Mávate občas o svojej osobe nie príliš lichotivé pocity? Cítite sa neisto, vaše vystupovanie je plné trémy a sebavedomie sa pohybuje v mínusových hodnotách? Nie ste sama. Tento problém býva častejší u žien. Na veku pritom nezáleží. Muži sú od prírody prednastavení nejako inak, vedia sa rýchlejšie a viac otriasť a to aj pri neúspechoch. My ženy máme tendencie uvažovať, čo sme urobili zle a dookola to premieľať v hlave. Celé je to o sebavedomí.
Sebavedomie môže vnútorného ducha krásne povzniesť, ale aj zlomiť. Záleží od vášho prístupu k samej sebe. Či pri pohľade na seba v zrkadle cítite hrdosť a silu, alebo máte problém aj pozrieť sama na seba. Dobrou správou je, že sebavedomie sa dá trénovať a naučiť. Stačí prijať samú seba a pracovať na sebe. Ako? Čítajte ďalej.
Odporúčame prečítať: Aké vône sú vhodné pre vzdušné znamenia? (Vodnár, Blíženci, Váhy)
Celé je to o troch základných krokoch:
Krok 1 - Poznaj sám seba
Ono to znie jednoducho. Poviete si, že veď kto už len nepozná sám seba? Nuž, tu nejde o primárne poznanie. Musíte vedieť zaradiť a popísať svoje najlepšie vlastnosti. Ste dobrá poslucháčka? Pomáhate ľuďom, ktorí to najviac potrebujú? Spíšte si svoje skvelé vlastnosti pokojne na papier. So zoznamom dobrých vlastností by ste nemali mať problém. Niektorí ľudia majú vážne problémy so sebavedomím. Až také, že pri tomto zozname ich napádajú prvotne zlé vlastnosti. To je kontrolka, ktorá indikuje, že tu sú už vážne problémy v psychike človeka. Prečo hovorím o zlých vlastnostiach? No preto, lebo budete písať aj druhý zoznam, na ktorý spíšete práve tie. Akonáhle máte hotový aj „zlý“ zoznam, prečítajte si ho znova. Vyškrtnite všetky tvrdenia, o ktorých nie ste 100 % presvedčená. Napríklad: „nikdy neschudnem, nedokážem to“. Toto je totiž o budúcnosti. Nikdy neviete, či o rok nebudete o 20 kg ľahšia. Pri tomto škrtaní možno zostane iba pár zlých položiek. To vám pomôže uvedomiť si, že možno ste k sebe boli naozaj prehnane kritická.
Odporúčame prečítať: Mandľové mafiny s kyslou smotanou
Krok 2 – sebaprijatie a akceptácia
Teraz, keď zhruba vidíte svoje stránky a viete, kto ste, je načase prijať sa. Poznáte jediného človeka, ktorý je bez chyby? Nie? Tak prečo by ste nemohli chyby robiť aj vy? A prečo si myslíte, že musíte byť perfektná? Samozrejme, je rozdiel chcieť zmeniť zlé vlastnosti sa dobré a pracovať na sebe. Ale to neznamená, že nemáte množstvo skvelých vlastností práve tu a teraz. Sebaprijatie nie je arogancia. Ani namyslenosť. Je to iba o tom, že viete, v čom vynikáte. A na tom nie je nič zlé. Najlepším testom je prijatie komplimentu. Keď vám ho niekto zloží – ako reagujete? Placho poďakujete, alebo skúsite kompliment odkloniť s tým, že to nie je pravda? Tam niekde sa nachádza vaše sebavedomie. Ak vám niekto zloží kompliment, vo väčšine prípadov to myslí úprimne a vážne. Vaša snaha o odklon dostane jeho aj vás do trápnej situácie. Myslite na to a nabudúce krásne s úsmevom poďakujte
Odporúčame prečítať: Staňte sa znalkyňou každodenného života
Krok 3 – ľúbte sama seba! Kto iný vás môže ľúbiť, keď s tým nezačnete sama?
Najťažší krok zo všetkých. Jedna vec je spísať zoznam. Druhá dokonca prijať sa. Ale milovať aj chyby? To je veľmi ťažké. Ale dá sa to. Základ je prestať o sebe hoc len zmýšľať znevažujúco. Pri akejkoľvek myšlienke, ktorou by ste chcela uraziť sama seba si dajte veľké stop. Následne nahraďte negatívnu myšlienku okamžite pozitívnou. Je to ako pri rodičoch a deťoch. Rodič miluje dieťa bez výhrad, aj keď sa mu určite niektoré jeho vlastnosti nepáčia. Rovnaké je to so sebaláskou. Milujte samú seba bez výhrad. Ste človek, ktorý si zaslúži úctu a lásku. Kým si ju nevenujete sama, nik iný to za vás neurobí.
Odporúčame prečítať: Návody, ako zlepšiť svoje výkony
www.thinkstockphotos.com