Záder na nechtoch? Môže to byť celkom nebezpečné!

Ráno vstanete, pekne sa oblečiete a tesne pred odchodom z domu si všimnete malý krvavý fľak na oblečení. Stáva sa vám to? Zádery sú bežnou súčasťou nášho života, no napriek tomu nás dokážu poriadne potrápiť. Hlavne pokiaľ vás obmedzujú v práci a pokiaľ sa vám tvoria častejšie, než by mali.

Nepríjemnosti, spojené so zádermi, pozná mnoho z nás, nie sú ničím výnimočným. Ale nájde sa pár ľudí, ktorí sa s nimi potýkajú pravidelne, skoro každý druhý deň. Zistite, prečo vznikajú a kedy môžu predstavovať vážny problém! Tiež vám poradíme, ako si správne ošetriť záder. Čítajte ďalej!

Problém spôsobuje voda aj papier

Možno ste sa už stretli s výsmechom, keď ste prišli do práce so zalepenými prstami a vaši kolegovia nevedeli pochopiť, ako z takej malej ranky môžete robiť vedu. Záder však predstavuje veľmi bolestivú, malú ranku, ktorá je ideálnou vstupnou bránou pre infekcie. Ak trpíte chronickou tvorbou záderov, tak viete, ako vám dokáže táto bolesť znepríjemniť život. Obliekanie, listovanie v časopise alebo česanie vlasov, sa stávajú nepríjemnými činnosťami, ktoré najčastejšie dráždia poranenú časť kože. Čo to vlastne tie zádery sú?

Záder je suchá, odumretá časť pokožky, ktorá sa odlučuje od spodnej, živej časti kože. Práve tá je väčšinou zakrvácaná a veľmi citlivá. Najčastejšie sa zádery tvoria u ľudí, ktorí si ohrýzajú nechty a u ľudí, ktorí pracujú napríklad s papierom. Práve ten totiž vstrebáva z pokožky tuk a vysušuje kožu. Takto to je u úradníkov, poštových zamestnancov a tlačiarov. Zádermi trpia aj ľudia, ktorí sú v častom kontakte s vodou, ako napríklad kaderníci, zdravotnícki pracovníci či stavební pracovníci.

Pozri aj: Umelé nechty môžu vážne ohroziť tvoje zdravie: Rozmysli si ich aplikáciu!

ako odstrániť záder

Zdroj: Shutterstock®

Pravidelná starostlivosť je najlepšou prevenciou

Nielen práca spôsobuje zádery, ale aj nedostatok živín. A to konkrétne vitamíny A, B, D a železo. Áčko si doplníte vajíčkami, maslom alebo pečeňou. B vitamín nájdete hlavne v rybách a mäse, v orechoch, v žĺtkoch, v mliečnych výrobkoch, ale aj v zelenine a ovocí. Na vitamín D sú bohaté mliečne výrobky a vnútornosti, ako napríklad pečeň, červené mäso a ryby, sú naopak bohaté na železo. Rozhodne nič nepokazíte tým, ak pridáte do jedálnička väčšie množstvo zeleniny a ovocia.

Okrem vhodnej stravy môžete záderom predísť aj správnou starostlivosťou o nechty. Je dôležité, aby ste jemnú kožu v okolí nechtov nestrihali, ale opatrne ju zatláčali. Chráni totiž nechty pred infekciami. V prípade, ak by sa baktérie, kvasinky alebo plesne dostali cez malý záder, môže dôjsť k zápalu nechtového lôžka. Ak sa vám to náhodou stane, je vhodné vyhľadať kožného lekára, pretože zápal sa rýchlo šíri, je spojený s opuchom a hnisom. Samozrejme, prítomná je aj veľmi silná bolesť. Okrem toho je veľmi dobré, ak si ruky pravidelne krémujete a hydratujete viackrát do dňa.

prečo si nekúsať nechty

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc na záder

Zabudnite na všetky rady, ktoré ste o prvej pomoci pri záderoch počuli! Lekári odporúčajú, aby ste v pri záderoch robili toto: Záder si opláchnite dezinfekčným roztokom, ideálne hypermangánom. Následne poškodené miesto poriadne premastite krémom na ruky. V mieste, kde sa necht spája s kožou, si natrite hojivý, reparačný krém s obsahom zinku a medi. Pri akejkoľvek práci si záder prelepte leukoplastom, avšak nenechávajte si ho počas celého dňa, aby pokožka mohla pokojne dýchať.

Jediný spôsob, akým si môžete záder odstrihnúť, je tento. Ostré nožničky namočte pred „zákrokom“ do alkoholu. Prst, na ktorom máte záder, si predtým namočte do vody s olivovým olejom, aby koža poriadne zmäkla. Prečo sa strihanie môže robiť iba za takýchto podmienok? Pretože tvrdá koža by sa pravidelným strihaním mohla viac poškodiť a spôsobiť väčšie natrhnutie kože.

ako mať pekné ruky

Zdroj: Shutterstock®

Toto nerobte!

Ak si nájdete na prste záder, rozhodne ho neobhrýzajte ani neodtŕhajte, rovnako ani nechty. Tvrdšiu kožu v okolí nechtov si pravidelne krémujte, ideálne vazelínou alebo krémom z lekárne a ponárajte do vlažnej vody aspoň dvakrát do týždňa. Pokiaľ vás zádery trápia často, umývajte riad v gumených rukaviciach a po každom kontakte s vodou alebo s papierom si ruky tiež nakrémujte. Nepoužívajte dezinfekčné gély na ruky!

Bolestivý záder na noc natierajte mastným krémom a prelepujte leukoplastom, ktorý hneď ráno dáte dolu, pretože inak by koža ťažšie dýchala. Pozor si dajte tiež v prípade, ak máte tvrdé nechty, nestrihajte ich len tak, ale radšej krémujte a zmäkčujte a až potom strihajte. Malou radou na záver je vynikajúci recept na zádery. Zavarte si ovsenú slamu, nechajte 15 minút lúhovať, sceďte a do vychladnutého odvaru ponorte končeky prstov.

Zaujme ťa: Opary a akné: Čo majú spoločné? Budeš sa diviť, ale niečo určite!

7 komentárov
viktor labakann

viktor labakann

31.08.2018 14:47

Tento článok písala, nejaká školáčka.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.09.2018 18:29

občas sa mi urobí záder, je to dosť nepríjemné

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

05.09.2018 21:54

Občas mám aj ja záder veru potrápi a je aj bolí

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 09:09

zádery mám dosť často, pomáha mi na to nechtíkový krém

Vaše meno:

Martina Berníková

Martina Berníková

20.09.2018 14:21

Mne na zádery vždy pomohol B-komplex , najlepšie Forte. Po pár dňoch užívania úplne zmizli :)

Vaše meno:

Marta Hollá,st

Marta Hollá,st

19.11.2018 18:35

tak zádery ma veru vedia potrápiť, brrrr

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

23.07.2019 08:41

veru, aj mňa trápia zádery, hlavne teraz v lete, keď viac pracujem v záhrade. Vždy si "zabudnem" nakrémovať ruky- odteraz sa polepším

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE