Tohtoročná zima možno nie je ideálnou, určite však všetci dobre viete, ako dokáže nepriaznivé počasie potrápiť vašu obuv v zime.
Či už sneh, upršané počasie alebo aj soľ z chodníkov. Toto všetko pôsobí na povrch vašich topánok.
Ak chcete, aby vaša obuv vydržala dlhšie ako jednú sezónu, je potrebné sa o ňu postarať. Ako to teda urobiť? Tu je pár rád!
Čo urobiť ako prvé?
Skôr, ako sa v nových čižmách vyberiete von, nezabudnite ich poriadne pripraviť. Na výrobu topánok sa dnes používajú rôzne materiály. Od rôznych druhov usní cez syntetické materiály, až po textil. Vždy si teda zistite, z akého materiálu sú topánky a ako sa majú správne ošetrovať. Ako prvé je potrebné obuv impregnovať proti vlhku, špine a oteru.
Impregnovať by sme ich mali aspoň v troch tenkých vrstvách. Niekedy však môžu stačiť už dve vrstvy. Pri silnej vrstve hrozí premočenie a poškodenie vrchného materiálu. Obuv je dostatočne chránená vtedy, keď impregnácia nepreniká do materiálu, ale iba steká po povrchu.
Pri ručne šitej obuvi môže dôjsť k prepúšťaniu vlhkosti cez otvory, ktoré vznikli počas šitia. Takúto obuv dôkladne ošetrite krémom so včelím voskom, ktorý upchá otvory po ihle a tým sa zníži priepustnosť.
Podľa druhu materiálu
Ak máte obuv zo syntetických materiálov, stačí ju utrieť handričkou a zbaviť nečistôt. Potom ich preleštite hubkou. Krémovať nie je potrebné. Usňová obuv je priedušnejšia, kvalitnejšia. Vhodnou impregnáciou zvýšite jej trvácnosť a odolnosť. Prípravky a informácie presne na váš druh obuvi vám určite radi poskytnú v každej predajni kvalitnej obuvi.
Kožené topánky nemajú rady chladné počasie, preto ich nenechávajte v príliš chladnej chodbe. Koža je prírodný, a teda aj trochu náročnejší materiál, ktorý potrebuje dýchať, aby si zachoval svieži vzhľad. Ak necháte koženú obuv zmoknúť a navlhnúť, voda v póroch zamrzne a obuv tak stvrdne.
Navyše vďaka rozpínajúcej sa vode/vlhkosti môžu kožené topánky získať na objeme, roztiahnúť sa a už vám tak dobre nemusia sedieť.
Zaujme ťa: Vyskúšali sme: Dracula terapia – vlasové ošetrenie obohatenou krvnou
Premočená obuv
Čo teda urobiť v prípade, že sa vám obuv totálne premočí? Ak ste si zvykli dať koženú obuv na radiátor alebo k inému vyhrievaciemu telesu, robíte chybu. Koža je kvalitný a prispôsobivý materiál, ale zvýšené teplo jej nerobí dobre. Nahreje sa aj lepidlo a začne sa vám odlepovať podrážka. Alebo prehrejete podošvu, a tá sa začne rýchlejšie rozpadávať. Obuv tak celkovo môže stratiť svoj tvar a aj funkčné vlastnosti daného materiálu.
Na sušenie obuvi je skvelé použiť obyčajný suchý papier, noviny alebo utierky. Vysušte ich zvonka a vložte ich aj dovnútra topánky, aby papier nasiakol vlhkosť. Dobrým tipom je naplniť textilné vrecúško soľou alebo ryžou a vložiť ho dovnútra topánky. Soľ alebo ryža dokonale pohlcujú vlhkosť. Následne vytiahnite vložky z topánky, poprípade šnúrky a tie dajte sušiť.
Toto je ten správny spôsob, ktorý je k vašim topánkam čo najšetrnejší. Vďaka nemu sa vám hneď nerozlepia a vydržia viac ako jednu sezónu.
Pozri aj: Nový trend instagramu - ženy ukazujú silu makeupu!
Ako bojovať so soľou?
V zimnej sezóne, kedy sa často solia chodníky, je pravidelná starostlivosť o obuv nevyhnutná. Kožené topánky, ktoré majú po sebe fľaky od soli odstránite handričkou namočenou v roztoku z octu a vody v pomere 1:1. Jemne ich vyčistite, nechajte uschnúť a ošetrite krémom. Ak ide o semišové topánky, na tie použite mydlovú penu a mäkkú kefku.