Ešte stále hľadáte ideálnu múku či naopak radi skúšate pri varení nové druhy? U nás ste už mohli zistiť, aká je maková múka alebo čím je výnimočná kokosová múka. Dokonca sme vám predstavili výhody múky z pestreca mariánskeho. Áno, dnes sa už múky vyrábajú z čohokoľvek – obilnín, strukovín, semien i orechov.
Výnimkou nie je ani múka z ryže, ktorej vlastnosti a spôsoby použitia vám priblížime v nasledujúcom článku. Zistite, v čom je ryžová múka výnimočná a či sa jej oplatí povedať áno!
Už ste vyskúšali ryžovú múku?
Ryža siata, latinsky Oryza sativa, je jednoročná rastlina z čeľade lipnicovité, ktorá v priemere dorastá do výšky 1 až 1,5 metra. Pochádza z tropických či subtropických oblastí Ázie aj Afriky. Je pestovaná pre svoje zrná, ktoré naprieč celým svetom predstavujú významnú potravinu. Najväčšími producentmi ryže sú aj v dnešnej dobe Čína, India, Thajsko i Vietnam. Zaujímavosťou je, že dnes je známych vyše 10 000 kultivarov ryže siatej. Zrná majú v potravinárstve pevné miesto. Využívajú sa na výrobu sladidiel, rôznych druhov alkoholu či spomínanej múky.
Druhy ryžovej múky – múka z bielej ryže a múka z hnedej ryže
Ryžová múka sa pripravuje mletím celých ryžových zŕn alebo tiež lúpanej ryže. To znamená, že dostupná je múka z klasickej bielej ryže, no taktiež aj prírodnej hnedej ryže, ktorá je, samozrejme, výživnejšia a má vyšší podiel dôležitých látok.
Bude vás zaujímať: Poznáš účinky kapsaicínu? Prekvapí ťa, ako vplýva na tvoje telo!
Shutterstock®Zdravotné výhody ryžovej múky
Ryžová múka predstavuje výživnú potravinu, ktorá je vítanou súčasťou každého zdravého jedálnička. Je to najmä v prípade múky z celých ryžových zŕn. Táto múka je charakteristická o niečo tmavším sfarbením. Má vysoký podiel komplexných sacharidov a dôležitých bielkovín.
Tie predstavujú necelých 10 percent z hmotnosti potraviny. Okrem toho ryžová múka v sebe ukrýva vitamíny skupiny B, najmä kyselinu listovú aj vitamíny B1, B2 či B3. Rovnako telu doplní vápnik, mangán, selén, či horčík. Ukrývajú sa v nej látky s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré predstavujú ochranu pre bunky tela. Ryžová múka má priaznivý vplyv na tráviaci systém človeka a hlavne je ľahko stráviteľná. Je vítanou súčasťou jedálnička osôb, ktoré sa snažia udržiavať si dobrú hladinu cholesterolu aj krvného tlaku.
Ryžová múka na bezlepkové pečenie
Veľkou výhodou ryžovej múky je fakt, že je prirodzene bezlepková, čiže po nej môžu siahnuť aj celiatici či jedinci, ktorí vyradili zo stravy potraviny obsahujúce lepok. Táto múka je univerzálna a vhodná na prípravu širokej škály pokrmov, od chleba, koláčov a sušienok až po palacinky, lievance či cestoviny. Môže sa používať aj na zahusťovanie polievok a omáčok, pretože má jemnú chuť, ktorá neprebíja ostatné ingrediencie.
Pre dosiahnutie lepšej konzistencie cesta sa často kombinuje s inými bezlepkovými múkami, ako sú mandľová, kokosová alebo tapioková, a dopĺňa sa o spojivá, ako je xantánová guma či psyllium. Okrem toho sa ryžová múka používa aj na výrobu exotických pokrmov, ako sú japonské ryžové rezance alebo rôzne druhy ázijských dezertov, čím obohacuje jedálny lístok bez obáv z lepku.
Kde kúpiť ryžovú múku?
Ryžová múka je jednou z najpoužívanejších bezlepkových múk. Dobre sa s ňou pracuje, keďže sa značne podobá na klasickú pšeničnú múku. Múka z bielej ryže má jemnejšiu chuť, múka z hnedej ryže je nutrične bohatšia a je typická svojou orieškovou chuťou.
Oba druhy nájdete na internete, v predajniach so zdravými potravinami aj v niektorých väčších supermarketoch. Cena závisí od druhu múky, pričom celozrnná ryžová múka je spravidla drahšia. Pohybovať sa môžete okolo 2 eur za 500 gramové balenie.
Odporúčame: Ako v zime doplniť vitamíny? Odpoveď je jasná!
Shutterstock®Použitie ryžovej múky
Použitie ryžovej múky je prakticky všestranné. Dá sa využiť pri príprave sladkých a slaných pokrmov. Uplatnenie nachádza pri pečení, pričom sa dobre kombinuje s inými druhmi múk. Cesto z tejto múky tak býva pevné. Môžu sa z nej piecť koláče, muffiny, sušienky, palacinky a podobne. Je výborným zahusťovadlom. Využijete ju na zahustenie polievok, omáčok či krémov. Je vhodná aj na prípravu sladkých nepečených dezertov.
Skladovanie ryžovej múky
Aké sú zásady skladovania ryžovej múky? Skladovanie ryžovej múky si vyžaduje správne podmienky, aby si zachovala svoju kvalitu a čerstvosť. Uchovávajte ju v suchu, na chladnom a tmavom mieste, ideálne v uzavretej nádobe, aby ste zabránili vlhkosti a prenikaniu hmyzu. Ak múku neplánujete použiť v dohľadnej dobe, môžete ju skladovať v chladničke alebo mrazničke, čím predĺžite jej trvanlivosť a zabránite vzniku žlknutia.
Recepty s ryžovou múkou:
Pizza cesto z ryžovej múky
Ingrediencie:
- 250 g ryžovej múky
- 50 g tapiokovej alebo zemiakovej múky (pre lepšiu elasticitu)
- 1 čajová lyžička soli
- 1 čajová lyžička cukru
- 1 čajová lyžička sušeného droždia
- 200 ml teplej vody
- 2 lyžice olivového oleja
- 1/2 čajovej lyžičky xantánovej gumy (voliteľné, na lepšiu štruktúru)
Postup: V miske zmiešajte ryžovú múku, tapiokovú múku, soľ, cukor a xantánovú gumu. Do teplej vody pridajte sušené droždie a nechajte 5-10 minút aktivovať. Do suchých ingrediencií pridajte olivový olej a drožďovú zmes. Miešajte, kým nevznikne mäkké cesto. Ak je cesto príliš suché, pridajte ešte trochu vody.
Cesto nechajte prikryté odpočívať na teplom mieste približne 30-40 minút. Na pomúčenej ploche (ryžovou múkou) vyvaľkajte cesto na požadovaný tvar a hrúbku. Pridajte obľúbenú oblohu a pečte v rúre predhriatej na 220 °C približne 12-15 minút.
Muffiny z ryžovej múky
Ingrediencie:
- 200 g ryžovej múky
- 50 g kukuričného škrobu (voliteľné, pre jemnosť)
- 2 čajové lyžičky prášku do pečiva
- 100 g cukru (alebo podľa chuti)
- 1 čajová lyžička vanilkového cukru
- 1/2 čajovej lyžičky soli
- 2 vajcia
- 100 ml mlieka (môže byť aj rastlinné)
- 80 ml rastlinného oleja alebo rozpusteného masla
- 100 g čokoládových kúskov, orechov alebo ovocia (voliteľné)
Postup: Predhrejte rúru na 180 °C a pripravte formu na muffiny (použite papierové košíčky alebo vymažte formu tukom). V jednej miske zmiešajte suché ingrediencie: ryžovú múku, kukuričný škrob, prášok do pečiva, cukor, vanilkový cukor a soľ. V druhej miske vyšľahajte vajcia, mlieko a olej.
Postupne primiešavajte suché ingrediencie do mokrej zmesi, kým nevznikne hladké cesto. Ak je príliš husté, pridajte trochu mlieka. Do cesta jemne vmiešajte čokoládové kúsky, orechy alebo ovocie. Lyžicou naplňte formu na muffiny do 2/3 výšky.
Pečte približne 20-25 minút, kým muffiny nezískajú zlatistú farbu a špáradlo z nich nevyjde čisté. Nechajte vychladnúť a podávajte.
Aktualizovaný článok: 15.11.2024