Otvorením nového kongresového hotela Alexander**** v piatok 22. januára 2016 sa zvýšila súčasná lôžková kapacita Bardejovských kúpeľov o 150 postelí a pribudlo aj 20 nových pracovných miest. Bardejovské kúpele tak v súčasnosti disponujú celkovo 1057 lôžkami a priemerná zamestnanosť v tomto roku by mala dosiahnuť 290 osôb. Nový hotel vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál za približne 6,6 mil. EUR. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
Bardejovské kúpele pokračujú v rozsiahlych investíciách, ktoré ich kvalitatívne posúvajú k špičkovým kúpeľným a hotelovým zariadeniam na Slovensku. "Najnovšie sme otvorili štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý je podľa nám dostupných údajov, na východ od Vysokých Tatier najväčším kongresovým hotelom v Prešovskom kraji. Jeho kapacita je až 300 kongresových miest v 3 variabilných riešeniach. Technické vybavenie pre kongresy je na najmodernejšej úrovni. Hotel má aj vlastné wellness centrum a fitnes a je prepojený spojovacou chodbou s hotelom Ozón, kde sú k dispozícii wellness služby väčšieho rozsahu. Prestavba bývalého hotela Minerál trvala 13 mesiacov," doplnila T. Šatanková.
Odporúčame prečítať: Kúpele Luhačovice opäť úspešné na Veľkej cene cestovného ruchu
Dodala, že nové meno dostal hotel výberom z bohatej ponuky historických osobností, ktoré kúpele navštívili. V posledných rokoch, ale aj v minulosti, boli obľúbeným cieľom ruských a rusky hovoriacich návštevníkov a preto voľba padla na ruského cára Alexandra I. Hotel Alexander by však mal osloviť nielen rusky hovoriacu klientelu, ale všetkých klientov, predovšetkým z radov samoplatcov.
,,Ruský cár Alexander I. navštívil Bardejovské kúpele v roku 1821. Zastavil sa tu cestou z mierového kongresu po napoleonských vojnách, ktorý sa konal v Ľubľane. Ochutnal vodu z Lekárskeho prameňa a zachoval sa aj pohár, z ktorého pil. Cár sa zúčastnil aj na skvelom bankete a údajne sa na ňom tak dobre cítil, že spontánne zvolal: ,,Tu žiť a zomrieť“. Bardejovské kúpele už majú hotel nazvaný podľa historickej osobnosti. Je to Alžbeta (kedysi Deák), kde bola v roku 1895 ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka Františka Jozefa I. Tá má v kúpeľoch aj sochu, ktorá sa vyníma v kúpeľnom parku pred rovnomenným hotelom. Práve v hoteli Alžbeta by sa mala začať už o niekoľko dní kompletná rekonštrukcia, pričom sa jeho kapacita zvýši o 26 postelí z dôvodu rekonštrukcie podkrovia," vysvetlila T. Šatanková.
Odporúčame prečítať: Naučte deti správne lyžovať pod vedením inštruktorov na Orave
Dodala, že rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla. Čiastočne zrekonštruovaná je aj najkrajšia budova v kúpeľoch - secesný hotel Astória.
Za posledných 5 rokov investovali Bardejovské kúpele do rekonštrukcií ubytovacích zariadení a prístrojovej techniky niekoľko mil. EUR. V roku 2014 kompletne zrekonštruovali Balneoterapiu a vstupnú halu s barom v Kúpeľnom dome. V roku 2013 otvorili wellness centrum v Hoteli Ozón, s vonkajšími opaľovacími terasami a vodnými atrakciami, ktoré patrí k najmodernejším na Slovensku. Pribudla aj krytá tenisová hala. Rozšírila sa tak ponuka doplnkových služieb, ktoré klientom kúpeľov zatraktívňujú a spríjemňujú pobyt.
Odporúčame prečítať: Pri pobyte v Bohemia-lázních v Karlových Varoch spomínajte na Karla IV
Bardejovské kúpele sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Kúpele si vychutnávali rôzne ,,pomazané“ hlavy. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského. Bardejovské kúpele tiež patria k najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok k trom najväčším slovenským kúpeľom.