Príručná batožina – čo môže obsahovať?

Cestujete prvýkrát lietadlom a vašou jedinou batožinou bude tá príručná? V tom prípade budete pravdepodobne dávať obzvlášť veľký pozor na to, čo si do nej zabalíte., či už idete na krátky víkend za kamarátkou, alebo na menšiu pracovnú cestu, či spoznávacie alebo wellness dobrodružstvo. Každá z nás má zopár maličkostí, bez ktorých sa nezaobíde ani v zahraničí. Všetko ostatné si môžete v prípade nutnosti zakúpiť aj na mieste. Prípadne si to zaobstarať v menšom balení, ktoré vám vo vašej príručnej taške nezaberie tak veľa miesta. Cestovanie „na ľahko“ je stále populárnejšie aj kvôli faktu, že vás vyjde lacnejšie, než letenka spolu s klasickou batožinou. Ako by teda mala vaša taška, s ktorou nastúpite do lietadla, vyzerať?

Pozri aj: Cestovateľský tip: Modrá mešita v Istanbule, ktorá ťa určite očarí!

rozmery príručnej batožiny

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú rozmery príručnej batožiny?

Začnime rozmermi. Menšia panika v podobe utkvelej predstavy, že nám našu štýlovú kabelko-taško-kufrík jednoducho nevezmú do lietadla, sa z času na čas dostaví u každej z nás. Dôvodom je „diskriminačný“ fakt – rozmery našej batožiny. Pravidlá musia byť a vo vzdušnom cestovaní obzvlášť. Preto, ak si pár dní pred odletom pôjdete zháňať novú príručnú batožinu, vezmite si so sebou aj centimeter.

Štandardne by ste mali hľadať tieto rozmery: 55 x 40 x 20 (výška x šírka x hrúbka). Čo sa hmotnosti týka, každá letecká spoločnosť si stanovuje vlastné podmienky, obvykle sa však váha príručnej batožiny pohybuje do 15 kg, obvykle 8 až 10 kg. Pokiaľ si veci zbalíte do toho, čo doma nájdete, voľte radšej tašky z mäkkých materiálov. Aby ste ju v prípade potreby mohli nežne potlačiť – teda „napchať“ do úložného priestoru nad vaším sedadlom.

balenie kufrov

Zdroj: Shutterstock®

Čo v nej môžem mať?

Keď už si konečne vyberiete, v ktorej taške budete niesť svoje poklady, je na čase urobiť rozhodnutia – čo s vami bude môcť pocestovať a čo naopak bude musieť ostať doma. Majte na pamäti, že každá letecké spoločnosť vám dovolí zobrať si so sebou do lietadla len jeden kus príručnej batožiny. Preto vaše balenie musí byť o čosi prezieravejšie, než keď cestujete s kabelkou, kufrom a batohom k tomu.

Začnime tým, čo je povolené. Do príručnej batožiny si môžete dať toľko šatstva, koľko sa do nej len zmestí. Ak cestujete naozaj len na pár dní, voľte prakticky. Zistite si, aké počasie má byť približne v termíne vášho pobytu a zariaďte sa podľa toho. 

Odporúčame prečítať: Irán - tajomná krajina princa z Perzie

nakupovanie na letisku

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa trápite nad kozmetikou, nemusíte. Zožeňte si ale priehľadné vrecúška a zapamätajte si, že maximálne množstvo tekutín je 1 liter (teda 1000 ml). Všetky fľaštičky a nádobky by mali mať objem do 100 ml. Ak natrafíte na nekompromisnú kontrolu, poputujú do koša. Nádobky uložte do priesvitného uzatvárateľného vrecúška. Medzi tekutiny musíte rátať aj vod, alebo čaj na pitie. Radí sa tu tiež aj zapaľovač, ktorý je akceptovaný v počte jeden kus na osobu.

Týchto pravidiel sú ušetrené veci, ktoré si zakúpite až potom, čo absolvujete kontrolu – v tzv. duty free obchode. Na palubu lietadla si so sebou môžete zobrať aj lieky, ale iba tie, ktoré sú naozaj nutné, môžu mať väčší obsah, resp. objem ako 100 ml. Týka sa to aj inhalátorov či tekutých výživových doplnkov. Na lieky je pre istotu vhodné mať so sebou predpis od lekára, ideálne aj v angličtine.

tekutiny na letisku

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré veci sú zakázané?

Čo do príručnej batožiny nepatrí? Všetko, čo by mohlo byť považované za nebezpečné či ohrozujúce. Zabudnite na akékoľvek ostré predmety (áno, patrí tu aj manikúra, pilník či žiletka). Nesmiete prevážať ani pyrotechniku či všetko, čo hoci len zďaleka pripomína zbraň – áno, aj tá hračkárska sa počíta.

Ak si nebudete napriek našim radám stále isté, kliknite si na web letiska, z ktorého poletíte, prípadne potrebné informácie nájdete aj na stránke konkrétnej leteckej spoločnosti.

Odporúčame prečítať: Navštívte ľadový hotel vo Švédsku

5 komentárov
Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

05.02.2015 09:58

Ak si nechcete kupovať predraženú balenú vodu na letisku a dlhšie cestujete je vhodné nechať si v príručnej batožine prázdnu plastovú fľašu. Tú vám nevyhodia pri kontrole a na väčšine letísk je voda pitná a kedykoľvek si ju takto môžete doplniť :)

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

05.02.2015 15:29

ešte som neletela ale určite by som si naštudovala že čo môžem a čo nie mať v batožine.

Vaše meno:

Dáša Zrníková

Dáša Zrníková

05.02.2015 18:51

určite sa oplatí kúpiť si mini balenia napr. denný a nočný krém,,,čo sa týka sprchového gélu a šampónu na vlasy tie sa už bežne nachádzajú vo všetkých hoteloch takže sa dá ísť aj bez nich.
chcem upozorniť že to platí aj napr. pre telové krémy v tube...počíta sa to všetko za tekutiny

Vaše meno:

Iveta Sýkorová

Iveta Sýkorová

14.02.2015 16:04

Pred každým letom si naozaj treba dôkladne naštudovať povolené a zakázané veci v príručnej batožine, aby sme sa vyhli zbytočným problémom na letisku!

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 15:22

Lietadlom som ešte neletela, takže neviem posúdiť. Chodím na dovolenky autobusom alebo autom, teda si môžem vziať koľko toho chcem, čiže kufor ktorý ledva unesiem :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE