Mať dokonale upravené nechty by malo byť samozrejmosťou každej ženy bez ohľadu na vek alebo sociálne postavenie. Nemusíte ohurovať svoje okolie farebnými výtvormi od výmyslu sveta, ktoré vám vyčarí na nechtoch profesionálna manikérka. Lakovanie nechtov zvládnete poľahky aj v pohodlí vášho domova.
A že sa vám nechce strácať čas lakovaním, keď výsledkom vášho úsilia je už na druhý deň odlúpnutý lak? No, zrejme robíte niečo zle. Ak dodržíte rady z dnešného článku, dokonalé nechty vám môžu vydržať aj týždeň.
Tipy, ako na bezchybné lakovanie nechtov:
1. Odstráňte zvyšky laku z nechtov
Na dôslednom odstránení zvyškov starého laku na nechty si dajte naozaj záležať. Starší lak má tendenciu odlupovať sa a ak ho neodstránite vy samé, urobí to sám a so sebou vezme aj vrstvu laku nového. Okrem toho, na nechtoch sú zvyšky starého laku viditeľné – preto neodlakované nechty prelakujte len v naozaj výnimočných prípadoch núdze.
Shutterstock®2. Príprava nechtov na lakovanie
Vrstva laku drží najlepšie na hladkých nechtoch. Preto by ste mali každé lakovanie začínať s peelingom, drievkom na zatláčanie nechtovej kožtičky a pilníkom. Ako na to?
Odlakované nechty spolu s celými rukami dôkladne vypeelingujte. Na trhu zoženiete špeciálne peelingy na ruky a nechty, ale pokojne môžete využiť aj bežný pleťový alebo telový peeling. Ako ďalší krok naneste olejček (pokojne vo forme kúpeľa) alebo prípravok na nechtovú kožtičku, nechajte chvíľu pôsobiť a pozatláčajte drievkom.
Ak potrebujete nechty skrátiť, použite pilník. Pilníkujte vždy len v jednom smere – najmä v prípade, že máte sklony k štiepeniu nechtov. Po pilníkovaní nechty dokonale vyhlaďte po celej ploche a nezabudnite ani na spodnú stranu nechtu. Ak je to možné, počkajte s lakovaním aspoň pár hodín. Čo ste zanedbali pri pilníkovaní, to sa vyhladí aj samé, chce to ale chvíľku času.
3. Nechty odmastite
Lak drží oveľa lepšie na dôkladne odmastených nechtoch. Pred samotným lakovaním si preto umyte ruky mydlom a čisté nechty prebehnite papierovým obrúskom s troškou odlakovača. Pozor! Ak použijete vatový tampónik, skontrolujte si nechty, či vám na nich neostali zvyšky vláken z tampónika!
Shutterstock®4. Použite podkladový lak a top coat
Do kvalitného bezfarebného podkladového a vrchného laku (toap coatu) sa rozhodne oplatí zainvestovať! Nemusíte používať dva bezfarebné laky – ak nájdete naozaj kvalitný, vystačíte si aj s jedným. Zabezpečí, že sa vaše nechty pod vrstvou farebného laku nezafarbia do žlta a že nalakované nechty vydržia dlhšie v perfektnom stave.
5. Vyberte dobrý lak na nechty
Kvalita laku na nechty hrá kľúčovú úlohu pri jeho výdrži. Lacné laky môžu obsahovať menej kvalitné pigmenty a slabšie zloženie, ktoré spôsobuje rýchlejšie olupovanie alebo nerovnomerné nanášanie. Pri výbere laku siahnite po značkách, ktoré ponúkajú dlhú výdrž, vysokú pigmentáciu a šetrné zloženie bez škodlivých látok, ako sú formaldehyd, toluén alebo DBP.
Ak hľadáte dlhotrvajúcu manikúru, môžete vyskúšať laky s gélovým efektom, ktoré majú hustejšiu konzistenciu a vytvárajú pevnejšiu vrstvu. Rýchloschnúce laky sú ideálne pre tých, ktorí nemajú čas čakať na dlhé schnutie. Nezabudnite tiež na široký štetček, ktorý uľahčí nanášanie a zabezpečí rovnomerné pokrytie nechtov.
Investícia do kvalitného laku sa oplatí – vaša manikúra bude nielen krajšia, ale aj odolnejšia voči poškodeniu.
6. Precízne nalakujte nechty
Lakovanie začnite vrstvou bezfarebného laku. Na zaschnutie obvykle dlho čakať nemusíte, preto hneď po nalakovaní všetkých nechtov pokračujte 2 vrstvami laku farebného. Na záver pridajte ešte jednu vrstvu bezfarebného laku, ktorá zabezpečí ochranu vrstvy farebnej.
Shutterstock®Ako predísť vzniku bubliniek v laku?
Vznik bubliniek v laku môže byť spôsobený viacerými faktormi, ako je príliš silné pretrepanie fľaštičky pred lakovaním, nanášanie hrubých vrstiev laku alebo lakovanie na mastné nechty. Aby ste sa im vyhli, pred aplikáciou nechajte lak chvíľu postáť namiesto trasenia – ak ho chcete premiešať, jemne ho prevracajte v dlaniach.
Lak nanášajte v tenkých vrstvách, pričom každá by mala dobre zaschnúť pred nanesením ďalšej. Tiež sa vyhnite lakovaniu vo vlhkom alebo príliš teplom prostredí, pretože to môže ovplyvniť rovnomerné schnutie laku a vytvorenie bubliniek.
Ako urýchliť schnutie laku?
Ak chcete, aby lak zaschol rýchlejšie, skúste ponoriť nalakované nechty do studenej vody na 1–2 minúty – chlad pomôže spevniť vrstvu laku. Ďalšou možnosťou je použitie rýchloschnúcich sprejov alebo kvapiek, ktoré urýchľujú proces tvrdnutia.
Ak nemáte po ruke špeciálne produkty, môžete si pomôcť fénom nastaveným na studený vzduch – horúci vzduch môže lak skôr poškodiť. Tiež sa uistite, že lak nanášate v tenkých vrstvách, pretože hrubá vrstva schne oveľa dlhšie a je náchylnejšia na poškodenie.
Zopár rád na záver
Po dôkladnom zaschnutí nechtov môžete ich okolie nakrémovať – postačí obyčajný krém na ruky. Ak ste pri lakovaní štetčekom pomaľovali aj kožu v okolí nechtov, ľahšie sa po zaschnutí zlúpne. Okrem toho, pokožke okolo nechtov doprajete dávku hydratácie a ochrany, ktorú po odlakovaní a lakovaní rozhodne potrebuje.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik
Aktualizovaný článok: 19.02.2025