajú cez obytné budovy, vlaky jazdia cez mrakodrapy a uličky sa vinú ako bludisko.
V Chongqingu sa môžete stratiť v obrovských tržniciach, kde vám budú servírovať najštipľavejší hotpot na svete, alebo si sadnúť do kabínky lanovky a preletieť ponad rieku Jang-c’-ťiang s panorámou, ktorá pripomína sci-fi film.
Toto mesto je šialené nielen svojou architektúrou, ale aj atmosférou. V jednej chvíli sa ocitnete v ultra-modernom centre s neónovými reklamami a v tej druhej blúdite uličkami starých štvrtí s tisícročnými chrámami a úzkymi schodiskami. V Chongqingu sa dá zažiť všetko – od podzemných obchodných pasáží až po najstrmšie eskalátory sveta.
A ak ste milovník bizarných dopravných riešení, len tu môžete vidieť križovatky v šiestich úrovniach alebo stanice metra bez nástupíšť, kde vlaky jednoducho zastavujú uprostred betónového labyrintu. Chongqing je miesto, kde sa minulosť a budúcnosť zlievajú do fascinujúcej reality, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži.
Longyearbyen, Nórsko – mesto, kde je zakázané zomierať
Longyearbyen, nachádzajúci sa na súostroví Špicbergy, je jedným z najsevernejších obývaných miest na svete. Život tu je extrémny – počas zimy slnko vôbec nevyjde a počas leta nezapadne niekoľko mesiacov. Kvôli extrémnym mrazom je pôda v meste permanentne zamrznutá, čo spôsobilo, že pochovávanie mŕtvych je tu zakázané.
Telo sa totiž v permafroste nerozkladá a môže sa uchovať celé desaťročia. Obyvatelia, ktorým sa blíži koniec života, musia preto mesto opustiť a presunúť sa na pevninské Nórsko. Okrem tohto bizarného pravidla je Longyearbyen známe aj svojou izoláciou a unikátnym spôsobom života. Kvôli prítomnosti ľadových medveďov je tu povinné nosiť pušku pri pohybe mimo mesta.
Nachádza sa tu aj známa Svalbardská globálna banka semien, ktorá uchováva semená rastlín z celého sveta pre prípad globálnej katastrofy. Mesto je fascinujúcou kombináciou drsnej prírody, extrémnych podmienok a vedeckého významu, čo ho robí jedným z najneobyčajnejších miest na Zemi.
PINTEREST/businessinsider.comWhittier, Aljaška – mesto ukryté v jednej budove
Whittier je malé aljašské mestečko, ktoré má jedinečnú zvláštnosť – takmer všetci jeho obyvatelia žijú v jednej jedinej budove. Táto budova, známa ako Begich Towers, slúži ako bytovka, škola, obchod, pošta, kostol aj policajná stanica. V podstate ide o samostatný mikrosvet, kde obyvatelia môžu žiť mesiace bez toho, aby museli vyjsť von do drsného aljašského počasia.
Dôvodom tohto netradičného spôsobu života sú extrémne podmienky. Whittier je odrezané od sveta a prístupné len cez jeden tunel, ktorý sa v noci zatvára. Počas zimy fúka silný vietor a sneženie je také husté, že pohyb vonku je takmer nemožný. Napriek tomu si tu obyvatelia vytvorili vlastnú komunitu a žijú v jednom z najunikátnejších miest na svete, kde doslova celá spoločnosť funguje pod jednou strechou.
Monowi, USA – mesto s jedinou obyvateľkou
V srdci Nebrasky sa nachádza mesto, ktoré má jediného obyvateľa – Elsie Eiler. Monowi bolo kedysi prosperujúcou komunitou, no postupne sa vyľudnilo, až v 21. storočí zostala len ona. Elsie je zároveň starostkou, knihovníčkou, čašníčkou a jediným človekom, ktorý tu udržiava život. Vlastní malý bar, kde sa zastavujú okoloidúci cestovatelia a kamaráti z okolia.
Aj napriek tomu, že žije úplne sama, každoročne vypracováva dokumenty o rozpočte mesta, aby mohla získať financie od štátu na udržiavanie infraštruktúry. Stará sa aj o mestskú knižnicu, ktorú venovala svojmu zosnulému manželovi. Monowi je dôkazom toho, ako môže jedno jediné srdce stále udržiavať ducha mesta nažive, aj keď všetci ostatní odišli.
PINTEREST/imgur.comManshiyat Naser (Garbage City), Egypt – mesto postavené na odpade
V Káhire existuje štvrť, ktorá sa vymyká všetkým predstavám o tom, ako by malo mesto vyzerať. Manshiyat Naser, známe aj ako „Garbage City“, je domovom tisícok ľudí, ktorí žijú medzi odpadom. Celé mesto je pokryté horami smetí, ktoré jeho obyvatelia ručne triedia a recyklujú.
Paradoxne ide o jednu z najefektívnejších recyklačných komunít na svete – približne 85 % odpadu, ktorý tu skončí, sa znova spracuje. Život tu je extrémne náročný – infraštruktúra je minimálna, hygiena je na nízkej úrovni a zápach odpadu je neustále prítomný. Väčšina obyvateľov patrí k komunite Zabbaleen, ktorí sa už po generácie živia zberom a spracovaním smetí.
Napriek drsným podmienkam má toto miesto svoju jedinečnú kultúru, ktorá ukazuje, ako si ľudia dokážu vybudovať život aj tam, kde by to málokto čakal. V posledných rokoch sa Garbage City dostáva do povedomia sveta aj vďaka ikonickému Monastierskemu kostolu sv. Samaa, ktorý je vytesaný do skaly a ukazuje inú tvár tohto neobyčajného miesta.
Tashirojima, Japonsko – ostrov mačiek, kde psy nemajú miesto
Tashirojima je malý ostrov pri pobreží Japonska, ktorý sa preslávil ako raj pre milovníkov mačiek. Žije tu len niekoľko desiatok ľudí, no mačiek sú tu stovky – a práve ony sú skutočnými vládcami tohto miesta. Obyvatelia ich považujú za symbol šťastia a prosperity, a preto sú tu chránené a rozmaznávané. Psy sú na ostrove dokonca zakázané, aby mačkám nič neprekážalo v ich pohodlnom živote.
História tejto mačacej populácie siaha do minulosti, keď rybári verili, že mačky im prinášajú šťastie a dokážu predpovedať počasie. Postupne ich tu začali kŕmiť a starať sa o ne, až sa populácia rozrástla do takej miery, že dnes mačky prevyšujú počet ľudí niekoľkonásobne.
Na ostrove sa nachádza aj svätyňa zasvätená mačkám a množstvo malých domčekov postavených špeciálne pre ne. Tashirojima sa stala populárnou turistickou atrakciou, kde si návštevníci môžu užiť pokojné prechádzky a pohladkať stovky priateľských mačiek, ktoré si užívajú svoj rajský život pri mori.
Zdroj úvodnej fotky: INSTAGRAM/wanderers_diaries, PINTEREST/travelfashionlife.com