Muškáty pochádzajú z ďalekej Južnej Ameriky a v prípade, že im poskytujete správnu starostlivosť, dokážu ozdobovať balkóny v domácnostiach od jari až do jesene. Ktorá z nás, respektíve ktorá správna pestovateľka by sa nechcela tešiť z takejto kvetinovej výzdoby tak dlho? Myslím, že ich sadíme v nádeji, že budú kvitnúť aspoň zopár týždňov. Avšak, my vám povieme, čo spraviť pre to, aby kvitli celé letné obdobie!
Základom je dať pelargóniam, ľudovo povedané muškátom to, po čom túžia. Oni sa vám za to odmenia bohatou záplavou kvetov, ktoré neopadnú a neodkvitnú hneď po týždni.
Ich pestovanie je vskutku nenáročné. Stačí dať do zeme sadeničky a polievať. No je tu to pomyselné ALE, pretože nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Práve preto vám prezradíme tajomstvo krásnych muškátov, vďaka ktorému vám ich bude závidieť nejedná susedka.
Neprehliadni: Tak tomu neuveríš: Toto sú zákerné vedľajšie účinky repy!
Ako vypestovať dokonalé muškáty, vyzerajúce ako z katalógu?
Existuje niekoľko správnych zásad, ktoré potrebujete vedieť predtým, než sa rozhodnete muškáty zasadiť:
- muškáty potrebujú veľa slnka, práve preto by mali byť umiestnené na slnečnej strane
- ich výsadbu si naplánujte až po troch zamrznutých pánoch (teda po 14. máji)
- raz do roka je potrebné presadiť ich – spravte to po odkvitnutí alebo pred ich kvitnúcou sezónou
- neprelievajte ich, aby vám nezhnili – nepotrebujú príliš veľa vody
- pochádzajú z teplomilnej krajiny, preto nie sú odolné voči mrazom
- nezabudnite ich raz do mesiaca pohnojiť
Tajomstvo krásnych muškátov tkvie v jóde
Áno, čítate správne! Je to stopový prvok, ktorý je potrebný nielen pre človeka, ale aj pre rastliny. Práve preto sa jód využíva ako súčasť mnohých hnojív, ktoré sú bežne dostupné v záhradkárstvach. Jód pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu rastlín. Zabezpečuje lepší prísun chlorofylu do listov, vďaka čomu sú bujné, odolné a muškáty vďaka jódu kvitnú nepretržite.
Ak nepatríte k tým, ktorí by si kupovali hnojivá v obchodoch, teda preferujete svoje vlastné, tak si skúste vyrobiť aj jódové hnojivo. Budete potrebovať 1 liter (najlepšie dažďovej) vody a 1 kvapku jódu (kúpite v lekárni). Hnojivo používajte len raz do mesiaca, a to takým spôsobom, že ho aplikujte na vnútorné strany kvetináča (max 50 ml pri jednom hnojení).
Ak budete nedočkavé a použijete viac jódového hnojiva naraz alebo budete hnojiť viac, ako raz mesačne, bude to mať úplne opačný vplyv na muškáty. Vo väčšom množstve totižto jód môže spáliť korene.
Ak sa chcete popýšiť krásnymi muškátmi, tak im doprajte správnu starostlivosť! Alebo im skúste dohovárať – vraj to má skvelé účinky na kvety, ktoré sa za každé milé slovo odvďačia kvitnutím.
Zaujme ťa: Sladké drievko: Elixír života so zvláštnou príchuťou ťa vzpruží!