Bolesť na hrudi nesignalizuje len blížiaci sa infarkt! No maj sa na pozore!

Bolesť na hrudi

Bolesť na hrudi nemusí byť hneď jasným signálom nastupujúceho infarktu. Pôvod tejto bolesti sa môže nachádzať aj niekde úplne inde. Zistite kde!

Bolesť na hrudníku a bežné príčiny bolesti na hrudi

Bolesť na hrudi je už dávno braná ako symbol blížiaceho sa infarktu, ktorý v tom najhoršom prípade môže znamenať smrť. No v dnešnej dobe, kedy existuje rad mnohých ďalších chorôb, je niekedy ťažké určiť, čo danú bolesť spôsobuje a vyvoláva. Niekedy akákoľvek bolesť môže byť len pridružená k inému zdravotnému problému, ktorý nemusí znamenať nič vážne. 

Málokto si totižto uvedomuje, že bolesť na hrudi môže byť spôsobená preťažením. Ak mávate vo zvyku prenášať ťažké veci alebo sa venujete nadmernej fyzickej aktivite, môžete pociťovať bolesť na hrudi, ktorá za normálnych okolností pominie.

Nesrdcové príčiny bolesti na hrudi

Pri bolesti na hrudi môžeme tiež hovoriť o bolesti neuromuskuloskeletárneho pôvodu či o bolesti, ktorá je spôsobená poruchou nervov alebo svalov, kostí alebo chrupaviek. Bolesť na hrudi môže vyžarovať aj od chrbtice, čo je asi najčastejšou príčinou tejto bolesti. Táto bolesť je častokrát spájaná s akútnym infarktom, avšak v porovnaní so spomínaným infarktom je bolesť na hrudi (z iných príčin) menej intenzívna.

Pozri si tiež: Prečo vymeniť šampón za ocot na vlasy? Skús a neoľutuješ!

príčiny bolesti na hrudi

Shutterstock®

Bolesť v hrudníku a príčiny bolesti v hrudníku

Ak pocítite náhlu bolesť na hrudi, tak vyhľadajte lekársku pomoc. Ak lekár vylúči infarkt, tak je pravdepodobné, že trpíte iným zdravotným problémom, ktorý k tomuto stavu mohol prispieť!

Kostochondritída 

Už ako aj samotný názov ochorenia napovedá, tak ide o bolesť spôsobenú zápalom chrupavky na hrudnom koši. Zápal sa prejavuje bolesťou predovšetkým na ľavej strane, avšak na prednej strane hrudníka. Ide o bolesť, ktorá zvyčajne ustúpi aj bez nutnosti nasadenia liečby.

Pálenie záhy a reflux 

Vracanie sa žalúdočnej kyseliny do hrudníka môže spôsobiť bolesť za hrudnou kosťou. Zvyčajne nastáva po jedle.

Zápal pľúc 

Pri zápale pľúc môžete pociťovať tlak a bolesť na hrudi, ale tiež zrýchlenie srdcového rytmu, čo sa občas zamieňa práve s infarktom. Samozrejme, pri zápale pľúc môžete mať sťažené dýchanie a rovnako pri dýchaní môžete pociťovať bolesť na hrudi.

Žalúdočný vred - bolesť žalúdka a bolesť na hrudi

Aj v dôsledku žalúdočných vredov môžete pociťovať bolesť na hrudníku. Dokonca aj bolesť žalúdka môže vyžarovať do hrudníka. V tomto prípade je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, pretože žalúdočný vred môže samovoľne prasknúť, čo môže predstavovať smrteľnú hrozbu.

Priedušková astma a/alebo chronický zápal priedušiek

Ďalšou príčinou bolesti na hrudníku je priedušková astma alebo chronický zápal priedušiek. Netreba však zabúdať ani na fakt, že bolesť môže spôsobiť aj úzkosť a strach. K bolesti v tomto prípade dochádza najmä v dôsledku nedostatku kyslíka, preto bolesť ustúpi hneď, ako sa človek upokojí a začne dýchať zhlboka. 

Neprehliadnite: Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?

čo spôsobuje bolesť na hrudi

Shutterstock®

Srdcové príčiny bolesti na hrudi

Bolesti na hrudi môžu mať rôzne príčiny a nie všetky z nich sú spojené so srdcom. Avšak srdcové príčiny sú často najzávažnejšie, a preto je dôležité venovať im osobitnú pozornosť. Medzi najčastejšie srdcové príčiny bolesti na hrudi patrí:

  1. Angína pectoris: Ide o bolesť alebo nepohodlie na hrudi, ktoré vzniká, keď srdce nedostáva dostatočné množstvo kyslíka. Môže sa prejavovať tlakom, pálením alebo bolesťou, a často sa zhoršuje pri fyzickej námahe alebo stresových situáciách.

  2. Infarkt myokardu: Infarkt nastáva, keď krvný prítok do časti srdca je zablokovaný, čo vedie k poškodeniu svalov srdca. Bolesť pri infarkte sa môže prejavovať ako intenzívny tlak, bolesť alebo pálivý pocit, a môže sa šíriť do ramien, krku, chrbta alebo čeľuste.

  3. Perikarditída: Zápal osrdcovníka, tenkej tkanivovej membrány okolo srdca, môže spôsobovať ostrú bolesť na hrudi, ktorá sa zhoršuje pri dýchaní alebo ležaní.

  4. Aortálna disekcia: Ide o závažný stav, pri ktorom sa v stene aorty (hlavnej krvnej cievy vedúcej zo srdca) vytvára trhlina, čo vedie k bolesti, ktorá môže byť veľmi intenzívna a náhle sa objaví.

  5. Kardiomyopatia: Toto je ochorenie srdcového svalu, ktoré môže spôsobovať bolesť na hrudi spolu s ďalšími symptomami, ako je ťažkosť pri dýchaní alebo únava.

Je dôležité zdôrazniť, že ak sa objavia akékoľvek príznaky bolesti na hrudi, obzvlášť ak sú sprevádzané dýchavičnosťou, potením, nevoľnosťou alebo závratmi, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Včasná diagnostika a liečba rizikových stavov môžu zachrániť život.

Ako rozoznať infarkt od „obyčajnej“ bolesti na hrudi?

Ako sme písali vyššie, tak bolesť na hrudi je častokrát zamieňaná s infarktom. Lekárom je úplne jasné, že príznaky môžu byť skutočne mylné, no netreba hneď robiť paniku. Infarkt má ďalšie pridružené symptómy, ktoré je potrebné sledovať. Infarkt sa prejavuje:

  • tlakom, bolesťou a pískaním na hrudi;
  • nepríjemným pocitom v ľavom ramene, na chrbte, v krku, či dokonca v čeľusti a žalúdku;
  • nevoľnosťou a závratmi;
  • studeným potom až zimnicou.

Ak žiaden pridružený symptóm nepozorujete, tak môže ísť o bolesť na hrudi spôsobenú nesprávnym držaním tela alebo niektorým z vyššie spomínaných ochorení. Ak aj napriek tomu chcete mať istotu, tak sa nechajte vyšetriť. Lekár pomocou jednoduchých testov preverí, či je vaše srdce v poriadku a bije tak, ako má!

Liečba bolesti na hrudi

Liečba bolesti na hrudi je dôležitou témou, ktorá si vyžaduje dôkladnú diagnostiku a zváženie rôznych príčin tejto bolesti. Bolestí na hrudi môže mať mnoho rôznych príčin, od benigných až po vážne zdravotné stavy.

Z diagnostických testov môže lekár odporučiť:

  • EKG (elektrokardiogram) na zistenie srdcovej aktivity

  • Rontgen hrudníka na kontrolu pľúc a kostrových štruktúr

  • Krvné testy na hodnotenie hladín kyslíka, enzýmov a iných dôležitých parametrov

  • Endoskopia alebo ultrazvuk na vyšetrenie tráviaceho traktu

Ak pociťujete bolesť na hrudi, je dôležité neváhať a vyhľadať lekárske vyšetrenie, aby sa určila presná príčina a adekvátna liečba. Pamätajte, že niektoré stavy, ako infarkt myokardu, vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Zdravie je najdôležitejšie, preto sa treba starať o svoje telo a vyhľadávať odbornú pomoc, ak je to potrebné.

Liečba bolesti na hrudi závisí od identifikovanej príčiny. Prístupy môžu zahŕňať napríklad aj:

  1. Farmakologická liečba - analgetiká a protizápalové lieky na zmiernenie bolesti, srdcové lieky pre pacientov so srdcovými problémami.

  2. Životný štýl - zdravá strava, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa alkoholu a tabaku môžu pomôcť pri prevencii srdcových ochorení a gastrointestinálnych problémov.

  3. Fyzioterapia - pri svalových a kostrových problémoch môže byť užitočná fyzioterapia a rehabilitačné cvičenia.

  4. Psychologická podpora - v prípade psychologických faktorov môžu pomôcť terapie alebo psychoterapia.

Zisti viac: Čo pomôže na zažratú mastnotu? Tieto tri veci máš doma aj ty!

Aktualizované na 09.09.2024

Aktualizovaný článok: 09.09.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.02.2020 07:45

Zaujímavé informácie, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

11.02.2020 23:30

No,určite by ma to vystrašilo.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.