Ešte stále hľadáte ideálnu múku či naopak radi skúšate pri varení nové druhy? U nás ste už mohli zistiť, aká je maková múka alebo čím je výnimočná kokosová múka. Dokonca sme vám predstavili výhody múky z pestreca mariánskeho. Áno, dnes sa už múky vyrábajú z čohokoľvek – obilnín, strukovín, semien i orechov. Výnimkou nie je ani múka z ryže, ktorej vlastnosti a spôsoby použitia vám priblížime v nasledujúcom článku. Zistite, v čom je ryžová múka výnimočná a či sa jej oplatí povedať áno!
Už ste vyskúšali ryžovú múku?
Ryža siata, latinsky Oryza sativa, je jednoročná rastlina z čeľade lipnicovité, ktorá v priemere dorastá do výšky 1 až 1,5 metra. Pochádza z tropických či subtropických oblastí Ázie aj Afriky. Je pestovaná pre svoje zrná, ktoré naprieč celým svetom predstavujú významnú potravinu. Najväčšími producentmi ryže sú aj v dnešnej dobe Čína, India, Thajsko i Vietnam. Zaujímavosťou je, že dnes je známych vyše 10 000 kultivarov ryže siatej.
Zrná majú v potravinárstve pevné miesto. Využívajú sa na výrobu sladidiel, rôznych druhov alkoholu či spomínanej múky. Ryžová múka sa pripravuje mletím celých ryžových zŕn alebo tiež lúpanej ryže. To znamená, že dostupná je múka z klasickej bielej ryže, no taktiež aj prírodnej hnedej ryže, ktorá je, samozrejme, výživnejšia a má vyšší podiel dôležitých látok.
Bude vás zaujímať: Poznáš účinky kapsaicínu? Prekvapí ťa, ako vplýva na tvoje telo!
Aké sú jej výhody?
Ryžová múka predstavuje výživnú potravinu, ktorá je vítanou súčasťou každého zdravého jedálnička. Je to najmä v prípade múky z celých ryžových zŕn. Táto múka je charakteristická o niečo tmavším sfarbením. Má vysoký podiel komplexných sacharidov a dôležitých bielkovín. Tie predstavujú necelých 10 percent z hmotnosti potraviny. Okrem toho ryžová múka v sebe ukrýva vitamíny skupiny B, najmä kyselinu listovú aj vitamíny B1, B2 či B3. Rovnako telu doplní vápnik, mangán, selén, či horčík.
Ukrývajú sa v nej látky s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré predstavujú ochranu pre bunky tela. Ryžová múka má priaznivý vplyv na tráviaci systém človeka a hlavne je ľahko stráviteľná. Jej veľkou výhodou je, že je prirodzene bezlepková, čiže po nej môžu siahnuť aj celiatici či jedinci, ktorí vyradili zo stravy potraviny obsahujúce lepok. Je vítanou súčasťou jedálnička osôb, ktoré sa snažia udržiavať si dobrú hladinu cholesterolu aj krvného tlaku.
Ako používať ryžovú múku?
Ryžová múka je jednou z najpoužívanejších bezlepkových múk. Dobre sa s ňou pracuje, kedže sa značne podobá na klasickú pšeničnú múku. Múka z bielej ryže má jemnejšiu chuť, múka z hnedej ryže je nutrične bohatšia a je typická svojou orieškovou chuťou. Oba druhy nájdete na internete, v predajniach so zdravými potravinami aj v niektorých väčších supermarketoch. Cena závisí od druhu múky, pričom celozrnná ryžová múka je spravidla drahšia. Pohybovať sa môžete okolo 1,5 eura za 500 gramové balenie.
Použitie ryžovej múky je prakticky všestranné. Dá sa využiť pri príprave sladkých a slaných pokrmov. Uplatnenie nachádza pri pečení, pričom sa dobre kombinuje s inými druhmi múk. Cesto z tejto múky tak býva pevné. Môžu sa z nej piecť koláče, muffiny, sušienky, palacinky a podobne. Je výborným zahusťovadlom. Využijete ju na zahustenie polievok, omáčok či krémov. Je vhodná aj na prípravu sladkých nepečených dezertov.
Odporúčame: Ako v zime doplniť vitamíny? Odpoveď je jasná!