Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí (nielen na nový rok)

Všimli ste si, ako zároveň s tým, keď premýšľate nad tým, čo od seba chcete, prichádzajú aj výhovorky?

 

Sú to také nenápadné zákerné potvorky, lebo vás nepozorovane okrádajú o nadšenie a zmenšujú šancu uskutočňovať vaše zámery.

 

Preto sa väčšina vašich novoročných predsavzatí, teda ak si ich ešte vôbec dávate, nedožije februára.

 

 

Kto za to môže

 

Zvyčajne to nie je preto, že ich nedokážete splniť alebo máte slabú vôľu či málo sebadisciplíny. Aj keď pravdou je, že skutočné hranice, ktoré vás obmedzujú a bránia vám v nadšenom nasledovaní predsavzatí sa nenachádzajú vo vonkajších okolnostiach, ako sú zdravie, peniaze, vzdelanie, prax, skúsenosti, vedomosti, moc, vplyv...

 

Ja z praxe dobre poznám vinníka a toho, kto je za všetko nedokončené úsilie zodpovedný. Chcete odhalenie? Pripravte sa, budete vzápätí pochybovať – za všetko môže váš postoj. Skutočné hranice, ktoré vám bránia, aby ste mali veci tak, ako si ich vysnívate a túžite po nich sú vo vašom postoji. A nie hocijakom, ale tom, ktorý máte k sebe samým. Porovnajte si, aký je rozdiel, keď je váš postoj negatívny a hovoríte si: „Snáď je to možné, ale pre mňa je to príliš obtiažne“ a keď je pozitívny a zneje nejako obdobne: „Môže to byť obtiažne, ale je to možné.“

 

Odporúčame prečítať:  Ako mať romantické Vianoce, ak ste single?

Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí

Zdroj: Shutterstock®

Čo s takým odhalením?

 

Keď si chcete vyskúšať, či sa do nejakej činnosti v novom roku chcete skutočne pustiť a zotrvať v nej, oplatí sa vám poznačiť si všetky námietky, ktoré myseľ ponúkne, na papier. Potom si viete povedať: „Ďakujem za námietky, zameriam sa na ne neskôr!“ Takto sa dá trénovať sebakontrola a podporovať proaktívnosť, čiže iniciatívnosť a činorodosť.

 

Pre získanie energie na začiatok nejakej činnosti stačí potom odpočítavať. Je to jednoduché a účinné. Zmysel je v tom, prerušovať zbytočné uvažovanie a analyzovanie, ktorého výsledkom je odloženie činnosti. Keď si začnete hovoriť „3-2-1“ štart!, je to časový bod, od ktorého plne zameriate svoje myšlienky na danú aktivitu. Keď začnete cielene myšlienky zbierať, prelomíte svoju lenivosť, pohodlnosť, prokrastináciu... Neraz stačí aj 15 minút denne intenzívneho zaoberania sa tým, čo chcete zmeniť, aby ste boli vytrvalí a odhodlaní vo svojom snažení.

 

Odporúčame prečítať: 5 rád - Ako sa stať superženou?

Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí

Zdroj: Shutterstock®

Ako na krízu?

 

Iba s činorodosťou si nevystačíte. Ohlási sa netrpezlivosť a bude vás chcieť odradiť. Nuž, je to prosté, treba oslavovať aj tie najmenšie úspechy – nič nepovzbudí viac, než úspech sám a platí, že by ste mali oceňovať aj tie najmenšie. Je to kľúčové aj preto, aby rástla vaša sebadôvera. Udržiavanie sa v tempe a rytme môžete vďaka dennému prehľadu. Položte si večer napríklad nasledujúce otázky:

  • Čo sa mi darilo? Nezabudnite sa pri tom pochváliť a samých seba oceniť, ako by ste to urobili pre niekoho iného.
  • Čo sa mi tak dobre nedarilo?
  • Čo môžem urobiť zajtra ešte lepšie?
  • Na čo počas dňa zameriam väčšiu pozornosť, aby som zvíťazil nad svojím vnútorným leňochom?

 

Odporúčame prečítať: Zdravá maškrta - pečený cícer

Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na motivačnú prázdnotu

 

Vyriešite ju uvedomením si toho, že vždy máte slobodu voľby – môžete sa ľutovať a byť pasívni, alebo si uvedomiť, že už ste zvládli aj iné ťažkosti. Problémy, ktoré ležia pred vami sú výzvy, s pomocou ktorých rastiete. Treba myslieť na to, akí budete na seba pyšní, keď ťažkosti prekonáte. Dôvody na to, aby ste na veci nazerali aspoň čiastočne optimisticky viete nájsť vždy.

 

 

Dôležité varovanie

 

Menej je niekedy viac. Začať s málom a kontinuálne zvyšovať svoje očakávania je o väčšej stabilite. Nepripravujte si zbytočnú frustráciu tým, že chcete príliš veľa odrazu, a potom na tom stroskotáte. Aj veľký cieľ má svoje méty – rozkladá sa na čiastkové ciele, aby sme priebežne dosahovali jeho plnenie, inak by nám nedávalo zmysel snažiť sa.

 

Odporúčame prečítať: Fantastické kiwi - skvelá pochúťka aj pre vašu pleť

Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí (nielen na nový rok)

Zdroj: Shutterstock®

Takto sa to podarí

 

Motivácia je to, čo človeka dáva do chodu, zvyky sú tým, čo ho v chode udržujú. Nie ste vydaný napospas svojim zvykom, vy aktívne rozhodujete, aké zvyky vás budú udržiavať v pohybe. Strážte si, aby ste rozvíjali tie konštruktívne, iba tie vám udržia sebamotiváciu v optimálnej kondícii. Čiže pokojne si namiesto predsavzatí vyberte, ktoré nové dobrozvyky si vypestujete a ktorých zlozvykov sa zbavíte.

 

 

P.S.: John Adair, jeden z popredných mysliteľov v oblasti vodcovstva na svete, pomenoval formu vnútornej motivácie Michalangelov motív. Vychádzal zo starého príbehu rozprávajúceho o tom, ako Michalangelo maľoval svoje fresky v Sixtínskej kaplnke. Jedného dňa, ležiac na chrbte na vysokom lešení starostlivo kreslil postavu v rohu stropu. Pri práci ho pozoroval priateľ. Položil mu otázku, prečo vynakladá toľké úsilie na postavu, ktorá bude veľa stôp od toho, kto sa bude na ňu dívať. „Kto bude vedieť, či je perfektná, alebo nie?“ – spýtal sa priateľ. Michalangelo odpovedal: „Ja“.

 

Každý z nás u seba takúto hnaciu silu rozozná, lebo vnútorná motivácia pramení z túžby venovať sa aktivite, ktorú si ceníme preto, že nám poskytuje potešenie sama o sebe. Keď ju objavíme, nič nám nebude stáť v ceste.

 

 

Odporúčame prečítať: Dokonalé kučery pre špeciálnu príležitosť. Aj bez kaderníka

Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí (nielen na nový rok)

Zdroj: Shutterstock®

Nabudúce sa pozrieme na to, ako si rozvíjať dobrozvyky

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.12.2015 07:12

nerada si davam predsavzatia,o to radsej som ked sa mi pocas roka nieco dobre podari splnit

Vaše meno:

Marcela Šagátová

Marcela Šagátová

27.12.2015 13:25

veľmi dobrý článok!

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

27.12.2015 17:23

motivácia je určite lepšia ako nezmyselné predsavzatie

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

27.12.2015 21:02

Super článok! Súhlasím so všetkým! :)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.12.2015 16:44

niekedy naozaj potrebuje človek nakopnúť

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

28.12.2015 22:36

nikdy si nedávam predsavzatia

Vaše meno:

katka

katka

31.12.2015 18:11

Pravdivé. Väčšinou víťazia výhovorky nad skutkami.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.