Ide o multifaktoriálne zápalové ochorenie mazových žliaz. Logicky sa prejavuje predovšetkým na miestach s najväčším počtom mazových žliaz, konkrétne na tvári a hornej časti hrudníka. Často však postihuje aj ramená a chrbát.
Charakterizuje ho vznik komedónov-uhrov, červených vyrážok, hnisavých vyrážok, v horšom prípade sa objavujú bolestivé uzly až cysty. Zatiaľ čo niektoré faktory, ako napríklad genetika a životné prostredie, nemožno priamo ovládať, existuje spôsob ako pomôcť a zbaviť sa nielen esteticky nepríjemného, ale častokrát aj bolestivého problému. Suroviny, ktoré prijímate môžu byť taktiež spúšťačom a ublížiť vašej pleti. Takže vezmite pero, papier a pozrieme sa spolu na potraviny, ktoré majú ,,zelenú". Skúste zmeniť spôsob vášho stravovania.
Odporúčame prečítať: Rakytník - malý zázrak prírody
Toto rozhodne áno!
Je dôležité vedieť, aké živiny sú potrebné pre problematickú pleť a jednotlivé potraviny, ktoré sú ich zdrojom. Prinášame vám tie najlepšie z najlepších:
1. Vitamín A
Udržuje pokožku zdravú, stimuluje produkciu kolagénu, elastínu a znižuje známky starnutia. Zabraňuje produkcii mazu a P. akné baktériám (Propionibacterium acnes bacteria), ktoré predstavujú hlavnú príčinu pupienkov na vašej koži.
2. Vitamín C
Podporuje hojenie a znižuje zápal. Je to veľmi silný antioxidant, ktorý urýchľuje regeneráciu a obmedzuje tvorbu jaziev.
3. Glutamín
Aminokyselina, ktorá vyrovnáva hladinu cukru v krvi a stabilizuje stresovú reakciu v organizme.
4. Vitamín E
Je výborný na obnovu pokožky a znižuje riziko zjazvenia pokožky.
Odporúčame prečítať: Rakytník - malý zázrak prírody
Oddnes zaradíme do jedálnička:
- ovocie
- zelenú listovú zeleninu
- paradajky a papriky
- mastné ryby
- avokádo
- orechy a semená
- zrná, ktoré neobsahujú škrob
Odporúčame prečítať: 6 sladkých maškŕt, z ktorých nepriberiete
Toto určite nie!
1. Mlieko a mliečne výrobky
Sú bezpochyby výborné. Obsahujú vápnik, ktorý je nenahraditeľný pre vaše kosti. Avšak, mnoho štúdií ukázalo, že hrajú úlohu pri tvorbe akné. Tým, že obsahujú hormóny, ktoré stimulujú mazové žľazy, spôsobujú ich zvýšenú produkciu. Ak ste milovníčkou mliečnych produktov, skúste obmedziť ich príjem z „vždy“ na „niekedy“.
2. Sladké nápoje a potraviny bohaté na jednoduché sacharidy
Čas na teóriu: Sacharidy môžu byť prospešné, no jednoduché sacharidy rozhodne nie! Obsahujú menšie molekuly cukru, ktoré organizmus vstrebe pomerne rýchlo. To znamená, že aj pocit hladu sa dostaví oveľa skôr. Energia z jednoduchých sacharidov sa ukladá ako glykogén, ktorý, ak sa nespáli rýchlo, zmení sa na tuk. Sladké nápoje ako džúsy, malinovky, potraviny bohaté na cukor ako sušienky, biele pečivo, zemiaky a čipsy majú vysoké glykemické indexy, ktoré nepôsobia priaznivo na hladinu inzulínu a glukózy. Zvýšená tvora hormónov a mazu zhoršuje akné.
3. Alkohol a nezdravé jedlo
Akákoľvek nerovnováha spôsobená príliš veľkým množstvom nežiadúcich toxínov vo vašom tele, môže naozaj „zhodiť celý systém“, čo vedie, samozrejme, aj ku vzniku akné. Vyhnite sa škodlivým toxínom a vyberajte potraviny, ktoré sú prirodzené a zdraviu prospešné.
Odporúčame prečítať: Pár vecí, ktoré by ste mali vedieť o lepku
Výživná strava a správne návyky sú alfou a omegou. Na vrchole účinnej cesty za krásnou pleťou sa však nachádza aj vhodná a rutinná starostlivosť a vyhýbanie sa zlým návykom, akými sú fajčenie a stres.
A od pokožky ruky preč! Nedotýkajte sa jej neustále. Infekciu a aknózne ložiská si tým len môžete rozniesť po celej tvári. Čisté ruky, namiesto uteráka špeciálne hygienické vreckovky a pravidelná dezinfekcia.
Odporúčame prečítať: Čo vám môže spôsobiť nedostatok zinku?
www.thinkstockphotos.com