Trend odstraňovania chĺpkov z tela nie je výkrik dnešného trendu starostlivosti o telo, ale siaha až do doby spred 3000 rokmi. Ženy a muži si depilovali telo už v starom Egypte, Grécku aj Ríme. Od nepamäti bolo odstraňovanie chĺpkov populárne aj v mystickej Indii a krajinách islamu. A ani bájny Babylon nebol v tomto smere výnimkou. V podstate všetky staroveké vyspelé kultúry mali trend chĺpky z tela odstraňovať. Postupne, nevedno prečo, sa však tento trend starostlivosti o telo postupne úplne stratil.
Prvé „novodobé“ správy o pokusoch odstránenia chĺpkov z tela sa objavili v 17. storočí, kde sa o to snažili pomocou žieraviny, pokusy to márne, je nám jasné asi prečo.
Prvá žiletka a holiaci strojček
Prvú bezpečnú žiletku objavil francúzsky holič Jean Jacques Perret v roku 1762 a až v roku 1915 sa objavila prvá žiletka určená iba pre ženy. Následne od roku 1922 bol nám ženám ponúknutý už aj prvý holiaci strojček. Odstraňovanie chĺpkov však v dnešnej dobe nie je len výsada žien, ale čoraz viac chcú mať hladké telo aj muži. Tak ako tomu bolo už v spomínanom starovekom Egypte, Grécku či Ríme. Áno, aj tu je jasné, že všetky trendy tu už raz boli.
Odporúčame: Krátky aj dlhý spánok je pre nás škodlivý! Ako ten dlhý vplýva na zdravie?
Holenie žiletkou
Holenie je najbežnejšia a najrýchlejšia metóda. Nezabudnite však, že tá správna žiletka alebo dámsky holiaci strojček by mali byť kvalitné a vždy čisté. Neodporúčame holenie nasucho. Použite holiaci gél alebo penu. Pokožku následne dezinfikujte a ošetrite telovým mliekom.
Depilačné krémy a peny
Je to rýchla a bezbolestná metóda. Prípravok môžete naniesť aj na háklivejšie miesta, ako tvár, brucho či prsia. Depilačný krém alebo pena chĺpky chemicky rozruší po niekoľkých minútach. Potom ich už stačí len odstrániť špachtľou, alebo zmyť hubkou. Väčšinou však neodstráni chĺpky úplne, treba doholiť žiletkou a pozor na alergické reakcie.
Odporúčame: Svrab – vieš, čo je za vznikom tohto nepríjemného kožného ochorenia?
Depilácia
Najznámejšia, najobľúbenejšia a najaplikovanejšia je depilácia voskom, či už teplým, alebo studeným. Do voskov sa môžu pridávať rôzne účinné látky, ktoré buď zjemnia, hydratujú alebo ukľudnia pokožku. Táto metóda odstraňuje chĺpky ťahom. Koža pred týmto zákrokom musí byť suchá, večer pred ošetrením a v deň ošetrenia nepoužívajte žiadne pleťové mlieko alebo telový krém. Chĺpky musia byť vyrastené tak pol centimetra až centimeter, aby ich lepkavá hmota mohla zachytiť.
Chĺpky sú odstránené aj s cibuľkami a telo tak zostáva hladké 2 až 4 týždne. Následne treba ošetrenie opakovať. Po depilácii je vhodné použiť upokojujúci a hydratačný olej, ktorý zmierni podráždenie. Pozor - nekúpať sa, nemočiť a ani neslniť najmenej 12h po depilácii. aby nedošlo k zápalu kože! Na to dámy nezabúdať, myslite na depilácie najlepšie tak 2 – 3 dni pred dovolenkou nech ju nemáte pokazenú.
Laser a IPL
Prístroje sú dokonalejšie, ale cenovo menej dostupnejšie. Efektívne metódy na trvalé odstránenie nežiaduceho ochlpenia sú stále laser a IPL – intenzívne pulzné svetlo. Obe fungujú na princípe tzv. selektívnej fototermolýzy.
Pozri aj: TOP bylinky pre znamenie horoskopu STRELEC: Zlepšia metabolizmus a podporia pečeň!
Epilácia
Pracovné plochy strojčekov fungujú ako rýchlo sa otáčajúce pinzety, ktoré vytrhávajú chĺpky aj s korienkami. Efekt je dlhodobejší, no zo začiatku je tento proces veľmi bolestivý. Vraj sa dá zvyknúť, a tak sa epilujete samé doma.
Vedeli ste že:
- Každý človek má na tele okolo 2 miliónov chĺpkových cibuliek, z toho na nohách 370-tisíc a chĺpky za mesiac vyrastú až o 7 milimetrov?
- Chĺpky v podpazuší rastú dvakrát rýchlejšie než na nohách, a to v rôznych smeroch?
- Asi 63 metrov chlpov odstráni zo svojich nôh žena, ktorá sa za jeden mesiac oholí v priemere osemkrát?