Japonsko je jednou z najpútavejších a najvzrušujúcejších krajín na svete. Tento ostrovný štát vás ohromí priateľským prístupom, jasnými svetlami Tokia, rozkvitnutými záhradami, uniformitou. Japonsko vyniká svojou pestrou kultúrou a bohatou históriou, ktorá siaha niekoľko storočí dozadu. Nie je to len krajina na východ od Číny. Rieka Shingashi lemovaná čerešňovými stromami, svätyňa Fushimi Inari-taisha s 5000 oranžovými bránami, azúrovo modrý rybník Hokaido, magický kvetinový tunel v záhradách Kawachi Fujiho, bambusový les Sagano, hrad v Osake, cisársky palác – to je len zlomok toho, čo Japonsko ponúka.
Vedeli ste, že japonské súostrovie tvorí 6 852 ostrovov a z toho iba 430 je obývaných? Počuli ste o tom, že Tokio je najľudnatejšie mesto na svete? A čo taká skrášľovacia praktika čiernenia zubov japonských žien? Čítajte ďalej a dozviete sa niekoľko zaujímavosti a „pikošiek" o tejto fascinujúcej krajine.
Pozri aj: Najčarovnejšie chaty na svete: Zamiluješ sa na prvý pohľad!
Poobedňajšia siesta
Inemuri je synonymom pre japonské umenie dobíjania energie spánkom v práci, v metre alebo na verejných miestach. V Japonsku totižto pracovnoprávne predpisy stanovujú, že okrem hodinovej prestávky majú pracovníci nárok aj na 30-minútový spánok. Dokonca zamestnávatelia nechali zriadiť aj miestnosti pre tento účel. Behanie z jednej porady na druhú, odpisovanie na stovky mailov prináša únavu, vyčerpanosť a vývoj technológií, smartfónov a ďalších digitálnych zariadení sa odrazilo v tom, že ľudia spia menej hodín ako predtým. Šikovní Japonci však našli riešenie. Aj nám by veru sem-tam bodol taký polhodinový „šlofík" v práci, však?
Jesť alebo piť pri chôdzi je neslušné
V západných krajinách je celkom bežné vidieť niekoho, ako si pochutnáva na chrumkavej bagete alebo odpíja z kávy kráčajúc po ulici. V Japonsku nikoho takéhoto nestretnete. Aj keď sa to už nepovažuje za také neslušné ako kedysi, na jedlo alebo pitie pri chôdzi sa stále pozerá ako na správanie nižšej triedy. Väčšina Japoncov si kupuje jedlo a nápoje v pouličných automatoch. Všetko však skonzumujú pri stroji a až potom odkráčajú.
Platení za tlačenie ľudí do metra
Asi 57 % ľudí žijúcich v Tokiu v Japonsku používa verejnú dopravu. Ak ste si mysleli, že naše dopravné prostriedky sú preplnené, to ste ešte nevideli, ako to vyzerá v japonskom rannom metre. Neskutočné davy, predbiehanie, hlava na hlave. Mesto preto najíma tzv. potláčača ľudí – oshiya, ktorý natláča ľudí do metra. Jeho úlohou je, aby každý cestujúci nastúpil a nezasekol sa vo dverách.
Sŕkanie ako kompliment
Pre krajinu s toľkými prísnymi pravidlami etikety je pre mnohých obyvateľov západu šokom, že sŕkanie pri jedle je v Japonsku úplne prijateľné. V skutočnosti nie je len prijateľné, ale považuje sa to za znamenie, že jedlo je vynikajúce, a je to vlastne pochvala pre kuchára.
Spievajúce toalety
V Japonsku sú toalety kapitola sama osebe. Vyznačujú sa funkciami ako zohrievanie sedadla, automatické veko, ktoré vás pozdraví pri vstupe, funkcia fénovania, ktorá vám ušetrí peniaze na toaletný papier. Tou najzvláštnejšou vecou, o ktorej ste možno počuli, je spievajúca toaleta, ktorá ponúka kvalitný repertoár klasickej hudby, takže kľudne môžete vykonať svoju potrebu bez akýchkoľvek obmedzení.
Ďalšími zaujímavosťami o krajine vychádzajúceho slnka je napríklad to, že v Japonsku je viac domácich miláčikov ako detí. Tokio zažíva okolo 1500 zemetrasení za rok, pred vstupom do domu sa treba vyzuť. Japonsko má jednu z najvyšších mier samovrážd na svete, bejzbal je extrémne obľúbeným športom a štvorka je považovaná za nešťastné číslo.
Neprehliadni: Najdrahšie krajiny pre život: Chcela by si v niektorej z nich žiť?