Niekedy je úsmev to jediné, čo potrebujeme na to, aby sme mali krásny deň. Práve tento malý pohyb úst dokáže rozžiariť deň niekomu, kto to naozaj potrebuje. Či už je to len jednoduchý kompliment, veselý pozdrav alebo poriadny úsmev od ucha k uchu, nesmieme zabúdať na to, že práve takéto drobnosti si nevyžadujú žiadne úsilie, no ich výsledný efekt je na nezaplatenie. :)
A dnešný svetový deň úsmevu je skvelou príležitosťou, ako rozšíriť dobrú náladu aj do svojho okolia. Čo však robiť, ak sa za svoj úsmev hanbíme, schovávame ho a najradšej by sme sa ani len nepousmiali? Prečo je dentálna hygiena tak dôležitá? Na všetky otázky spojené so zdravím a krásou nášho chrupu nám odpovedal primár kliniky Schill Dental Clinic, MUDr. Alexander Schill a diplomovaná dentálna hygienička, pani Martina Schillová.
Odporúčame: Základy správnej starostlivosti o citlivé zuby: Poznáš ich?
Ako prebieha dentálna hygiena?
Pre zdravé zuby a sliznice dutiny ústnej je správna ústna hygiena veľmi dôležitá. Štúdie však dokazujú, že najlepšou prevenciou vzniku zubného kazu a ochorení parodontu je pravidelné profesionálne čistenie zubov. Dentálna hygiena je u nás realizovaná špeciálne vyškoleným personálom, za pomoci najmodernejších technológií (napr. ultrazvuku).
Procedúra trvá pár desiatok minút a je bezbolestná:
- Odstránenie povlaku: zabraňuje intenzívnemu rozširovaniu baktérii, ktoré spôsobujú vznik zubného kazu a ochorenia mäkkých tkanív dutiny ústnej.
- Odstránenie zubného kameňa: je prevenciou krvácania ďasien, zápalov a poškodenia závesného aparátu zubu
- Odstránenie zafarbenia zubov pomocou Air Flow: prístroj, pracujúci so silným prúdom vody so špeciálnym čistiacim práškom
- Fluoridácia: po čistení sa na povrch zubov nanesie gél s vysokým obsahom fluóru a nechá sa určitý čas pôsobiť. Fluór napomáha odolnosti zubu a tým zamedzuje možnosti vzniku kazu
- Predvedenie správneho čistenia zubov
Pozri aj: Fazuľa adzuki: Spoznaj dôvod, prečo za ňu zameniť obyčajné bôby!
Klasická alebo sonická kefka?
Čisté zuby sú základnou prevenciou pred možnými zdravotnými komplikáciami s vaším chrupom. Je dôležité si uvedomiť, že aj pri najlepšej snahe a pri dodržiavaní všetkých pravidiel, nie je vždy „domáce čistenie“ zubov úplne dokonalé. Preto odporúčame, aby ste si aspoň raz za 6 mesiacov nechali odborne očistiť zuby vašim stomatológom a vybrali si kvalitných zubných pomocníkov.
Tu sa však naskytla ďalšia otázka. Mali by sme používať klasickú kefku, elektrickú alebo sonickú? Ktorá je najlepšia? Odpoveď bola jednoznačná. Môžeme si vybrať akúkoľvek zubnú kefku, no pokiaľ ju nebudeme správne používať a nedočistíme si zuby dentálnou niťou alebo medzizubnými kefkami, všetka snaha vyjde na zmar. Dôležitý je aj správny výber zubnej pasty. Pri manuálnych aj sonických kefkách vyberajte jemné zubné pasty, ktoré sú bez abrazívnych mikročiastočiek a sú menej penivé.
Pozri aj: Zubný amalgám: Je naozaj nebezpečný? Prečo by sa nemal používať?
Stále pochybujete o tom, ktorá zubná kefka je pre vás tá najlepšia? Nám sa aktuálne dostala do rúk sonická zubná kefka Philips Sonicare DiamondClean Smart, ktorá ponúka hneď niekoľko "vychytávok":
- Osobné rady
- Inteligentné senzory hlavice kefky
- Inteligentné rozpoznávanie hlavice
- 5 režimov, 3 stupne intenzity
Sú pre vás novodobé technológie "španielskou dedinou"? Nezúfajte. Viac informácií sa o dentálnej hygiene a možnostiach, ktoré nám aktuálne zubné kefky ponúkajú dozviete v našom videu.
Bude sa ti páčiť: Ustupujúce ďasná: Príčina ťa prekvapí, čítaj!