Prejavy rubeoly: Zisti viac o tomto dnes už zriedkavom ochorení!

Rubeola je nepríjemné ochorenie vírusového pôvodu, ktoré sa prejavuje na pokožke tela. I je keď je výskyt tejto choroby v dnešnej dobe na minime, nie je na škodu o nej vedieť zopár dôležitých informácií. V dnešnom článku vám prezradíme, aké sú prejavy rubeoly a ako prebieha jej liečba. Okrem iného sa dozviete aj to, pre koho je toto ochorenie skutočne nebezpečné.

O aké ochorenie ide?

Rubeola alebo známejšie ružienka je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus rubeoly, patriaci medzi togavírusy. Prenáša sa pomocou infekčných kvapôčiek, ktoré sa šíria vzduchom a to napríklad pri kýchaní alebo kašľaní. Vírus sa teda do tela dostáva pomerne ľahko cez dýchaciu sústavu jedinca. Inkubačná doba rubeoly je 2 až 3 týždne. Ak ju jedinec prekoná, zostáva mu doživotná imunita. Rubeola sa nepovažuje za veľmi vážne ochorenie. Zvyčajne ju nesprevádzajú žiadne väčšie komplikácie, respektíve sú skutočne zriedkavé.

Výskyt ružienky je v súčasnej dobe značne potlačený, keďže sa proti tomuto ochoreniu očkujú deti už dlhé roky. Ohrozené touto chorobou sú najmä nezaočkované deti, ktoré nemohli byť očkované, napríklad kvôli poruchám imunitného systému. Rubeola však predstavuje najväčšie riziko pre tehotné ženy. V prípade nákazy u nastávajúcej matky počas prvého trimestra môže dôjsť až k potratu. Rovnako to môže viesť k vrodeným defektom u dieťaťa, čo nazývame aj ako vrodený rubeolový syndróm.  

Pozri aj: Cesnakový čaj a jeho účinky: Neuveriteľné, čo všetko dokáže!

príznaky rubeoly

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú prejavy rubeoly?

Priebeh rubeoly je zvyčajne len mierny, pričom v mnohých prípadoch môže byť ochorenie i bezpríznakové. Prvé príznaky rubeoly sa však prejavujú prevažne po 14 až 18 dňoch od nákazy, no niekedy i neskôr. Ružienka je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne na pokožke jedinca. Charakteristické sú červené vyrážky, vyskytujúce sa po celom tele, ktoré vyzerajú ako malé škvrny ružovej alebo červenkastej farby. Tie sa najprv objavia na tvári a neskôr sa šíria cez hrudník až na končatiny.

Vírus tiež môže postihnúť lymfatické uzliny. U infikovaného môže dôjsť k zväčšeniu týchto uzlín, pričom opuchy sú prítomné najmä za ušami či v zadnej časti krku. Okrem toho je niekedy sprievodným javom ochorenia i zvýšená teplota, ktorá sa môže dokonca objaviť už pár dní pred výskytom prvých vyrážok. K príznakom rubeoly tiež zaraďujeme bolesť hlavy či bolesti a stuhnutie kĺbov. Postihnutého tiež môže trápiť ľahký zápal očných spojiviek, nádcha či kašeľ.

očkovanie proti rubeole

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie lieči?

Prevencia rubeoly spočíva v dodržiavaní súčasného očkovacieho kalendára. Proti tomuto ochoreniu sa na Slovensku začalo očkovať už v 80. rokoch 20. storočia. V nasledujúcich rokoch a desaťročiach výskyt ružienky výrazne poklesol. V súčasnosti už ide skôr o zriedkavejšie ochorenie. Proti rubeole sa spolu s osýpkami a príušnicami dnes očkuje v rámci jednej trojzložkovej vakcíny. Toto očkovanie jedinec podstupuje zvyčajne medzi 14. až 17. mesiacom a taktiež v 11. roku života.

V prípade nákazy sa telo dokáže vyliečiť takpovediac samo. Zvyčajne sa o to postará imunitný systém jedinca. Charakteristická je skôr len symptomatická liečba, ktorá spočíva v tlmení príznakov. S bolesťou hlavy či horúčkou môžu pomôcť lieky. Dôležitá je tiež izolácia infikovaného a dostatok tekutín či oddychu. Pri zhoršení príznakov alebo výskyte ďalších komplikácii je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Taktiež by sa však nemala odkladať návšteva lekára, ak dôjde k infekcii, podozreniu na infekciu či ku kontaktu s infikovaným jedincom, v prípade tehotnej ženy.

Pozri aj: Toto sú najlepšie slané recepty z kysnutého cesta! Vyskúšaš?

2 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

11.10.2018 08:15

Proti rubeole sme doma všetci zaockovani, tak dúfam, že ju nedostaneme.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

11.10.2018 18:16

ja som rubeolu dostala už ako dospelá, ešte šťastie, že rok predtým ako som bola tehotná, prejavy boli hrozné, vysoká horúčka, vyhádzaná po celom tele, ešte aj na prstoch na nohách, bolestivé uzliny za ušami, hrozné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE