Odstraňovanie chĺpkov takmer na celom tele nie je v dnešnej dobe už ničím výnimočným.
Milé dámy, viete si však predstaviť, že si okrem nôh či podpazušia budete holiť i tvár? Pre niektoré ženy je táto technika nepredstaviteľná, iné tomuto trendu naprieč celým svetom podľahli.
Holenie ženskej tváre, nazývané často aj dermaplaning, pritom nie je novinkou, túto procedúru podstupovali už v minulosti viaceré zvučné mená. Ak sa chcete o tejto netradičnej metóde dozvedieť viac, čítajte ďalej.
Holenie tváre žien je v Ázii bežné
Mohlo by sa zdať, že holenie ženskej tváre patrí medzi akési výstrelky modernej doby, no opak je pravdou. História tejto procedúry siaha hlbšie do minulosti. Veľkou zástankyňou holenia tváre bola sama Kleopatra, a tiež slávne herečky ako Elizabeth Taylor či Marilyn Monroe. V dnešnej dobe je táto technika veľmi rozšírená v Ázii, hlavne v Japonsku, skadiaľ sa ďalej šíri do celého sveta.
V tejto oblasti je zbavovanie sa jemných chĺpkov pleti pomocou žiletky úplne bežnou praxou. Holenie ženskej tváre sa udomácnilo napríklad aj u mnohých vizážistiek či make-up artistiek. Tie si nevedia túto techniku vynachváliť, pretože sa podľa nich s pleťou, ktorá je zbavená i najjemnejších chĺpkov, lepšie pracuje.
V súčasnosti však holenie tváre preniklo i medzi bežné ženy, a to pravdepodobne vďaka sociálnym sieťam. Nájsť videonávod, ako si oholiť tvár, totiž už nie je žiadny problém. Procedúru dokonca schvaľujú i mnohí svetoví dermatológovia. Hovoria o viacerých pozitívach, ktoré takéto holenie prináša.
Pozri aj: Zapletané obočie: Bláznivé trendy neustále pribúdajú!
Aké sú výhody holenia tváre u žien?
Aké pozitíva holenia ženskej tváre môžeme spomenúť? V prvom rade ide o to, že holením sa pleť zbavuje najvrchnejšej vrstvy pokožky. Dermatológovia tvrdia, že takáto starostlivosť dokáže lepšie zmierniť príznaky starnutia ako drahá kozmetika. Práve holenie je údajne dôvodom, prečo mnohí muži vo vyššom veku vyzerajú mladšie ako ženy.
Holenie tváre má totiž vyhladzujúce účinky. Pri tejto procedúre sa účinnejšie stimuluje tvorba kolagénu, čo vplýva na tvorbu vrások. Po oholení pleti má žena pocit, akoby si práve urobila peeling. Niektoré ženy si holia predovšetkým líca, iné aj celú tvár. Ďalšie sa zasa zbavujú i malých vyrastajúcich vláskov v oblasti čela.
Pokožka tváre je týmto spôsobom zbavená odumretých buniek a je belšia, jasnejšia a sviežejšia. Okrem mladistvejšieho vzhľadu má holenie tváre i ďalšie kladné stránky. Mnohé vizážistky či svetovo známe beauty blogerky si túto napohľad šialenú techniku obľúbili preto, lebo to uľahčuje prácu s mejkapom.
Prípravky dekoratívnej kozmetiky sa na oholenú a vyhladenú pleť nanášajú oveľa jednoduchšie. Mejkap sa na pokožku dokonale usadí a celkové líčenie vyzerá viac profesionálne a oveľa dlhšie vydrží.
Pozri aj: Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
Nevýhody holenia tváre u žien
Každá minca má dve strany, a to platí i v tomto prípade. Vždy je potrebné poznať nielen pozitíva, ale i negatíva. Skutočnou nevýhodou holenia ženskej tváre je fakt, že nad touto procedúrou strávite pomerne veľa času. Ak totiž s holením pleti začnete, budete to musieť vykonávať často a pravidelne. Chĺpky po holení žiletkou síce nerastú rýchlejšie, ale pokiaľ ich odstraňujete touto metódou, jednoducho rastú rýchlo.
Ďalším negatívom je možnosť podráždenia, a to hlavne v prípade citlivej pleti. Preto je nutné si dobre rozmyslieť, aké prípravky a pomôcky pri holení použijete. Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na riziko poranenia. V prípade holenia jemnej ženskej pleti si musíte dať ešte väčší pozor ako napríklad pri holení nôh.
Spôsobí holenie tváre u žien zhrubnutie jemných chĺpkov?
Mnoho ľudí by túto techniku odsúdilo hlavne kvôli mýtu, že po oholení rastú tvrdšie a tmavšie chĺpky. To sa však nikdy nepotvrdilo, pričom sa uskutočnili viaceré štúdie. Odrezanie chĺpkov na pokožke totiž nemá žiadny vplyv na ich folikuly a rovnako sa nemení ani ich štruktúra.
Chĺpky sa môžu zdať pevnejšie, čo je spôsobené tým, že samotný chlp je smerom k špičke o niečo tenší. Holením sa však táto špička odstráni. Keď teda začne nový chlp vyčnievať na pokožke, môže mať človek pocit, že je silnejší.
Odporúčame: Biele zuby na dosah: Vyskúšaj jednoduché triky pre krajší úsmev
Ako na holenie jemných chĺpkov na ženskej tvári?
V prvom rade je potrebné povedať, že táto technika je vhodná hlavne na odstránenie jemných, akoby broskyňových, chĺpkov pleti. Ak vás trápi tmavšie a tvrdšie ochlpenie, napríklad v okolí brady, lepšie bude zvoliť inú metódu.
V prípade, že sa rozhodnete túto procedúru vyskúšať, máte niekoľko možností. Mnohé ženy sú zástankyňami skôr suchého holenia za pomoci malej špeciálnej žiletky. V drogérii ju môžete nájsť ako žiletku či britvu na obočie. Druhá skupina žien zasa neváha použiť klasickú žiletku a penu na holenie pre citlivú pleť.
Postup holenie tváre u žien:
- Ešte než začnete si však nezabudnite tvár dostatočne umyť, použiť môžete pokojne i toner.
- Pri holení tváre by ste následne mali postupovať v smere rastu chĺpkov.
- Podľa dermatológov je takéto odstraňovanie ženských chĺpkov vhodné vykonávať počas horúcej sprchy. Horúca voda a para totiž napomáhajú otvárať póry a zjemňovať chĺpky. Celá procedúra bude teda ešte ľahšia.
- Po skončení doprajte pleti dostatočnú starostlivosť. Vyčistenie a hydratačný krém by mali byť samozrejmosťou.
- Ak si nebudete vedieť rady, nezúfajte. Ako sme už vyššie spomínali, celý internet je plný videí, v ktorom vám ženy túto techniku predstavia a ukážu.
Ako funguje holenie tváre u žien si môžete pozrieť aj tu:
Aktualizované na 03. 10. 2023