Dovolenka v Pekingu? Prečo nie! Už v minulom článku sme vám predstavili najkrajšie miesta, ktoré určite musíte v hlavnom meste Číny vidieť. Tentoraz sa však na Peking pozrieme z iného uhla pohľadu.
Pred cestou do Číny treba dať predsudky bokom a zžiť sa s ich životnou filozofiou - problémy sa riešia, keď vzniknú, netreba sa na ne špeciálne pripravovať. Majte na pamäti, že vaša dovolenka bude vo veľkomeste. Dobrodružstvo v tomto meste začína už pri doprave. Veľkosť mesta obmedzuje cestovanie linkou č.11 – čo je čínsky slangový výraz pre chodenie po vlastných (aspoň čo sa týka priamo centra). Samozrejme, aj tu nájdete taxíky a inú dopravu.
Taxíky sú v porovnaní s európskymi cenami stále lacné, no metro je doslova za babku. Pred každým vstupom do metra z bezpečnostných dôvodov zamestnanci zröntgenujú vaše tašky a na obrovských staniciach vás non-stop prúdiaci dav nasmeruje k metru, ktoré je aj pre cudzincov jednoduché na orientáciu.
Odporúčame prečítať: Peking ako megamesto obrovských protikladov
Dovolenka v Pekingu - oplatí sa zjednávať
Oklamať, či neoklamať cudzincov? Každý obchodník bude s určitosťou skúšať predať svoj tovar cudzincovi za vyššiu cenu, než by predal svojim. Hoci to niekedy vyzerá tak, že sa budete handrkovať o fazuľky, zjednávať ceny môže byť aj veľká zábava. Ak nakupujete mimo turistických centier (okolo 4. až 5. okruhu), alebo sa pokúšate rozprávať lámavou čínštinou, získate si rešpekt a ešte aj nižšie ceny ako pre domácich. Čínska kultúra sa zakladá na dôvere a čo sa (niekedy aj po zdĺhavom jednaní) povie, platí.
Čo sa týka jedla, tak na klasickom trhovisku sa pod jednou strechou nájdu okrem bežnej zeleniny a ovocia aj živé ryby a kurčatá, práve vyrobené rezance a všelijaké prísady do čínskych jedál. V mnohých pouličných reštauráciách zvyčajne ani neexistuje možnosť sadnúť si, nakoľko sú od rána plné. V uliciach v čase raňajok sa najčastejšie ponúka Jian Bing - čínska jemne pikantná palacinka plnená kapustou a posypaná sezamom. Netreba zabudnúť ani na miestne špeciality ako Pekinská kačka (Beijing kaoya), alebo mongolský horúci hrniec.
Odporúčame prečítať: Republika Trinidadu a Tobaga - vitajte v Karibiku
Peking - kde si nájdem ubytovanie?
V Pekingu sa dá bývať v rôznych štvrtiach:
- v medzinárodných s množstvom hotelov, kde sú na cudzincov zvyknutí
- v oblastiach s pamiatkami, kde je síce pekné, že bývate neďaleko Zakázaného mesta, ale vaša izbička sa pravdepodobne rozpadáva a toaleta je spoločná pre celú ulicu
- v oblastiach ambád, kde to síce stále žije, ale je tam tak multikultúrne, že aj zabudnete, že ste v Číne a nie v čínskej štvrti v Londýne
- alebo v čisto čínskych sídliskách na okraji mesta, kde do piatich minút máte trh
V poslednom období sa situácia v Pekingu s cenovo prístupným ubytovaním zlepšila. Ak plánujete bývať v hoteli, tak okrem najlacnejších miest je dobré o cenách jednať, vyvesené ceny sú často len orientačné, takmer nik ich neplatí. Zľavy sa dajú získať rezerváciou niekoľko dní vopred, alebo aj na internete.
Odporúčame tiež: Maroko - ideálne pre rodinnú či romantickú dovolenku
Peking je mesto, ktoré nikdy nespí. Súčasne ponúka oveľa viac ako karaoke, alebo nudné hotelové bary, ktoré nájdete v ostatných čínskych mestách.
Oficiálny program kultúrnych podujatí v meste nájdete v novinách China Daily. Existuje však ešte jeden program menej oficiálnych podujatí ako pouličné happeningy alebo koncerty v baroch, takéto informácie nájdete v magazíne That's Beijing dostupnom v baroch a reštauráciách, kde sa schádzajú cudzinci.
Odporúčame prečítať: Guatemala - pre turistov stále neznáma krajina I.časť