Jedinou možnosťou v aktuálnej dobe je vyjsť na prechádzku do lesa. Je to jediná možnosť, ako stráviť trochu času na vzduchu. No vezmime to aj z tej pozitívnej stránky, príroda nás dokáže nabiť pozitívnou energiou a zároveň má blahodarný vplyv na celý náš organizmus.
Avšak s príchodom jari sa začínajú čoraz viac objavovať aj kliešte, ktoré prenášajú množstvo ochorení. Najznámejšími sú kliešťová encefalitída, lymská borelióza, bartonelóza, ehrlichióza a pod.
Síce sú malé a častokrát ich ani nespozorujeme, môžu spôsobiť množstvo zdravotných problémov a dokonca človeka ohroziť aj na živote. Bohužiaľ, kliešte sú nositeľmi vírusov a baktérií, ktoré spôsobujú množstvo zdravotných komplikácií.
Preto, ak sa najbližšie rozhodnete zájsť do lesa na zdravotnú prechádzku, tak sa nezabudnite nastriekať repelentom, ktorý si môžete aj sami vyrobiť.
Odporúčame: TOP bylinky pre zdravé dýchacie cesty: Tieto si dopestuješ i doma!
Ako si vyrobiť repelent proti kliešťom?
Existuje niekoľko spôsobov, ako sa chrániť pred kliešťami. V prvom rade môžete siahnuť po repelentoch, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch. Vyskúšať tiež môžete domáce repelenty, ktoré sú o niečo voňavejšie, no rovnako účinné. Základom domáceho repelentu sú bylinky a esenciálne oleje, respektíve silice, ktoré kliešťa odpudzujú.
Na domáci repelent proti kliešťom budete potrebovať:
- rozmarín,
- vodu,
- éterické oleje.
V 3 dcl vody povarte 2 vetvičky rozmarínu. Pripravený rozmarínový výluh nechajte vychladnúť a následne doň pridajte éterický olej podľa toho, ktorý vám je najvoňavejší.
Najúčinnejšie sú prírodné silice ako je fenikel, muškátový orech alebo aníz, ktoré majú najvyšší repelentný účinok. Vodný je tiež eukalyptový esenciálny olej, mätový či levanduľový. Na 100 ml roztoku pridajte približne 10 kvapiek vybranej silice. Takto pripravený repelent je najlepšie skladovať v chladničke v nádobe s rozprašovačom.
Citrusový repelent
- citrusové ovocie (mandarínky, limetky, pomaranče, grapefruity,...)
- voda
Vybrané ovocie nakrájajte a vložte do hrnca s vodou. Priveďte k varu a na miernom ohni varte približne hodinu. Hotový repelent nechajte vychladnúť a prelejte do nádobky s rozprašovačom alebo natierajte na pokožku pred pobytom vonku.
Pred každou vychádzkou do lesa alebo do prírody si tento repelent nastriekajte na oblečenie aj na telo. Samozrejme, najlepšie bude, ak si nebudete sadať do trávnatých porastov, aby ste sa vyhli prípadnému prisatiu kliešťov do vašej pokožky.
Repelent využite aj inak
Síce ide primárne o repelent proti kliešťom, môžete ho využiť aj inak. Skvelo poslúži ako osviežovač vzduchu alebo osviežovač do topánok. Ideálny aj proti všiam či dokonca ako repelent proti komárom.
Tento repelent tiež pôsobí aj proti vysokému tlaku. Rozmarín má osviežujúce účinky, preto ho stačí nastriekať na zápästie alebo na krk a nechať pôsobiť. Rozmarín má tiež upokojujúce účinky, takže pôsobí relaxačne.
DIY domáci repelent proti kliešťom, komárom a inému hmyzu
Aktualizovaný článok: 6.5.2023