Cestujete prvýkrát lietadlom a vašou jedinou batožinou bude tá príručná? V tom prípade budete pravdepodobne dávať obzvlášť veľký pozor na to, čo si do nej zabalíte., či už idete na krátky víkend za kamarátkou, alebo na menšiu pracovnú cestu, či spoznávacie alebo wellness dobrodružstvo. Každá z nás má zopár maličkostí, bez ktorých sa nezaobíde ani v zahraničí. Všetko ostatné si môžete v prípade nutnosti zakúpiť aj na mieste. Prípadne si to zaobstarať v menšom balení, ktoré vám vo vašej príručnej taške nezaberie tak veľa miesta. Cestovanie „na ľahko“ je stále populárnejšie aj kvôli faktu, že vás vyjde lacnejšie, než letenka spolu s klasickou batožinou. Ako by teda mala vaša taška, s ktorou nastúpite do lietadla, vyzerať?
Pozri aj: Cestovateľský tip: Modrá mešita v Istanbule, ktorá ťa určite očarí!
Aké sú rozmery príručnej batožiny?
Začnime rozmermi. Menšia panika v podobe utkvelej predstavy, že nám našu štýlovú kabelko-taško-kufrík jednoducho nevezmú do lietadla, sa z času na čas dostaví u každej z nás. Dôvodom je „diskriminačný“ fakt – rozmery našej batožiny. Pravidlá musia byť a vo vzdušnom cestovaní obzvlášť. Preto, ak si pár dní pred odletom pôjdete zháňať novú príručnú batožinu, vezmite si so sebou aj centimeter.
Štandardne by ste mali hľadať tieto rozmery: 55 x 40 x 20 (výška x šírka x hrúbka). Čo sa hmotnosti týka, každá letecká spoločnosť si stanovuje vlastné podmienky, obvykle sa však váha príručnej batožiny pohybuje do 15 kg, obvykle 8 až 10 kg. Pokiaľ si veci zbalíte do toho, čo doma nájdete, voľte radšej tašky z mäkkých materiálov. Aby ste ju v prípade potreby mohli nežne potlačiť – teda „napchať“ do úložného priestoru nad vaším sedadlom.
Čo v nej môžem mať?
Keď už si konečne vyberiete, v ktorej taške budete niesť svoje poklady, je na čase urobiť rozhodnutia – čo s vami bude môcť pocestovať a čo naopak bude musieť ostať doma. Majte na pamäti, že každá letecké spoločnosť vám dovolí zobrať si so sebou do lietadla len jeden kus príručnej batožiny. Preto vaše balenie musí byť o čosi prezieravejšie, než keď cestujete s kabelkou, kufrom a batohom k tomu.
Začnime tým, čo je povolené. Do príručnej batožiny si môžete dať toľko šatstva, koľko sa do nej len zmestí. Ak cestujete naozaj len na pár dní, voľte prakticky. Zistite si, aké počasie má byť približne v termíne vášho pobytu a zariaďte sa podľa toho.
Odporúčame prečítať: Irán - tajomná krajina princa z Perzie
Ak sa trápite nad kozmetikou, nemusíte. Zožeňte si ale priehľadné vrecúška a zapamätajte si, že maximálne množstvo tekutín je 1 liter (teda 1000 ml). Všetky fľaštičky a nádobky by mali mať objem do 100 ml. Ak natrafíte na nekompromisnú kontrolu, poputujú do koša. Nádobky uložte do priesvitného uzatvárateľného vrecúška. Medzi tekutiny musíte rátať aj vod, alebo čaj na pitie. Radí sa tu tiež aj zapaľovač, ktorý je akceptovaný v počte jeden kus na osobu.
Týchto pravidiel sú ušetrené veci, ktoré si zakúpite až potom, čo absolvujete kontrolu – v tzv. duty free obchode. Na palubu lietadla si so sebou môžete zobrať aj lieky, ale iba tie, ktoré sú naozaj nutné, môžu mať väčší obsah, resp. objem ako 100 ml. Týka sa to aj inhalátorov či tekutých výživových doplnkov. Na lieky je pre istotu vhodné mať so sebou predpis od lekára, ideálne aj v angličtine.
Ktoré veci sú zakázané?
Čo do príručnej batožiny nepatrí? Všetko, čo by mohlo byť považované za nebezpečné či ohrozujúce. Zabudnite na akékoľvek ostré predmety (áno, patrí tu aj manikúra, pilník či žiletka). Nesmiete prevážať ani pyrotechniku či všetko, čo hoci len zďaleka pripomína zbraň – áno, aj tá hračkárska sa počíta.
Ak si nebudete napriek našim radám stále isté, kliknite si na web letiska, z ktorého poletíte, prípadne potrebné informácie nájdete aj na stránke konkrétnej leteckej spoločnosti.
Odporúčame prečítať: Navštívte ľadový hotel vo Švédsku