Ako vybrať kliešťa? Na točenie proti smeru hodinových ručičiek zabudnite - následky môžu byť hrozivé!

Ako správne vybrať kliešťa

Už v predošlých článkoch sme sa venovali malému parazitovi, ktorého si môžeme celkom ľahko a nebadane na sebe priniesť domov. Sezóna kliešťov začína na Slovensku čoraz skôr, čo súvisí aj s otepľovaním. Kliešťov sa bojíme a je to veru oprávnené, pretože to, že sa prisajú na našu pokožku a živia sa krvou, je naozaj nepríjemné, no zároveň to môže byť len začiatok zdravotného problému.

Choroby prenášané kliešťami sú totiž veľkým rizikom. Keď si teda aj napriek protiopatreniam v podobe repelentu či vhodne zvoleného oblečenia nájdeme na tele prisatého kliešťa, chceme sa ho celkom logicky zbaviť čím skôr. V tomto momente je však dobre vedieť, aký je ten najlepší a najmenej rizikový spôsob odstránenia kliešťa, lebo aj tu sa dá všeličo pokaziť. Ako teda na to?

Toto potrebuješ vedieť:  Prvá pomoc pri uštipnutí včelou, osou, sršňom: Osvedčená cibuľa už je pasé!

Čím dlhšie, tým horšie

Kliešťa by sme sa mali zbaviť čo najrýchlejšie z toho dôvodu, že pri skorom zásahu sa môžeme vyhnúť nákaze – ak je teda kliešť infikovaný. 

Čím dlhšie je na tele prisatý, tým sa zvyšuje aj riziko prenosu choroby. No pozor, toto tvrdenie neplatí pri víruse kliešťovej encefalitídy. V tomto prípade väčšinou nepomôže ani rýchle odstránenie infikovaného kliešťa. Svoje opodstatnenie má však rýchla akcia pri baktériách borélie. V každom prípade, kliešťa sa treba zbaviť čím skôr. 

  • Preto sa po pobyte v prírode nezabudnite dôkladne prezrieť. Kliešť, ako asi viete, na svoju prítomnosť neupozorní svrbením či pálením. 
  • Pomáhajú mu v tom zložky, ktoré sú obsiahnuté v jeho slinách. 
  • Tie napadnuté miesto okrem iného aj znecitlivejú. 
  • Kliešte obľubujú miesta pod odevom, kde sú chránené.

Nájsť si ich môžeme najčastejšie na jemnej koži na bruchu, v podkolennej jamke, slabinách, podpazuší, rukách a nohách, dokonca aj na intímnych miestach, no a netreba zabudnúť dôkladne pozrieť aj hlavu, a to vlasovú časť aj miesta za ušami.

Pozri aj: Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo

kliešť na hlave
Shutterstock®

Olej, krém či alkohol?

Na prisatého kliešťa nepoužívajte alkohol. Miesto, kde sa prisal, sa síce má dezinfikovať, ale až po jeho odstránení. 

Nakoľko kliešť dýcha celým povrchom tela, aplikovanie dráždivých látok, ale aj oleja či krémov, spôsobuje u neho upchanie dýchacích otvorov a dusenie sa. V tom momente začne vylučovať väčšie množstvo slín, ktoré môžu obsahovať zdravie ohrozujúce vírusy, baktérie či parazitické prvoky. 

Preto aj odborníci v záujme minimalizácie rizika nákazy odporúčajú, aby sme kliešťa pred jeho vybratím ničím nepotierali. Kliešťa taktiež rozhodne nevyberajte holými rukami a manipulujte s ním opatrne, aby ste ho nerozmliaždili alebo neroztrhli.

Ako správne vybrať kliešťa?

Správne odstránenie kliešťa je dôležité pre prevenciu prenosu chorôb, ako je lymská borelióza alebo kliešťová encefalitída. Tu sú niekoľko krokov, ako správne vybrať kliešťa:

Ako správne vybrať kliešťa - metódy vyberania kliešťov

  1. Pripravte si potrebné nástroje

    • Použite pinzetu s jemnými hrotmi, odstraňovač kliešťov alebo špeciálny nástroj na vyberanie kliešťov - špeciálny háčik na kliešte či špeciálne klieštiky na kliešte.

    • Pripravte si antiseptikum (napr. alkohol) a obväz na ranu.

  2. Zachovajte kľud

    • Snažte sa zostať pokojní. Panika môže spôsobiť, že kliešť sa viac zakryje alebo spôsobí, že sa ho budeme snažiť odstrániť nesprávne.

  3. Dôkladne skontrolujte miesto

    • Zistite, ako hlboko kliešť prenikol do kože. Je dôležité odstrániť ho celého, vrátane hlavičky.

  4. Správne odstránenie kliešťa

    • Uchopte pinzetu alebo odstraňovač kliešťov čo najbližšie k pokožke, pričom sa vyhnite tlakom na bruško kliešťa.

    • Pomaly a rovnomerne ťahajte nahor bez trhnutia, aby ste neporanili miesto, kde je kliešť pripojený.

  5. Skontrolujte, či nie sú na pokožke zvyšky

    • Po odstránení kliešťa sa uistite, že na pokožke nezostal útržok hlavičky. Ak áno, pokúste sa ho opatrne odstrániť pinzetou.

  6. Ošetrite ranu

    • Miesto po odstránení kliešťa dôkladne vyčistite antiseptikom a zakryte obväzom, aby sa predišlo infekcii.

  7. Sledujte miesto po odstránení

    • Sledovanie miesta, kde bol kliešť, je zásadné. Ak sa objavia príznaky ako červené sfarbenie, opuch alebo bolesti, vyhľadajte lekára. Následky po uhryznutí kliešťom totiž môžu byť rôzne.

  8. Zaznamenajte dátum a miesto objavenia kliešťa

    • Ak zaznamenáte akékoľvek príznaky ochorenia, poskytnite tieto informácie lekárovi. Zdravotná starostlivosť či lekárske ošetrenie po uhryznutí kliešťom sú niekedy nevyhnutné, nakoľko hrozí zvýšené riziko infekcie.

Preventívne opatrenia a kontrola po pobyte v prírode

  • Noste vhodné oblečenie pri pobyte v lesnatých alebo trávnatých oblastiach.

  • Používajte repelenty so správnymi účinnými látkami.

  • Po návrate domov sa dôkladne skontrolujte a skontrolujte aj svojich domácich miláčikov.

Dodržiavaním týchto krokov môžete znížiť riziko prenosu ochorení a zabezpečiť si bezpečný a zdravý pobyt v prírode.

Odstránenie kliešťa u doktora
Shutterstock

Čo robiť, ak hlavička z kliešťa zostane v našom tele?

Ak hlavička z kliešťa zostane v tele, je dôležité postupovať opatrne a efektívne. Tu sú kroky, ktoré by ste mali zvážiť:

  1. Zabezpečte si sterilné nástroje: Ak je to možné, pripravte si sterilné pinzety alebo iné základné pomôcky na vyberanie kliešťov. Ak ich nemáte, môžete navštíviť lekárne alebo zdravotnícke zariadenie.

  2. Vyhľadajte odbornú pomoc: Najlepšie je navštíviť lekára, ak hlavička kliešťa zostane v pokožke. Odborník má potrebné vybavenie a skúsenosti, aby ju odstránil správne.

  3. Dôkladná starostlivosť o ranu: Po odstránení zvyškov kliešťa je dôležité miesto dezinfikovať. Môžete použiť antiseptikum alebo alkohol.

  4. Sledujte akékoľvek príznaky infekcie: Po odstránení kliešťa sledujte, či sa objavia akékoľvek príznaky infekcie, ako sú začervenanie, opuch alebo vytečenie hnisu. Taktiež sledujte, či sa neobjavia symptómy ako horúčka, bolesti hlavy alebo vyrážky, ktoré by mohli naznačovať prenos choroby.

  5. Informujte svojho lekára: Ak ste mali kliešťa, je dobré informovať svojho lekára o jeho prítomnosti a o všetkých príznakoch, ktoré by ste mohli zaznamenať. Lekár môže odporučiť testy na rôzne choroby prenášané kliešťami, ako zdravotné riziká a choroby ako lymská borelióza alebo kliešťová encefalitída či ďalšie infekčné ochorenia.

  6. Prevencia do budúcna a ochrana pred kliešťami: Aby ste predišli podobným situáciám, naučte sa, ako sa chrániť pred kliešťami. To zahŕňa nosenie ochranného oblečenia, používanie repelentov a kontrolu tela po pobyte v prírode.

V prípade akýchkoľvek pochybností je vždy najlepšie obrátiť sa na odborníka, aby ste mali zaručene správnu starostlivosť.

Odporúčame: TOP recepty z melóna: Tieto letné melónové pochúťky musíš vyskúšať!

 

Točiť alebo kývať?

Pomerne dlho sme odstraňovali kliešťov točením, resp. vytáčaním, no táto metóda sa ukázala ako nespoľahlivá. Nepríjemný parazit má totiž na svojom dlhom tzv. rypáčiku háčiky a nie závity, takže jeho vytáčanie nemá zmysel. Okrem toho je pri točení prítomné riziko, že v koži zostane jeho „hlavička“. Tým správnym pohybom pri odstraňovaní kliešťa je teda kývanie.

Ideálne je na vyberanie kliešťov použiť špeciálne pinzety a pomôcky na to určené, ktoré dostať kúpiť v lekárni. Ak takúto pomôcku po ruke nemáte, použiť môžete klasickú pinzetu špicatého tvaru. Skosená pinzeta by mohla kliešťa rozpučiť. Pinzetu priložte čo najbližšie ku koži, kliešťa ňou zachyťte za tvrdú základňu hlavičky a pohybujte ním kývaním. 

Okrem pohybov kývania a len jemného pootočenia na jednu a druhú stranu (kvôli uvoľneniu zatvrdnutých slín, ktoré pôsobia ako lepidlo) sa odporúča aj jemný kolmý ťah oproti koži. Po vybratí kliešťa ranku vydezinfikujte a ubezpečte sa, že ste kliešťa vybrali z kože celého. Ak by niečo z jeho ústrojenstva zostalo v koži, na mieste by sa vytvorila malá hrčka. V prípade, že ste nevybrali kliešťa celého, obráťte sa pre istotu na doktora. Vybratého kliešťa nezabudnite spláchnuť do WC.

Inšpiruj sa: Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!

Aktualizované na 03.08.2024

Aktualizovaný článok: 03.08.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Milka Damašková

Milka Damašková

27.06.2019 03:38

Mňa kliešte milujú. Už som ich mala hádam 5. Ten posledný mi bol osudný. Hoci som spravila všetky odporúčané opatrenia, aby som ho nechytila a doma som spravila kontrolu, či ho na sebe nemám, plus výmena šiat za nové, o dva dni som ho našla na sebe prisatého. To už bol na mne príliš dlho. Bola z toho borelióza, no aj s tou som mala smolu. Napriek povestnému červenému kolesu v mieste vpichu mi vyšli negatívne výsledky. A tak sa to ďalej neriešilo. Až neskôr to začalo ísť s mojím zdravím dolu vodou....Až o desať rokov, keď mi robili vyšetrenia kvôli vážnym zdravotným problémom, sa mi dostal do rúk časopis, kde jeden známy imunológ rozprával o borelióze a podotkol, že testy niekedy treba spraviť opakovane, lebo môžu vyjsť negatívne, aj keď tam choroba je. Preto som si ich dala spraviť znova a vyšli na borélie pozitívne Takže som chorobu prechodila. Samozrejme, odnieslo si to zdravie.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.06.2019 06:02

Ľudia to, žiaľ, naozaj robia zle a následky sú hrozivé!

Vaše meno:

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

27.06.2019 16:45

Ziadnou beznou pinzetou nie je mozne spolahlivo a setrne odstranit kliesta ! Treba na to jemnucky nastroj, aky vidno na ilustracnom obrazku a aspon lupu !!! Ak pinzetu, potom jedine mikro-chirurgicku, ale kto ju ma doma ?

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

30.06.2019 21:33

toľko návodov na odstránenie kliešťa som už prečítala a každý radi niečo iné.

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

13.07.2019 22:58

Teraz sa síce neodporúča vytáčanie klešťa, no mne sa ho zatiaľ pri tomto spôsobe vždy podarilo celého vytiahnuť. Ranu vydezinfikujem a pár dní sledujem. Snažíme sa kliešťom vyvarovať používaním prírodného repelentu, ktorý si varím z rozmarínu.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

15.07.2019 12:15

každý radí inak- ktorá je najspoľahlivejšia metóda?

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.07.2019 20:35

Strašne veľa som ich už odstránila točením a zatiaľ vždy zostal na vatovom tampóne

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.