Ako ovládať svoje sny? Zisti, čo je lucidné snívanie!

Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa ráno prebudili s príjemným úsmevom na tvári a pokúsili sa ešte zatvoriť oči a dosnívať pekný sen? Alebo vás naopak potrápila nočná mora, a vy nie a nie sa prebudiť, či ovplyvniť jej dej?

Ak si želáte ovládať svoje sny vedzte, že to nie je len utópia. Ovplyvňovať to kde sa v sne nachádzate, o kom sa vám bude snívať, a čo sa v sne bude diať, môže byť len a len vo vašej réžii. Chce to len trošku praxe a hlavne chcenia. Tipy ako sa naučiť ovládať svoje sny vám ponúkneme my.

Odporúčame prečítať: Letné spodné prádlo, ktorému neodoláte

lucidné snívanie

Zdroj: Shutterstock®

Lucidné snívanie

Snívanie, ktoré si uvedomujete a ktoré taktiež ovládate sa nazýva lucidné snívanie. Podľa niektorých vedcov zaň môže taká „potvorka" dorzolaterálny prefrontálny kortex. Je to časť mozgu, ktorá zohráva dôležitú úlohu v našom uvažovaní. Počas spánkovej fázy, teda snívania, býva ale vypnutý a v podstate nepoužívaný. Ak sa vám ho však podarí vedome zapojiť, môžete sa odrazu stať režisérkou vlastných snov.

Pozri aj: Lahodná lososová nátierka pre každého labužníka

sen

Zdroj: Shutterstock®

Pokiaľ patríte k tým osobám, ktoré častokrát mávajú problém sen si vôbec vybaviť, vaša cesta za ich ovládaním bude o čosi ťažšia, než cesta tých, ktorí si aspoň zbežne pamätajú, čo sa im po nociach sníva. Na také to pravé lucidné snívanie, by ste totiž mali byť vybavení schopnosťou svoje sny si zapamätať. Aj to sa však dá istým spôsobom natrénovať. Stačí si viesť pravidelne svoj snový denník.

Tým, že si už samotné podvedomie nastavíte tak, aby sa sústreďovalo ma svoj „snový život", postupne aj vďaka trpezlivosti, sa vám začnú vybavovať stále viac a častejšie útržky z vašich snov. Aj keď to možno nepôjde ihneď, snové indície sa vám prevtelia do reálneho života, a tak sa poľahky môže stať, že po ceste do práce, či školy zbadáte túlavú mačku, a tá vám pripomenie, že vo svojom dnešnom sne, bolo veľa mačiek, prípadne vám vybaví úplne inú asociáciu. Inak pri tomto je tiež veľmi zaujímavé sledovať, ako funguje vaše podvedomie, ako si zvykne dávať veci do súvislostí, a akú si vytvára vďaka tomu symboliku.

vedomé snívanie

Zdroj: Shutterstock®

Na to, aby ste sa prebudili vo svojom sne, existujú viaceré metódy:

DILD (Dream Initiated Lucid Dream) – ide o snom započaté lucidné snívanie. Teda, keď si v sne uvedomíte, že je to len sen, a že si ho momentálne plne uvedomujete, môžete sa pustiť pomaly ale isto do jeho réžie. Uvedomovať si sny sa môžete naučiť aj zvýšenou pozornosťou. Na sen by vás mala upozorniť akákoľvek anomália, niečo netradičné, až zvláštne. Často sa napríklad mnohým ľuďom sníva, že lietajú. Nie v lietadle, ani v balóne, ale normálne ako vtáci. Ak je sen dostatočne živý, a vy náhodou trpíte aj akýmsi strachom z výšok, či máte jednoducho normálny pud sebazáchovy, hlavou vám blysne, že keďže ste skočili z balkóna, rozprestreli ruky a lietate, že je asi hlboká noc a vy snívate. Presne na takéto situácie sa podvedome pred spaním nastavte, vybavujte si ich a keď aj nastanú, nebojte sa chopiť šance a režisérskej stoličky.

WILD (Wake Initiated Lucid Dream) – ide o metódu číslo dva, ktorá sa naopak sústreďuje na lucidné snívanie už pri plnom vedomí. Vyžaduje si obrovskú dávku koncentrácie, veľa praxe a kreativity, no nenechajte sa odradiť. Táto metóda sa neodporúča, ak má ísť o váš prvý lucidný sen v živote. Zbytočne by ste sa natrápili a s veľkou pravdepodobnosťou by vám snívanie podľa vašich predstáv nenastalo. Táto technika je teda vhodná skôr pre pokročilejších v lucidnom snívaní. V jednoduchosti ide o snahu byť pri vedomí v momente zaspávania.

WBTB  (Wake Back To Bed) – trošku drastickejšia metóda, ale funguje. Nechajte sa uprostred noci zobudiť, pokojne aj budíkom (najideálnejšie, ale samovoľne, napríklad tým, že vás prebudí smäd, či potreba navštíviť toaletu), ak vystihnete moment, že sa prebudíte počas snívania, a o pár minút si opäť ľahnete, mohli by ste vedieť v sne pokračovať, ale už s vedomím mysle. Pri tejto technike si ale budete musieť na sebe vyskúšať rôzne časové pauzy, niekomu prospeje byť hore s otvorenými očami okolo 5 -10 minút, na to aby ste sa vrátili späť do sna a ovládli ho, môžete ale potrebovať aj od 20 do 60 minút bdelosti.

Odporúčame prečítať: Obnovte svoje zdravie a vitalitu

ovládanie snov

Zdroj: Shutterstock®

A načo je vlastne dobré vedieť ovládať svoje sny?

Aj keď sa to niekomu môže zdať ako zbytočnosť, ovládaním svojich snov si nielenže spríjemnite noc, ale sa môžete dokonca aj čo-to priučiť. Viacerí vedci totiž prišli s takou teóriou, že v spánku sa môžete naučiť nové veci, natrénovať si isté zručnosti a dokonca si tiež zlepšiť napríklad motoriku. Ako príklad uvádzajú istý pokus, keď v sne hádžete mincami do pohára, zlepší sa vám aj hádzanie v reálnom živote. Za pokus to stojí, nie? 

Odporúčame prečítať: Prečo sa cítite dlhodobo unavené?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Dagmar Becková

Dagmar Becková

06.08.2014 13:29

Okrem úprimnej lásky a priateľstva sú zadarmo aj sny. Preto je snívanie dovolené a snívať sa má...Ale budiť sa počas nich? Tak, to veru, nie!Celá fáza snívania sa údajne odohráva počas 9-tich sekúnd a počas nich sa prestrieda niekoľko snov. Mám to odskúšané. Vždy príjemné snívanie prajem každému.

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

07.08.2014 09:23

mám veľa snov, ktorých podstatu by som chcela vedieť čo znamenali...

Vaše meno:

Jana Plátková Jankovičová

Jana Plátková Jankovičová

09.08.2014 18:35

Zaujimavy clanok :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

02.09.2014 07:23

zaujímavé čo som si prečítala mne sa málo sníva

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.