Vplyv smiechu na človeka je ohromný: Pozri, prečo sa oplatí smiať

Január býva mesiacom, keď sa naplno púšťame do plnenia svojich predsavzatí. Napĺňanie niektorých zaberie celkom dosť času, chce to plán, odhodlanie i výdrž, no zvládanie iných môže byť aj celkom bezproblémové, no pritom mimoriadne prospešné. O čom to hovoríme? Ako už názov článku napovedá, ide o zaradenie smiechu do svojho života a celkovo humornejší pohľad na svet. Pokiaľ ste si nedali takéto predsavzatie do nového roka, mali by ste to prehodnotiť. O pozitívnom vplyve smiechu na človeka sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Terapia smiechom

Vedeli ste o tom, že smiech má aj svoju vlastnú vednú disciplínu? Volá sa gelotológia a skúma smiech z hľadiska psychológie aj fyziológie. Jej zakladateľom bol americký psychiater William F. Fry, ktorý ako prvý uskutočnil v roku 1964 prvý ucelený výskum o účinkoch smiechu. Pozitívny vplyv smiechu na človeka je teda dnes vedecky podložený mnohými štúdiami, no pravdou je, že už v spisoch starovekých lekárov nachádzame zmienky o liečivých schopnostiach smiechu. Poďte sa teda pozrieť na konkrétne dôvody, prečo do svojho života zaradiť smiech, resp. zvýšiť jeho frekvenciu.

Pozri aj: Prečo žijú ženy dlhšie ako muži? Týmto dôvodom neuveríš!

benefity smiechu

Zdroj: Shutterstock®

Posilňuje imunitný systém

Počas smiechu sa aktivuje veľký počet imunitných buniek, ktoré sa dokážu vysporiadať s nevítanými návštevníkmi organizmu, ako sú rôzne vírusy či choroboplodné baktérie. Smiech má tak v tomto zmysle aj isté preventívne účinky pred ochoreniami, odolnosť organizmu je posilnená.

Telo zásobuje dostatkom kyslíka

Smiech taktiež pomáha aj k lepším výkonom, a to ako psychickým, tak aj fyzickým, čo súvisí s dostatočným zásobením organizmu kyslíkom. Pri smiechu sa ho dostáva pľúcam až 4-krát viac. Dychová frekvencia i pulz rastie podobne ako pri cvičení, následne vdychujeme hlbšie a dôkladnejšie.

Je to liek na stres

Ako vieme, „hormóny šťastia“, a to predovšetkým sérotonín či endorfín, sú dôležité pre psychickú pohodu a je od nich závislý aj akýsi vnútorný cyklus organizmu. Skvelé je, že pri ich nedostatku dokáže ich produkciu podporiť aj samotný smiech od srdca. Smiech je tak skvelým bojovníkom proti stresu, zlej nálade, ale dokonca oslabuje aj trému. Uvoľňuje celé telo a zároveň dáva do mozgu signál, že je všetko v poriadku, takže pozitívna energia smiechu blahodarne pôsobí na zdravie tela i psychiky.

smiech

Zdroj: Shutterstock®

Pôsobí pozitívne na kardiovaskulárny systém

Odborníci na smiech okrem iného zistili, že smiech pomáha pri znižovaní krvného tlaku, ba dokonca účinne chráni proti infarktu, a to i u ľudí, ktorí ho už prekonali. Zo samotného faktu, že smiech znižuje mieru stresu, vyplýva taktiež aj úľava pre kardiovaskulárny systém.

Účinkuje proti bolesti

Jeden z relatívne nových experimentov potvrdil aj skvelé účinky smiechu proti bolesti, hoci nepôsobí na bolesť priamo (resp. neodstraňuje jej príčinu). Ľudia, ktorí boli operovaní, nepotrebovali toľko liekov proti bolesti, keď si pozerali smiešne videá. Môže za to určite aj fakt, že smiech znižuje svalové napätie, čo napomáha zvládať bolestné stavy oveľa lepšie. Rovnako aj radostné rozptýlenie sa pomáha na bolesť takpovediac na chvíľu zabudnúť.

smiech a bolesť

Zdroj: Shutterstock®

Zvyšuje úspech v spoločnosti

Nemusí to byť priamo smiech, no úsmev a pozitívny prístup k druhým a k rôznym (hoci neraz i náročnejším) situáciám môže taktiež znamenať, že človek bude sociálne úspešnejší, a to ako v práci, tak napríklad aj pri nadväzovaní partnerských vzťahov. Úsmev je zadarmo a neoplatí sa ním šetriť ani v prípade, ak chcete pôsobiť ako magnet na mužov.

Ako si dodať do života viac smiechu?

Určite patrí medzi zaujímavosti aj skutočnosť, že deti sa smejú aj vyše 100-krát denne, pričom dospelí len niečo okolo 15-krát. Poviete si – bezstarostné detstvo, deti ešte neriešia problémy dospelých, preto majú viac dôvodov na úsmevy. No s trochou cviku a predovšetkým vyhľadávaním činností, ktoré nám s istotou privodia smiech, sa dá toto skóre predsa len o čosi vylepšiť. Možno vám v tejto súvislosti napadne pozeranie komédií či dobrá zábava s priateľmi. Áno, aj to je cesta, no aj v iných situáciách nám môže tvár skrášliť úsmev či dokonca zo seba vydáme uvoľňujúci a ničím nefalšovaný smiech.

deti a smiech

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité je, aby sme nebrali seba a okolnosti, v ktorých sa nachádzame, tak vážne. Hovorí sa, že optimistickejší i humornejší pohľad na svet dokáže zázraky. „Optiku“ nazerania na svet máme vo svojich rukách, no predovšetkým v hlave a určite sa dá preladiť aj pri tých najväčších pesimistoch, len to chce trochu toho „štelovania“. Nezabudnite pritom, že všetky spomínané benefity smiechu, dosiahneme naplno len vtedy, keď bude smiech úprimný, teda pravý a od srdca.

Neprehliadni: Zabijaci vzťahu: 3 príčiny krachu a rozpadu partnerstiev

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.01.2020 06:06

Niet na úprimný, pravý smiech od srdca!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

10.01.2020 13:03

Smiech je veľký dar

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

12.01.2020 22:54

Je už dávno známe,že smiech lieči.Páči sa mi ked,tušim v Japonsku,sa zídu ľudia v parku a tam sa všetci smejú :-D

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

14.01.2020 09:18

a preto ja chodím do divadla iba na komédie a v televízii pozerám iba komédie, alebo zábavný program

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.