Horúce letné dni lákajú množstvo ľudí na návštevu kúpalísk, kde okrem príjemného osvieženia či bronzového opálenia môžu získať aj nepríjemné kvasinky či plesne.
Ak však budete pri kúpaní dodržiavať niekoľko základných hygienických rád, riziko ochorení ľahko zminimalizujete.
Chlór v bazénoch
Voda v bazénoch musí spĺňať isté hygienické požiadavky. Základom dezinfekcie je chlórovanie vody, ktoré zahubí všetky mikroorganizmy a voda tak nadobudne charakteristický zápach. Chlór však môže spôsobiť viacero zdravotných problémov, najmä pri pravidelnom kúpaní.
Odporúčame prečítať: Pálenie očí môže znamenať syndróm suchého oka
Problémy s dýchaním
Niektorí ľudia môžu mať pri dlhšom pobyte v chlórovanej vode problémy s dýchaním. Je to spôsobené aerosólmi z chlóru, ktoré sa nachádzajú tesne nad vodnou hladinou. Častejšie na tento jav narazíte v krytých bazénoch, kvôli slabému vetraniu.
Kvasinkové infekcie
Chlórovaná voda je veľkým strašiakom najmä pre ženy, pretože negatívne ovplyvňuje prirodzené prostredie v intímnych partiách. Najlepšou prevenciou pred týmto problémom je sprchovanie sa po kúpaní a samozrejme výmena mokrých plaviek za suché.
Odporúčame prečítať: Solíme veľa, prečo je to nezdravé?
Pozor na plesne
Kúpaliská sú ideálnym miestom pre šírenie plesní. Bazény či spoločné sprchy sú najrizikovejšie miesta, kde môžete „chytiť“ tohto nepríjemného spoločníka. Najčastejším prejavom je svrbenie kože, začervenanie alebo vytváranie šupiniek. Aj tu platí, že najlepšou prevenciou je osprchovanie sa po každom pobyte v bazéne.
Termálne bazény
Ak obľubujete termálne bazény s horúcou vodou, nemali by ste sa v týchto bazénoch zdržiavať príliš dlho. Voda v nich dosahuje teplotu niekedy až 43 stupňov, čo je pre citlivejší organizmus záťažová situácia. Týka sa to najmä ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pri vstupe do týchto bazénov si preto pozorne prečítajte teplotu vody a maximálnu dĺžku pobytu v nej.
Odporúčame prečítať: Ako pripraviť svoju pokožku na leto?
www.thinkstockphotos.com